سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می دهد؛

خط فقر واقعی شامل چه خانوارهایی می‌شود؟

شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 15:00
خط فقر که حداقل درآمدی است که برای زندگی در نظر گرفته می‌شود در سال های اخیر در ایران به شدت سیر صعودی به خود گرفته و هر ساله خانوار بیشتری را در خود جای می‌دهد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، خط فقر و بحث بر سر آن موضوعی که حتی به شوخی در محافل خانوادگی نیز مطرح است این روزها بسیاری از خانواده های ایرانی را درگیر خود کرده و به نوعی ضرب المثل سال به سال دریغ از پارسال را به اذهان نزدیک کرده است.
خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی بوده که برای زندگی در یک کشور خاص در نظر گرفته می‌شود که در ایران وظیفه اعلام آن بر عهده مرکز آمار و گاهی بانک مرکزی است البته که از آذرماه سال 97 بانک مرکزی با دستور رئیس جمهور از انتشار آمارهای اقتصادی بخصوص تورم منع شده، برهمین اساس نیز مدت‌هاست که این بانک آماری از تورم منتشر نمی‌کند و اکنون میدان‌دار انتشار این آمار و سایر شاخص‌های اقتصادی مرکز آمار است.
در بودجه ۹۸ کل کشور تورم نقطه به نقطه در حدود ۵۰ درصد و عدد خط فقر برای خانواده در تهران زیر ۴ میلیون و پانصد و نود دو هزار تومان است. در این رابطه هادی ابوی طرقبه دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه هنوز آمارها در خصوص خط فقر در سال جاری اعلام رسمی نشده است، می‌گوید: در شرایط فعلی حقوق کارگران به زحمت به دو میلیون و 200 هزار تومان می‌رسد و با توجه به تورم موجود در جامعه به طورحتم اداره زندگی بسیار مشکل است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش 20 درصدی حقوق‌ها در سال 99حتی عقب افتادگی‌های سال قبل را نیز جبران نخواهد کرد، گفت: شورای عالی کار یک بار برای همیشه باید با اتخاذ تصمیمی قاطعانه شکاف شکل گرفته در بحث خط فقر را از بین ببرد که در این حوزه دولت باید بیش از پیش پای کار باشد.
هر چند محاسبه دقیق خط فقر برای سال جاری کار سهلی نیست اما نگاهی به تورم موجود در اقتصاد نشانگر بیشتر شدن فاصله بین غنی و فقیر است که در این رابطه عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم می گوید: هزینه متفاوت زندگی در شهرهای مختلف متفاوت بوده از این رو اعلام یک رقم به عنوان شاخص فقر در سراسر کشور صحیح نیست.
وی با تاکید بر اینکه با یک حساب سرانگشتی موارد مشهود برای اینکه خانواری 2 نفره اکنون بتواند ادامه حیات بدهد باید درآمدی بیش از 4 میلیون تومان داشته باشد، تصریح می کند: از سال گذشته تا کنون با صعودی شدن نرخ‌ها در همه حوزه‌ها به طور حتم آمارهای خانوارهای زیر خط فقر بیشتر شده است.
موضوع ملموسی که در بحث خط فقر و تورم نقطه به نقطه در کشور وجود دارد این است که قدرت خرید خانوار به نسبت سال گذشته در بحث کالاهای اساسی به شدت کاهش یافته و به عبارتی سفره مردم کوچک تر شده است.
انتهای پیام/4141

http://ana.ir/i/491587
هنوز آمار دقیقی از خط فقر سال 99 اعلام نشده است/وضعیت معیشتی مردم به مراتب سخت‌تر از سال گذشته است

هنوز آمار دقیقی از خط فقر سال 99 اعلام نشده است/وضعیت معیشتی مردم به مراتب سخت‌تر از سال گذشته است

حقوق کارگران یک چهارم خط فقر است

حقوق کارگران یک چهارم خط فقر است

حقوق کارگران یک چهارم خط فقر است

حقوق کارگران یک چهارم خط فقر است

ایمپلنت‌های تیتانیومی ایرانی در بدن بیماران کاشته شد

ایمپلنت‌های تیتانیومی ایرانی در بدن بیماران کاشته شد

زمان واریز مرحله اول بیمه بیکاری مشخص شد
سرنوشت ترم تابستانی دانشگاه‌ها چه می‌شود؟/ برگزاری ترم تابستانی در دانشگاه آزاد اسلامی به‌صورت مجازی
کارآمدسازی شبکه بانکی با کاهش شعب مازاد
چشم‌اندازی از فروکش کردن آشوب‌های آمریکا دیده نمی‌شود/ورود ایالات متحده به بحران عمیق امنیتی
رقابت مدیران وزارتی برای رسیدن به صندلی ریاست در فدراسیون‌های ورزشی!
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز سه‌شنبه 13 خرداد/ صعود نفس‌گیر مبتلایان جدید به بالای 3100 نفر +جزئیات
فعالیت 500 باب آزمایشگاه، کارگاه و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی
لزوم توجه اساتید به یادگیری مهارت در ارزیابی دانشجویان/ دانشگاهیان باید فرهنگ ایثار و شهادت را در دانشگاه‌ها ترویج دهند
دفاتر مسافرتی و ایرلاین های داخلی و خارجی مردم را سرگردان کرده‌اند/ سازمان‌های نظارتی و دولت اقدامی نمی‌کنند
راه دلالی خودرو بسته نشد / هشدار وزیر بهداشت نسبت به جهش شمار مبتلایان کرونا / امام خمینی: ملت آمریکا هم کم کم بیدار می‌شوند