چهارشنبه  30  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نوراله‌زاده خبر داد؛

اجرای طرح روستای بدون بیکار در 100 روستای کشور/ افزایش سهم صندوق برای تسهیلات توسعه اشتغال پایدار

دوشنبه 04 شهریور 1398 ساعت 20:01
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به استراتژی‌های صندوق در حمایت از روستائیان گفت: ایجاد روستاهای بدون بیکار یکی از طرح‌های بدیع صندوق در حمایت از روستائیان است که در راستای استراتژی صنعتی سازی روستاها مطرح و اجرا شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از صندوق کارآفرینی امید، نوراله‌زاده ضمن تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای والامقام دولت به ویژه شهید باهنر و شهید رجائی، با اشاره قانون حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و هدف‌گذاری دولت برای رونق، توسعه و اشتغال روستاها اظهار داشت: طرح اشتغال روستایی و عشایری از برنامه‌های اولویت‌دار دولت تدبیر و امید بود که از بهمن سال ۹۶ با هدف ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری آغاز شد.

وی افزود: کل اعتبار ابلاغی صندوق در قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار ۲۶ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال بوده که از این مبلغ اعتبار مرحله اول و دوم ۱۰ هزار میلیارد ریال و مرحله سوم و چهارم ۱۶ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به افزایش سهم صندوق در مرحله سوم و چهارم پرداخت این تسهیلات گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های سازمان برنامه و بودجه، عملکرد مالی صندوق در پرداخت این تسهیلات بسیار خوب ارزیابی شد و علی‌رغم تأخیر ابتدایی در سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی نزد صندوق کارآفرینی امید نسبت به بانک‌های دیگر صندوق رتبه قابل قبولی را در بین مؤسسات عامل به خود اختصاص داد که این امر موجب افزایش سهم صندوق در مراحل بعدی گردید.

نوراله زاده افزود: از کل اعتبار ابلاغی تعداد ۲۸ هزار و ۹۱۷ طرح به ارزش ۱۷ هزار و ۴۸۸ میلیارد ریال پس از بررسی‌های لازم مصوب و تعداد ۲۷ هزار و ۹۴۹ طرح به ارزش ۱۵ هزار و ۶۳۵ میلیارد ریال در مرحله انعقاد قرارداد است.

وی همچنین از پرداخت ۱۵ هزار و ۳۳ میلیارد ریال تسهیلات به ۲۷ هزار و ۶۸۳ طرح خبر داد.

افزایش ۷ درصدی سهم صندوق کارآفرینی امید

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افزود: روند پرداخت تسهیلات به‌صورت تصادفی در چندین استان توسط مدیر پروژه اشتغال روستایی و عشایری، مدیرکل اعتبار بانک مرکزی و نماینده سازمان برنامه و بودجه و تیمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بازرسی قرار گرفت و بر اساس گزارش مستند ارائه شده بهترین روند پرداخت در بین مؤسسات عامل به صندوق کارآفرینی امید تعلق گرفت.

نوراله زاده ادامه داد: بر اساس عملکرد مثبت صندوق در مرحله سوم و چهارم پرداخت تسهیلات، ۱۰ درصد از سهم بانک کشاورزی کاسته و ۷ درصد آن به صندوق کارآفرینی امید، ۲ درصد به بانک توسعه تعاون و یک درصد به پست‌بانک تعلق گرفت.

تعریف ۲۰ نوع انواع ضمانت برای تسهیل دسترسی روستاییان به تسهیلات

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، همچنین با اشاره به تمهیدات صندوق برای تسهیل در دریافت تضامین لازم در قبال تسهیلات پرداختی اشتغال در روستاها گفت: در این زمینه بیش از ۲۰ نوع تضمین متناسب با روستاها توسط صندوق کارآفرینی امید تعریف شده تا امکان دسترسی روستائیان به تسهیلات اشتغال را فراهم کنیم؛ به عبارتی، هر نوع ضمانتی در روستاها از جمله مجوز چاه آب، وسیله نقلیه، زمین مشاع یا هر نوع ضمانت دیگر برای متقاضیان تعریف شده تا مبادا متقاضی از بابت نداشتن ضمانت، از تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری محروم شود.

رصد وضعیت اجرای طرح‌های اشتغال از طریق سامانه GPS

نوراله زاده در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری از انحراف منابع اشتغال گفت: خوشبختانه با طراحی سیستم‌های نظارتی، انحراف منابع بسیار پایین بوده است؛ به‌طوری که برای همه استان‌ها، مدیر معین تعیین کرده‌ایم لذا همه ارکان صندوق کارآفرینی امید، درگیر عملیات نظارت بر تسهیلات هستند و این افراد در بازه‌های شش‌ماهه جابجا می‌شوند.

نوراله زاده افزود: علاوه بر این، یک سیستم نظارتی تحت عنوان «سهام» از طریق GPS (سیستم موقعیت‌یاب جغرافیایی) فعالیت می‌کند و همه همکاران ما در سطح کشور موظف هستند از طریق تلفن همراه هوشمند خود هنگام نظارت از وضعیت اجرای طرح‌هایی که در کربانکنیگ (سامانه متمرکز بانکی) به عنوان محل اجرای طرح ثبت شده است، تصویر وضعیت طرح مربوطه را در سامانه ثبت کنند تا تسهیلات پرداختی دقیقاً در طرح مورد تائید هزینه شود و به این ترتیب انحراف منابع به حداقل می‌رسد.

