جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
زمانی‌پدرام خبر داد:

تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی

يكشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 14:13
مدیرکل زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی از تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، مدیریت زمین‌شناسی دریایی این سازمان از تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در این مدیریت خبر داد.

مسعود زمانی پدرام، با بیان اینکه از جمله اثرات و نتایج این طرح آشنایی بیش از پیش با بستر دریا در محدوده آب‌های سرزمینی کشورمان است، گفت: این اطلاعات بدون شک در هر زمان و مکان در خور و مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری‌های کلان کشور است.

مدیرکل زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور خاطرنشان کرد: در این طرح پژوهشی، گسترش افقی و پراکندگی واحدهای رسوبی سطحی و سنگی برون‌زده در بستر دریا و سواحل، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی مؤثر در رسوب‌گذاری و فرسایش رسوبات عهد حاضر، گسل‌های فعال، تصویربرداری مورفولوژی بستر، مطالعه زمین‌ساخت و ساختارهای رسوبی از طریق تصویرسازی لایه‌های زیر بستر دریا، اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی زمین و شناسایی عمق پی‌سنگ، تعیین وضعیت چینه‌شناسی و رخساره‌ای رسوبات هولوسن، چینه‌نگاری لرزه‌ای و الگوی انباشتگی رسوبات، شناسایی اختلالات رسوب‌گذاری و ناپیوستگی‌ها، بازسازی تاریخچه حوضه رسوبی، تعیین نوسانات نسبی سطح آب دریا، رسوب‌شناسی، ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست محیطی و ژئومورفولوژی سواحل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: جستجوی اشیای غرق‌شده و باستان‌شناسی، شناسایی مسیر خطوط انتقال انرژی، مطالعه و شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در محدوده ساحلی، دریایی، دریاچه‌ای و رودخانه‌ای کشور از دیگر کاربردهای این طرح پژوهشی است.

زمانی پدرام، در ادامه گفت: جهت ساخت کلیه سازه‌های دریایی مانند اسکله، سکوهای نفتی، پل‌ها، تونل‌ها و ... همچنین عبور کابل‌های زیردریایی و لوله‌گذاری‌های نفت و آب نیاز به اطلاعات سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین‌ساخت و عوارض زمین‌شناسی است که بر همین اساس مطالعات زمین‌شناسی و برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی از جمله به‌کارگیری دستگاه‌های لرزه‌نگاری کم‌عمق با قدرت تفکیک بالا و تصویربرداری از طریق امواج صوتی از بستر و زیر بستر دریا به عنوان یک ضرورت می‌تواند اساس کلیه فعالیت‌های عمرانی قبل از شروع پروژه در پهنه‌های آبی باشد.

این کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی افزود: شناسایی اثرات فرسایشی در نوار ساحلی و تأثیر این پدیده‌ها بر اجرای پروژه‌های در دست مطالعه با هدف تعیین موقعیت‌های مناسب برای اسکله‌سازی، احداث سازه‌ها، احداث موج‌شکن، ساحل‌سازی و محوطه‌سازی در نوار ساحلی ضرورت اجرای طرح را بیشتر نمایان می‌کند.

وی تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی و زمین‌شناسی دریایی، مطالعه و بررسی زیست دریا و دریاچه، مطالعات ژئوفیزیک دریا، تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و بررسی آلاینده‌های زیست‌محیطی، تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی ساحلی، تهیه نقشه‌های گردشگری و ژئوپارک پیشنهادی و تهیه بانک داده‌های زمین‌شناسی سواحل  و دریا را به عنوان اهداف انجام این پروژه برای مجریان یاد کرد.

شایان ذکر است، اجرای جامع ۱۰ ساله مطالعات زمین‌شناسی دریایی را علیرضا شهیدی و نظارت علمی را نیز مسعود زمانی‌پدرام و راضیه لک به عهده داشته‌اند. همچنین خانم‌ها و آقایان انسانی، درویشی‌خاتونی، زمانی‌پدرام، شکیباآزاد، محمدی‌عراق و نجفی‌ها از مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور این طرح را تهیه کرده‌اند.

انتهای پیام/4083/پ

http://ana.ir/i/359595
استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی برای اکتشافات معدنی

استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی برای اکتشافات معدنی

نتایج مزایده 5 پروانه اکتشافی اعلام می‌شود

نتایج مزایده 5 پروانه اکتشافی اعلام می‌شود

فعالیت مجدد طرح صنعتی فولاد نگین پس از تعطیلی 6 ساله

فعالیت مجدد طرح صنعتی فولاد نگین پس از تعطیلی 6 ساله

فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران

فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران

واگذاری ۵ پروانه اکتشافی در استان‌های خراسان‌رضوی و گلستان

واگذاری ۵ پروانه اکتشافی در استان‌های خراسان‌رضوی و گلستان

دانشمندان هندی نظریات انیشتین را رد کردند

دانشمندان هندی نظریات انیشتین را رد کردند

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری اکتشافات معدنی تا بهمن‌ماه

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری اکتشافات معدنی تا بهمن‌ماه