يكشنبه  24  شهریور  1398
دوشنبه , 28 مرداد 1398 ساعت 17:40

معاون اول رئیس‌جمهور در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح کرد؛

افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن مثبت ارزیابی کردن گزارش مدیرعامل سازمان بنادر از وضعیت موجود کالاهای اساسی در بنادر کشور، اظهار کرد: هرچند افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است اما باید سازوکاری برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا از انبارهای بنادر ایجاد شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از سازمان بنادر و دریانوردی، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که امروز به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در خصوص وضعیت موجود کالاهای اساسی در بنادر، این گزارش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاقی مثبت است اما از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که ماندگاری کالا در بنادر به مدت طولانی موجب آسیب دیدن برخی اقلام شود که این موضوع باید با دقت مدیریت شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور، باید واردات کالاهای اساسی مطابق با مصوبات و در سقف تعیین‌شده انجام شود چراکه واردات بیش از سقف تعیین‌شده هم نیاز به منابع ارزی بیشتر دارد و هم موجب ماندگاری کالا در بنادر و انبارها می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه باید روند تخلیه کالاهایی که در انبار بنادر دپو شده‌اند، تسریع شود، خاطرنشان کرد: اگر صاحبان کالا و واردکنندگان تمایلی به تخلیه کالای خود از بنادر ندارند باید با استفاده از روش‌ها و سازوکارهای لازم، شرایطی فراهم شود تا زمان ماندگاری کالاها در انبار بنادر کاهش پیدا کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی دغدغه‌ها در خصوص کمبود ناوگان حمل‌ونقل برای خروج کالاها از انبارها و توزیع در استان‌های مختلف کشور، از وزیر راه و شهرسازی خواست جلسه‌ای را با حضور وزیر جهاد کشاورزی و قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کند تا ضمن رفع دغدغه‌های موجود در خصوص کمبود ناوگان حمل‌ونقل کالا، سازوکاری را برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا از انبارهای بنادر ایجاد کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به زمان‌بر بودن فرایند صدور مجوز تخلیه کالا از بنادر توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر لزوم مدیریت یکپارچه در این زمینه تأکید کرد و گفت: نباید به دلیل اینکه چند دستگاه متولی صدور مجوز هستند، باعث کندی در امر تخلیه کالا شود. باید این موضوع به نحوی مدیریت شود تا فرآیند صدور مجوز، به عاملی برای افزایش ماندگاری کالا در بنادر تبدیل نشود.

وزیر جهاد کشاورزی: نگرانی از ماندگاری ذخایر راهبردی در انیارها نداریم

وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه با بیان اینکه افزایش ذخیره‌سازی کالاهای اساسی مطابق برنامه و مصوبات سال گذشته و در چارچوب تکالیف انجام‌شده است، گفت: ماندگاری ذخایر راهبردی در انبارها امری طبیعی است چراکه این کالاها قرار است برای زمان کسری کالا در کشور مورداستفاده قرار گیرد بنابراین رسوب و ماندگاری ذخایر راهبردی در انبارهای کشور موضوعی نگران‌کننده نیست؛ اما موضوع نگران‌کننده این است که کالاهای اساسی در بنادر کشور دپو شود که باید هرچه سریع‌تر این کالاها به انبارهای مختلف در داخل کشور منتقل شوند.

وزیر راه: تأخیر تخلیه کالاها از بنادر کشور ناشی از کمبود در ناوگان حمل‌ونقل نیست

وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با بیان اینکه تأخیر تخلیه کالاها از بنادر کشور ناشی از کمبود در ناوگان حمل‌ونقل کشور نیست، گفت: ناوگان حمل‌ونقل کشور از ظرفیت مناسبی برخوردار است و اگر کندی و تأخیری در ترخیص کالا و توزیع صورت می‌گیرد، معمولاً به دلیل عدم اراده صاحبان کالا برای تخلیه بار از انبار بنادر است.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، نیرو، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از عملکرد سامانه نیپا و وضعیت تکمیل و ارسال منشور پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سال ۹۸ در این سامانه از سوی دستگاه‌های اجرایی ارائه شد.

راستاد: رشد ۵۵ درصدی موجودی کالاهای اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست گزارشی از وضعیت موجود کالاهای اساسی در بنادر کشور ارائه کرد و گفت: موجودی کالاهای اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی ۵۵ درصد و در بنادر شمالی ۲۵ درصد افزایش داشته و موجودی کالا در بندر امام خمینی (ره)‌ که هاب کالاهای اساسی کشور است نسبت به سال گذشته ۸۱ درصد افزایش داشته است.

محمد راستاد در ادامه به تشریح برخی چالش‌های وضع موجود در خصوص ماندگاری کالا در بنادر پرداخت و پایین بودن تعرفه‌های انبارداری، کمبود ظرفیت انبارهای داخلی کشور جهت دپوی کالاهای اساسی و عدم توزیع متوازن کالاهای اساسی به بنادر کشور را ازجمله عوامل ماندگاری کالا در بنادر عنوان کرد.

در ادامه این جلسه راهکارهای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالاهای اساسی و حذف عوامل ماندگاری کالا در انبار بنادر موردبحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و مقرر شد جلساتی در این خصوص برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ و نتایج آن به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش داده شود.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/411396
دولت مراقب باشد 14 میلیارد دلار ارز اختصاص یافته برای کالاهای اساسی مشمول رانت ذی‌نفوذان نشود

دولت مراقب باشد 14 میلیارد دلار ارز اختصاص یافته برای کالاهای اساسی مشمول رانت ذی‌نفوذان نشود

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

برنامه ریزی برای قطع وابستگی به دریانوردان خارجی

برنامه ریزی برای قطع وابستگی به دریانوردان خارجی

 رئیس‌جمهور قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام را ابلاغ کرد

رئیس‌جمهور قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام را ابلاغ کرد

بلایی که «دلار جهانگیری» بر سر مردم آورد/ آیا حذف ارز 4200 تومانی تورم‌زاست؟

بلایی که «دلار جهانگیری» بر سر مردم آورد/ آیا حذف ارز 4200 تومانی تورم‌زاست؟

اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری

اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری

اقتصاد  کشور به نقطه تعادل جدیدی رسیده است

اقتصاد کشور به نقطه تعادل جدیدی رسیده است

نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد