چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

صفر تا 100 وام مسکن زوجین / آخرین جزئیات و شرایط

پنجشنبه 03 بهمن 1398 ساعت 10:19
صفر تا 100 وام مسکن زوجین و هر آنچه باید درباره وام مسکن زوجین بدانید (آخرین جزئیات و شرایط دریافت وام افرایش وام مسکن اولی ها و اقساط آن) اعطای تسهيلات به زوجين جهت خرید یا ساخت یک واحد مسکونی

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، خرید مسکن یکی از مهم ترین دغدغه های مردم به خصوص زوج های جوان بوده و هست. امروزه هم با توجه به اوضاع جامعه و وضعیت اقتصادی این امر مشکل تر شده و اکنون یکی از موانع اصلی ازدواج جوانان است. به همین خاطر تسهیلات زیادی از جانب بانک ها از جمله وام مسکن برای زوجین در نظر گرفته شده تا با کمک آن بتوانند زندگی خود را هرچه سریع تر شروع کرده و این مسیر را هموارتر کنند. اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید و یا می خواهید برای ازدواج خود اقدام کنید، بهتر است از شرایط و جزئیات وام مسکن زوجین اطلاع داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید از آن استفاده کنید. این وام می تواند اقدامی مناسب در جهت رسیدن به جوانان به شرایط ایده آل باشد. از آنجایی که طرح های بانکی پیچیدگی ها و نکات خاص خود را دارد، در این مقاله می خواهیم به صفر تا 100 وام مسکن زوجین بپردازیم.

انواع وام مسکن زوجین

1. صندوق پس انداز یکم زوجین خانه اولی

مبلغ وام مسکن زوجینی که شرایط دریافت آن را دارند، بسته به محل زندگی آن ها متفاوت است. در شهر تهران 160 میلیون وام مسکن به زوجین تعلق می گیرد که هر یک از زوجین می توانند 80 میلیون تومان وام دریافت کنند. در شهرهایی که بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارند، به هر زوج 60 میلیون تومان داده می شود که جمعا 120 میلیون تومان می توانند وام دریافت کنند و در مناطق شهری دیگر به طور کل 80 میلیون وام تعلق می گیرد. بدین معنی که هر زوج می تواند 40 میلیون وام دریافت کند. برای دریافت این وام باید نصف مبلغی که قرار است دریافت کنید را به صورت سپرده در بانک قرار دهید. البته لازم به ذکر است به این سپرده گذاری هیچ سودی تعلق نخواهد گرفت.

وام مسکن برای زوج ها

شرایط دریافت وام مسکن زوجین

 • یکی از مهم ترین شرایط وام مسکن زوجین، خانه اول بودن آنهاست
 • نرخ سود تحصیلات این وام ۸ درصد است که در مقایسه با سایر وام ها تقریباً مقدار مناسبی است.
 • حداقل یک سال باید از مدت زمان سپرده در بانک گذشته باشد تا بتوانید وام مسکن زوجین را دریافت کنید.
 • اقساط وام را می توان به صورت ساده، پلکانی ساده و سالانه پرداخت کرد. اما منظور از بازپرداخت پلکانی چیست؟ روش بازپرداخت پلکانی به این صورت است که مبلغ قسط وام در سال اول توسط بانک تعیین شده و در سال‌های بعدی مقدار آن افزایش خواهد یافت.
 • هر فردی تنها یک بار در طول عمر خود می تواند از وام مسکن زوجین استفاده کند و دریافت بیش از یکبار آن امکان پذیر نیست.
 • هیچ یک از زوجین نباید در گذشته از تسهیلات دولتی دیگری برای خرید مسکن استفاده کرده باشند. در غیر این صورت وام مسکن زوجین به آن ها تعلق نخواهد گرفت.
 • همچنین هیچکدام از زوج ها نباید از بانک های دیگر تسهیلاتی برای خرید، ساخت، تعمیر مسکن و همچنین انتقال سهم الشراکه دریافت کرده باشند.
 • افرادی که همسرشان را به دلیل فوت یا متارکه از دست داده اند، می توانند وام مسکن زوجین دریافت کنند. برای این منظور باید متقاضی خانه اولی بوده و درآمد مستقل داشته باشد.
 • مدت زمان تسویه وام تا ۱۲ سال است.
 • افرادی که می‌خواهند وام مسکن زوجین دریافت کنند، مجرد یا متاهل باید بالای سن قانونی یعنی ۱۸ سال باشند و همانطور که گفته شد درآمد مستقلی هم داشته باشند.
 • اگر یکی از زوجین شرایط صندوق پس انداز یکم را داشته و دیگری این امتیاز را نداشته باشد، می توانند از امتیاز اوراق ممتاز استفاده کند که درباره آن توضیح خواهیم داد.

شرایط دریافت وام مسکن برای زوجین

شرایط دریافت وام مسکن زوجین برای چه املاکی امکان پذیر است؟

 • نهایتا 15سال از تاریخ صدور پروانه ساخت گذشته باشد.
 • خانه مورد نظر باید شرایطی از جمله رعایت آیین نامه ۲۸۰۰، استحکام بنا و... داشته باشد.
 • خانه باید در منطقه شهری واقع شده باشد و دریافت وام مسکن زوجین برای خانه هایی که خارج از محدوده شهری هستند، امکان پذیر نیست.

 

2. وام مسکن زوجین از اوراق ممتاز

پیش از این اشاره کردیم زوج هایی که یکی از آن ها شرایط وام مسکن زوجین را ندارد، می توانند از امتیاز اوراق برای تهیه مسکن استفاده کند. در این شرایط زوجی که شرایط صندوق پس انداز یکم را بر اساس شهر دارد، یکی از تسهیلات ۴۰، ۶۰ و یا ۸۰ میلیونی را دریافت کرده و زوجی که تسهیلات اوراق ممتاز را دارد، طبق شهر محل زندگی، وامی به مبلغ ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیونی دریافت می کند.