افتتاح ۷۸۱ طرح هم‌زمان با هفته دولت

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید همچنین از افتتاح ۷۸۱ طرح و کلنگ زنی ۱۷ طرح با اعتبار ۲۴۴۱ میلیارد ریال هم‌زمان با هفته دولت خبر داد.

نوراله زاده اظهار داشت: کل سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این طرح‌ها ۴۴۳۴ میلیارد ریال است که منجر به ایجاد ۳۱۷۳ فرصت شغلی می‌گردد.

وی در خصوص پراکندگی پرداخت این تسهیلات در بخش‌های مختلف گفت: این طرح‌ها عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری هستند و ۶۵ درصد آن‌ها در حوزه کشاورزی، ۳۷ درصد در بخش صنعت، ۴ درصد در فناوری اطلاعات و نزدیک به ۱۰ درصد از طرح‌ها در حوزه بوم گردی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌باشند.

اجرای طرح روستای بدون بیکار در بیش از ۱۰۰ روستا

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به استراتژی‌های صندوق در حمایت از روستائیان، ایجاد روستاهای بدون بیکار را یکی از طرح‌های بدیع صندوق در حمایت از روستائیان برشمرد و اظهار داشت: طرح روستای بدون بیکار در راستای استراتژی صنعتی سازی روستاها و راهبرد منبع گرایی و مبتنی بر مزیت رقابتی روستاها و با محوریت افزایش توانمندسازی و مشارکت‌پذیری افراد جامعه محلی به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار، ریشه‌کنی بیکاری و مهاجرت معکوس به روستاها برای اولین بار در صندوق کارآفرینی امید مطرح و اجرا شد.

نوراله زاده اظهار داشت: تاکنون در بیش از ۱۰۰ روستای کشور طرح روستای بدون بیکار اجرا شده است.

وی افزود: در این روستاها بیش از ۲۰۰۰ طرح مورد حمایت قرار گرفته است و نخستین روستای بدون بیکار با نام روستای دهنه سرشیجان با حضور رئیس‌جمهوری در سفر هیئت دولت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

۱۸۰۰ صندوق خرد محلی اشتغال‌زا در روستاها ایجاد شد

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به ایجاد ۱۸۰۰ صندوق خرد محلی در روستاهای کشور و اختصاص خط اعتباری به این صندوق‌ها، از هدف‌گذاری ایجاد ۱۰۰۰ صندوق جدید در سال جاری خبر داد.

وی همچنین با اشاره به طرح تأسیس ۱۰۰۰ صندوق خرد محلی در روستاها ادامه داد: طی سه سال گذشته، ۱۸۰۰ صندوق خرد محلی در ۱۸۰۰ روستای کشور تأسیس شده که برای سال ۹۸ نیز تأسیس ۱۰۰۰ صندوق دیگر در روستاهای کشور هدف‌گذاری شده است.

نوراله زاده درباره عملکرد صندوق‌های خرد محلی گفت: این صندوق‌ها نهادهای تأمین مالی محلی هستند و در هر روستا بین ۲۰ تا ۵۰ نفر عضو این صندوق‌ها هستند که این افراد، در حوزه‌های تسهیل گیری و توانمندسازی به مدت ۶ ماه در بخش‌های نحوه تصویب و تائید طرح‌ها، پرداخت تسهیلات و نحوه محاسبه کارمزد آموزش می‌بینند.

وی با بیان اینکه خط اعتباری و تسهیلات در اختیار صندوق‌های خرد محلی قرار می‌گیرد تا این تسهیلات را به اعضای خود پرداخت کنند، گفت: تسهیل گران در صورتی که تسهیلات این صندوق‌های محلی را در جهت برنامه‌های اشتغال‌زایی صندوق کارآفرینی امید به اعضای خود پرداخت کنند، بعد از ۶ ماه خط اعتباری جدید به آن‌ها اختصاص می‌یابد.

اجرای طرح هر روستا یک محصول در ۶۰ روستا

نوراله زاده اظهار داشت: صندوق کارآفرینی امید در حوزه روستایی، با استراتژی‌ای تحت عنوان برنامه “هر روستا، یک محصول-هرخانه، یک کارخانه”، مزیت‌های روستاها را محور توسعه قرار داده و همه کسب‌وکارهایی را که در زنجیره ارزش آن قابلیت سازمان‌دهی دارد، حمایت می‌کند.

وی افزود: در این راستا از ابتدای اجرای طرح هر روستا یک محصول تاکنون ۶۰ روستا مورد حمایت قرارگرفته‌اند.

