چهارشنبه  13  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
یک کارشناس حوزه مسکن اعلام کرد؛

هیچ دلیل علمی برای تورم‌زا بودن طرح مسکن مهر وجود ندارد

شنبه 12 بهمن 1398 ساعت 17:20
یک کارشناس حوزه مسکن گفت: تورم دوران پس از مسکن مهر درحدود 34 درصد و تقریبا 2 برابر میانگین دهه‌های اخیر بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا حسین درودیان مدرس اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کمیته علمی همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه  در طول سال‌های اخیر دولت عملا عرصه را در بخش مسکن خالی گذاشته و هیچ تلاشی برای اجرای پروژه‌های بزرگ و مهم برای رفع مشکلات مردم انجام نداده است گفت: آنچه در نقد طرح مسکن مهر از جنبه سیاست پولی مطرح می‌شود استفاده بی‌رویه آن از پایه‌پولی است که در نهایت به تورم بالا منجر شده است. بر اساس این دیدگاه اگر مسکن مهر اجرا نمیشد و پایه پولی برای آن به اقتصاد تزریق نمیشد، تورم بالا نمی‌رفت و مشکلات ناشی از آن پدید نمی‌آمد.

وی ادامه داد: تورم دوران پس از مسکن مهر درحدود 34 درصد و تقریبا 2 برابر میانگین دهه‌های اخیر بوده است. اگر مسکن مهر دلیل این افزایش جهشی تورم بوده است، باید خود را در افزایش داده‌های کلان پولی شامل میزان رشد نقدینگی کشور نشان دهد، که اینطور نیست.

درودیان تصریح کرد:در عین حال تورم ایجاد شده باید از جنس تورم سمت تقاضا باشد و ناشی از افزایش قدرت خرید مردم باشد که این مورد هم صحیح نیست. در نهایت اینکه میزان نقدینگی یک مولفه برون‌زا و قابل سیاست‌گذاری باشد و از طرف دولت قابل مدیریت باشد که این مسئله هم صحیح نیست.

وی ادامه داد: اما به نظر بنده این سه گزاره هرسه معیوب است. در اواخر دهه 80 به دلیل تغییر شکل نظام بانکی شامل کثرت تعداد بازیگران، افزایش بانک‌های خصوصی، کاهش نرخ ذخیره قانونی و ایجاد بازار بین بانکی، اساساً میزان نقدینگی در نظام بانکی به نوعی درون‌زا شد و عوامل رشددهنده پایه‌پولی از عوامل رشددهنده نقدینگی متمایز شد.

درودیان گفت: به طور خاص جهش رشد پایه پولی و نقدینگی در دوره مسکن مهر در سال‌های 1389 تا 1391 قابل مشاهده نیست. در این سه سال میزان رشد پایه پولی به طور متوسط 22 درصد بود که بسیار پایین است. ضمن اینکه ترکیب رشد پایه پولی نشان می‌دهد دلیل اصلی آن بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از هدفمندی بوده است و مسکن مهر یا بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سهم کمی در آن داشته است. وقتی رشد پایه پولی در دوره مسکن مهر بالاتر از میزان میانگین چند دهه اخیر نیست، بنابراین نمی‌تواند دلیل جهش تورمی باشد.

این کارشناس حوزه مسکن خاطرنشان کرد: تورم رکودی سال‌های اوایل دهه 90 که درپی تحریم‌ها، کاهش واردات و ... ایجاد شد دلیلی غیر از اجرای پروژه مسکن مهر داشت و ناشی از شوک سمت عرضه بود نه افزایش قدرت خرید مردم و افزایش فشار تقاضا. کالا قبل از ورود به بازار در ایران گران میشود و در واقع قیمت تمام شده تولید بالاست؛ نه اینکه افزایش تقاضای مردم به افزایش قیمت منجر می‌شود؛ بنابراین تورم اوایل دهه اخیر دلایلی به کلی متفاوت از اجرای طرح‌های پولی از جمله مسکن مهر دارد و در سمت عرضه باید به دنبال دلایل آن گشت.

انتهای پیام/4141/

http://ana.ir/i/469398
خانه‌دار شدن مردم تکلیف قانونی ماست

خانه‌دار شدن مردم تکلیف قانونی ماست

آغاز فرآیند تکمیل مدارک متقاضیان مسکن ملی

آغاز فرآیند تکمیل مدارک متقاضیان مسکن ملی

تفاهم با سوریه برای ساخت ۳۰ هزار مسکن توسط شرکت‌های ایرانی

تفاهم با سوریه برای ساخت ۳۰ هزار مسکن توسط شرکت‌های ایرانی

مسکن مهر تاثیری در افزایش نقدینگی نداشت

مسکن مهر تاثیری در افزایش نقدینگی نداشت

امضای تفاهم‌نامه همکاری باشگاه پژوهشگران جوان واحد شیروان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

امضای تفاهم‌نامه همکاری باشگاه پژوهشگران جوان واحد شیروان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

راهکار «شب معماری» برای «سیاست سردرگمی در مسکن»

راهکار «شب معماری» برای «سیاست سردرگمی در مسکن»