تسهیلات مسکن برای زوجین

بنابراین، افرادی که در شهر تهران زندگی می کنند، مجموعا مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان، افرادی که در مراکز استان ها و شهرهای دارای بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هستند، جمعا ۱۰۰ میلیون تومان و افرادی که در سایر مناطق شهری زندگی می‌کنند، جمعا ۷۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

شرایط دریافت اوراق ممتاز

 • دریافت تسهیلات نیاز به سپرده گذاری و انتظار یک ساله ندارد.
 • نرخ بازپرداخت اقساط این وام در 17.5 درصد بوده و مدت زمان پرداخت و تصفیه آن حداکثر ۱۲ سال است.
 • اقساط این وام‌ هم مانند وام مسکن زوجین به شیوه‌ ساده، پلکانی ساده و سالانه قابل پرداخت است. که پیش از این، درباره آن توضیح داده شد.
 • این نوع وام هم تنها یک بار برای هر شخص قابل استفاده است.
 • ویژگی مهم این نوع وام این است که خانه اولی بودن در آن اهمیتی ندارد.
 • برای تهیه هر برگ اوراق ۷۰ هزار تومان باید پرداخت کنید که متقاضی بر اساس شهر محل سکونت باید مقدار مشخصی از این اوراق را تهیه کند. مثلا در شهر تهران هزینه خرید اوراق ۱۴ میلیون تومان است. به عبارت دیگر افراد ساکن در تهران در نهایت حدود ۸۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

شرایط ملک خریداری شده برای دریافت اوراق ممتاز هم مانند شرایط ملک در وام مسکن زوجین است.

وام مسکن جعاله برای زوج ها

دریافت وام جعاله

وام جعاله برای املاکی قابل دریافت است که به تعمیر یا تکمیل نیاز دارند. وام مسکن زوجین به صورت جعاله به دو شیوه قابل دریافت است:

1. از طریق اوراق ممتاز

 • سقف این تسهیلات 20 میلیون تومان است که برای تعمیر یا تکمیل مسکن به افراد متقاضی پرداخت می شود.

 • دریافت این وام نیازی به سپرده گذاری ندارد.
 • نرخ سود وام مسکن زوجین جعاله 17.5 درصد بوده و مدت زمان پرداخت آن ۵ سال است.
 • مدت زمان انجام تعهد یک ماه است. یعنی بعد از عقد قرارداد جعاله، پرداخت اقساط شروع می شود.

وام مسکن زوجین و خانه اولی ها

2. از طریق سپرده گذاری

 • تسهیلات دریافتی از طریق سپرده گذاری 5 میلیون تومان است که برای دریافت این مبلغ باید 5 میلیون تومان به مدت شش ماه سپرده گذاری شود.
 • نرخ سود بازپرداخت این وام 11 درصد بوده که باید نهایتا ظرف 5 سال تسویه شود.
 • لازم به ذکر است این نوع وام نیاز به ضامن یا وثیقه دارد.

به طور کلی وام جعاله تعمیر برای مواردی از جمله حفظ یا ترمیم چاه، ترمیم سیم کشی خانه، خرید انشعاب آب و برق، رنگ، نقاشی و ...  اختصاص داده شده است و وام جعاله تکمیل برای موزاییک کاری، نصب تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و حیاط سازی پرداخت می شوند. پس می توانید بر حسب نیاز خود به دریافت وام جعاله تعمیر یا تکمیل اقدام کنید.

در صورتی که شرایط دریافت وام مسکن زوجین را داشته باشید، می توانید با مراجعه به بانک مسکن تمایل خود را مبنی بر دریافت این وام اعلام کرده تا اقدامات لازم دیگر صورت بگیرد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/467097
سقف تسهیلات مسکن اعلام شد/وام 240 میلیون تومانی برای زوجین

سقف تسهیلات مسکن اعلام شد/وام 240 میلیون تومانی برای زوجین

تخصیص تسهیلات ۴۵، ۴۰ و ۳۰ میلیونی به واحدهای مسکونی با بیش از ۲۵ سال عمر

تخصیص تسهیلات ۴۵، ۴۰ و ۳۰ میلیونی به واحدهای مسکونی با بیش از ۲۵ سال عمر

پیشنهاد افزایش وام مسکن به۲۰۰میلیون

پیشنهاد افزایش وام مسکن به۲۰۰میلیون

یک تغییر کلیدی در وام‌ مسکن/ پای انبوه‌سازان به وام‌‌های زوجین رسید

یک تغییر کلیدی در وام‌ مسکن/ پای انبوه‌سازان به وام‌‌های زوجین رسید

امکان پرداخت تسهیلات زوجین از حساب پس انداز مسکن جوانان

امکان پرداخت تسهیلات زوجین از حساب پس انداز مسکن جوانان

وام مسکن زوجین ۱۲۰ میلیون تومان شد

وام مسکن زوجین ۱۲۰ میلیون تومان شد

آغاز پرداخت تسهیلات مسکن به خانه اولی‌ها/ تشریح شرایط دریافت وام برای زوجین خانه‌اولی

آغاز پرداخت تسهیلات مسکن به خانه اولی‌ها/ تشریح شرایط دریافت وام برای زوجین خانه‌اولی

۸ برابر شدن وام مسکن در دولت یازدهم

۸ برابر شدن وام مسکن در دولت یازدهم