وی در خصوص فرآیند اجرای این طرح گفت: چرخه‌ای متشکل از مجموعه عملیاتی شامل شناسایی مزیت‌های رقابتی و تولیدی یک محصول، ساماندهی کسب‌وکارهای خرد و کوچک، تولید محصول و توسعه خدمات بازاریابی و نظارت، فرآیند اجرای این طرح در صندوق است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید حمایت از تولید گلخانه در روستای وازیک، راه‌اندازی تولیدی‌های پوشاک در روستای ورازان، محصولات گلخانه‌ای در روستای جوزقان، تولید مجسمه‌های پلی‌استر در روستای مافی کندی، تولید نان محلی در روستای زردوئی، تولید سفال سنتی در روستای کلپورگان تنها بخشی از مجموعه حمایت‌های صندوق در اجرای طرح هر روستا-یک محصول برشمرد.

پرداخت ۲۰۳۴ میلیارد ریال تسهیلات در حوزه گردشگری و بوم گردی

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه از پرداخت ۲۰۳۴ میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری و بوم گردی خبر داد.

نوراله‌زاده گفت: یکی از اولویت‌های اصلی ما در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، طرح‌های گردشگری و بوم‌گردی است که جدا از اشتغال‌زایی بالایی که دارد در توسعه محلی و درآمدزایی برای خانوار و محیط مناطق گردشگری اهمیت بسزایی دارد چون گردشگران علاوه بر خوراکی‌های محلی از محصولات و صنایع‌دستی آن‌ها را هم خریداری می‌کنند و از این جهت به اقتصاد خانوار و درآمدزایی و اشتغال‌زایی در این مناطق کمک می‌کنند.
وی افزود: هیچ روستای گردشگری یا طرح بوم‌گردی در کشور نیست که صندوق کارآفرینی امید آن را مورد حمایت مالی قرار نداده باشد.
نگاه ویژه صندوق به مناطق مرزی

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با تأکید بر ضرورت توجه ویژه به اشتغال جوانان در مناطق مرزی و محروم عنوان نمود: ایجاد شغل، منجر به امنیت پایدار و کاهش معضلات اجتماعی در این شهرها خواهد بود و صندوق همواره نگاه ویژه‌ای به این مناطق داشته است.

وی افزود: ما در صندوق همواره دغدغه حمایت از مناطق محروم، مرزی و کمتر برخوردار را داریم و من به شخصه در طول این شش سال ۱۷ مرتبه به استان سیستان و بلوچستان سفر داشتم و هیچ شهر مرزی در این استان وجود ندارد که به آن سفر نکرده باشم و حتی در سفری در ساعت ۱۲ شب در جلسه‌ای برای تصویب یک طرح با بومیان روستای تمین شرکت کردم که آن طرح نیز هم‌زمان با هفته دولت افتتاح خواهد شد.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار گفت: تعداد ۹۷۵۶ طرح از مجموع طرح‌های پرداختی به اعتبار ۳۹۸۰ میلیارد ریال با نرخ کارمزد ۴ درصد در مناطق مرزی پرداخت شده است.

نوراله زاده افزود: ۳۵ درصد طرح‌های افتتاحی در هفته دولت در مناطق مرزی و ۶۵ درصد در مناطق غیر مرزی می‌باشند.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/412452
۱۳۰ هزار زن روستایی مورد حمایت صندوق‌های خرد محلی هستند

۱۳۰ هزار زن روستایی مورد حمایت صندوق‌های خرد محلی هستند

صندوق کارآفرینی امید مانند اتاق جنگ دوران دفاع مقدس شب و روز نمی‌شناسد

صندوق کارآفرینی امید مانند اتاق جنگ دوران دفاع مقدس شب و روز نمی‌شناسد

تخصیص اعتبار 200 میلیارد ریال برای حمایت از زندانیان/ تفاهم‌نامه همکاری با استانداری گلستان نهایی شد/  افزایش تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی

تخصیص اعتبار 200 میلیارد ریال برای حمایت از زندانیان/ تفاهم‌نامه همکاری با استانداری گلستان نهایی شد/ افزایش تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی

افتتاح بیش از 780 طرح مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید در هفته دولت

افتتاح بیش از 780 طرح مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید در هفته دولت

اعطای وام 20 میلیون تومانی به مددجویان کارآفرین

اعطای وام 20 میلیون تومانی به مددجویان کارآفرین

جزئیات میزان تسهیلات اشتغال‌زایی صندوق کارآفرینی از محل منابع صندوق توسعه ملی

جزئیات میزان تسهیلات اشتغال‌زایی صندوق کارآفرینی از محل منابع صندوق توسعه ملی

وقتی روستاها محور اشتغال می‌شوند/ شگردهای باورنکردنی برای رونق کسب‌وکار توسط دانشگاه‌ها +فیلم

وقتی روستاها محور اشتغال می‌شوند/ شگردهای باورنکردنی برای رونق کسب‌وکار توسط دانشگاه‌ها +فیلم

جزئیات طرح‌های جديد حمايتی صندوق کارآفرينی اميد

جزئیات طرح‌های جديد حمايتی صندوق کارآفرينی اميد

امضای تفاهم‌نامه همکاری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با صندوق کارآفرینی امید

امضای تفاهم‌نامه همکاری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با صندوق کارآفرینی امید