پنجشنبه  08  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
شریعتمداری در دیدار سفیر چین در تهران:

روابط ایران و چین در عرصه بین‌المللی یک رابطه راهبردی است

پنجشنبه 14 شهریور 1398 ساعت 18:58
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما کشور بزرگ چین را همواره در همه روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار خودمان احساس کرده‌ایم و تصور می‌کنیم که روابط دو جانبه ایران و چین نه فقط در عرصه دو جانبه که در عرصه بین‌المللی هم  می‌تواند یک رابطه راهبردی باشد. 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز خوشنودی از  این دیدار خود با سفیر کشور چین گفت:  امیدوارم در دوره مأموریت جناب‌عالی در کشور ایران شاهد رشد و تعالی روابط  ایران و چین در حد کامل باشیم. 

وی افزود: امروز روابط دیرینه و تاریخی ایران و چین را به درستی بیان کردید و همان‌طور که اشاره داشتید روابط دیرینه بین دو ملت است که آن‌ها را به هم پیوند داده است؛ از زمان جاده ابریشم تا به امروز که سیاست ارزشمند دولت چین و ابتکار رئیس جمهور شما که  یک کمربند یک‌راه است. 

شریعتمداری گفت: در ذهن ایرانیان از چین یک سابقه دوستی طولانی وجود دارد که یقیناً این یک راه ارزشمند برای توسعه همکاری‌ها است. از این‌که تلاش کردید تا در بدو ورود به کشور ایران با مسولان جمهوری اسلامی ایران از نزدیک دیدار داشته باشید و درباره فرصت‌های قابل مبادله بین ایران و چین گفتگو کنید من نیز  اشتیاق پیدا کردم تا در اولین فرصت با جناب‌عالی دیدار داشته باشم. 

شریعتمداری افزود: امیدوارم  با سفر به نقاط مختلف ایران بتوانید با مجموعه پتانسیل‌های جمهوری اسلامی ایران از نزدیک آگاه شوید. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پشاپیش نزدیک شدن به اول اکتبر که هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین است را به نمایندگی از ملت ایران به جناب‌عالی تبریک می‌گویم. ما کشور بزرگ چین را همواره در همه روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار خودمان احساس کرده‌ایم و تصور می‌کنیم که روابط دو جانبه ایران و چین نه فقط در عرصه دو جانبه که در عرصه بین‌المللی هم  می‌تواند یک رابطه راهبردی باشد. 

شریعتمداری گفت: در سطوح عالی نیز مذاکرات روحانی، رئیس جمهور محترم در حاشیه اجلاس شانگهای که خرداد ماه امسال انجام شد این مذاکرات ارزشمند چراغ راهی برای ادامه همکاری‌ها است. هم‌چنین سفر ارزشمند و پربار لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور بزرگ چین  نیز دستاوردهای خوبی در ایجاد و توسعه همکاری‌های ما داشته است. معتقدم ما در سطوح عالی برای توسعه روابط خوب نقطه گذاری کرده‌ایم. اما برای عملیاتی کردن آن نیاز به همکاری‌های سطوح میانی داریم. 

وی تصریح کرد: در همین زمینه قالب‌های مختلفی برای همکاری مشترک میان دو وزارتخانه ایران و چین می‌تواند برقرار شود. بخشی از این همکاری‌ها در قالب یادداشت تفاهم‌هایی است که بین دو کشور و قبل از آمدن من به امضا رسیده است. 

شریعتمداری خاطر نشان کرد: ما همواره آماده مبادله هیئت‌های کارشناسی برای اجرای مفاد تفاهم نامه‌های انجام شده هستیم. در همین ارتباط نیز جناب‌عالی به‌عنوان سفیر محترم جمهوری خلق چین در ایران می‌توانید در پیگیری آن‌چه که با هم تفاهم کردیم به ما کمک کنید. 

وی افزود: ما هم‌چنین از همکاری‌هایی که دولت چین در گذشته به‌ویژه در زمینه آموزش فنی و حرفه‌ای و تأسیس یک مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در شمال ایران  داشته است قدردانی می‌کنیم.  با توجه به این‌که هم اکنون یکی از نیازهای ایرانیان مهارت افزایی است در همین زمینه هم آمادگی داریم که همکاری‌های جدی‌تری با شما داشته باشیم. هم‌چنین بسیار خوشنود خواهیم بود که وزیر محترم منابع انسانی و تأمین اجتماعی چین به ایران سفر داشته باشند و از ایشان برای سفر به ایران دعوت می‌کنیم. لازم به ذکر است که قبلاً دعوت نامه‌ای برای ایشان ارسال شده که مجدداً این دعوت را تجدید می‌نمایم. 

سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: احساس کردم که همه دوستان ایرانی، مقامات و مسئولان در وزارتخانه‌ها  اهمیت خاصی به توسعه روابط با چین قائل‌اند . یقیناً دوستی دو ملت بزرگ چین و  ایران ریشه‌دار بوده و جاده ابریشم آن‌ها را به هم پیوند داده است. 

وی افزود: در سال‌های اخیر رؤسای جمهوری  و مسئولان عالی دو کشور  دیدارهای  متقابل داشته‌اند، به‌ویژه این‌که در سال 2016 رئیس جمهور چین به ایران سفر کردند و بر تشکیل کمیته راهبردی میان دو کشور تأکید داشتند. در حال حاضر همکاری‌های دو طرف در زمینه‌های مختلف به‌خوبی توسعه یافته است. در همین زمینه  هم آمادگی داریم که همکاری‌های خود را با طرف ایرانی گسترش دهیم. 

چانگ هواآ گفت: هم‌چنین مایلیم در زمینه کار و تأمین اجتماعی با طرف ایرانی تبادل تجربیات داشته باشیم و همکاری‌های خود را در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط افزایش دهیم.  این دیدار نیز فرصت مغتنمی است که از دیدگاه‌های جناب‌عالی برای توسعه مناسبات آگاهی داشته باشم.

سفیر جمهوری خلق چین اضافه کرد: از صحبت‌های ارزشمند و نیز دیدگاه‌های شما  تشکر و قدردانی می‌کنم. حتماً نقطه نظرات و دیدگاه‌های جناب‌عالی را به وزارتخانه مربوطه در چین منعکس خواهم کرد.  هم‌چنین لازم می‌دانم از دعوت جناب‌عالی از وزیر منابع انسانی چین قدردانی نمایم. 

وی افزود: هم‌چنین از پیام تبریک‌تان به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین سپاسگزارم  و در همین‌جا  از جناب‌عالی برای  حضور در مراسم جشن ملی چین که روز 24 سپتامبر است دعوت می‌نمایم. 

سفیر جمهوری خلق چین در تهران گفت: جناب‌عالی به ابتکار رئیس جمهور چین که در زمینه یک کمربند یک‌راه  مطرح کرد اشاره داشتید که  فکر می‌کنم در گذشته ایران یک کشور مهم در مسیر جاده ابریشم بوده که امروز نیز یک شریک شایسته برای طرف چینی در این ابتکار جدید است. 

وی افزود: با وجود ای‌نکه فقط سه ماه در ایران حضور دارم اما در همین مدت به استان آذربایجان شرقی، زنجان و نیز برخی از مناطق استان تهران سفر داشته‌ام که در جاهای مختلف می‌توان شاهد آثار جاده ابریشم قدیم بود. هم‌چنین مشاهده کردم که دوستی دو ملت بسیار دیرینه و ارتباطات بسیار عمیق است. 

چانگ هواآ گفت: همان‌طور که جناب‌عالی به دیدار رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای و نیز دیدار آقای لاریجانی رئیس مجلس شواری اسلامی از چین اشاره داشتید آنان با مسئولان چینی تبادل نظر کردند. وظیفه و تکلیف من  نیز به‌عنوان سفیر جمهوری خلق چین در ایران این است که توافقات بین مسئولان دو کشور را اجرایی کنم.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/414309
امام خمینی‌(ره) با چه ابزاری انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند؟

امام خمینی‌(ره) با چه ابزاری انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند؟

رابطه با چین برای ما اصالت دارد/ چانگ هوا: همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالفیم

رابطه با چین برای ما اصالت دارد/ چانگ هوا: همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالفیم

اجرای هم زمان چندین طرح جهت گشایش اشتغال در سراسر کشور

اجرای هم زمان چندین طرح جهت گشایش اشتغال در سراسر کشور

نظام تنبیه و تشویق برای تعاونی‌ها/ تعاونی‌های غیرشفاف معرفی می‌شوند

نظام تنبیه و تشویق برای تعاونی‌ها/ تعاونی‌های غیرشفاف معرفی می‌شوند

تجمیع مجوزهای فرهنگی فضای کسب و کار را روان می‌کند

تجمیع مجوزهای فرهنگی فضای کسب و کار را روان می‌کند

وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی شد/  مسکن معلولان تأمین اعتبار شد

وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی شد/ مسکن معلولان تأمین اعتبار شد

اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق افزایش یافت/ وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی می‌شود

اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق افزایش یافت/ وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی می‌شود