يكشنبه  17  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

سامانه سجاد وزارت کشور مرجع رسیدگی به خسارت مناطق سیل‌زده باشد

شنبه 08 تیر 1398 ساعت 15:41
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: تمام خسارات سیل در سامانه سجاد وزارت کشور ثبت شود تا یک موضوع دو بار در آمارها آورده نشود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از خانه ملت، محمد حسینی با اشاره به تهیه طرحی از سوی نمایندگان برای حمایت از آسیب‌دیدگان سیل، گفت: بر اساس رایزنی های انجام شده گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس توسط هیئت‌ رئیسه مجلس چاپ شده و در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کشور برای تامین منابع سیل چند مجوز به دولت داده شده است، افزود: با این مجوزها دست دولت برای جابجایی اعتبارات یا افزایش تنخواه گردان خزانه باز می شود تا بتواند نسبت به تامین نقدینگی موردنیاز اقدام کند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با تاکید بر اینکه یکی از بندهای طرح مناطق سیل‌زده برداشت حدود 300 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی است، ادامه داد: ارائه برخی اختیارات به استانداران استان‌های سیل‌زده و دستگاه‌های اجرایی و اجازه دولت برای جابجایی اعتبارات و احکام بودجه‌ای سال 98 از دیگر موارد است که می تواند به امر بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده کمک کند که بر اساس برآورد خسارت‌های دقیق و عملیاتی این موضوع رخ می دهد.

حسینی ادامه داد: از زمانی که موضوع سیل اتفاق افتاد دستگاه‌های اجرایی بیش از بقیه به دنبال تامین منابع موردنیاز خود از این محل شدند و خسارت حاصل از سیل را حدود 60 هزار میلیارد تومان و کمتر و بیشتر عنوان کردند.

وی با بیان اینکه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه سجاد توسط وزارت کشور ایجاد شده تا تمامی خسارات در بخش راه، کشاورزی، منازل مسکونی و سایر مواردی که خسارت دیده‌اند در آن سامانه ثبت شود، افزود: بر این اساس پرداخت‌ها نیز پس از بررسی انجام می شود، چراکه پیش در مورد یک موضوع در آمار آورده نشود.از این بسیاری از آمارها و اطلاعات دو بار لحاظ می‌شد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال اطلاعاتی که بنیاد مسکن درباره خانه‌های روستایی ثبت کرده به گونه‌ای است که سرپرست خانواده یک بار و همسرش بار دیگر اطلاعات را ثبت می کرده است، اما با ایجاد این سامانه راستی‌آزمایی صورت گرفته و در پرداخت خسارت‌ها دقت بیشتری انجام می شود.

حسینی با بیان اینکه در حوزه راه‌ها، برق، آب و کشاورزی اقداماتی انجام شده که با اطلاعات دقیقی در این سامانه ثبت می‌شود، تصریح کرد: در این سامانه می‌توان به میزان خسارت‌ها پی برد و همین منابع کم را به درستی به آن‌ها تخصیص داد.

وی گفت: در خصوص هزینه‌های سیل نیز باید مواردی که قانون‌گذار توصیه می کند، اجرایی شود.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/401258
سيل 650 ميليارد ریال خسارت به زیرساخت‌های بهداشت و درمان لرستان وارد کرد

سيل 650 ميليارد ریال خسارت به زیرساخت‌های بهداشت و درمان لرستان وارد کرد

خسارت یک‌هزار میلیارد تومانی سیل به کشاورزی پلدختر

خسارت یک‌هزار میلیارد تومانی سیل به کشاورزی پلدختر

جبران خسارات واحدهای تولیدی خسارت‌دیده سیل تا پایان تیرماه

جبران خسارات واحدهای تولیدی خسارت‌دیده سیل تا پایان تیرماه

اعتبارات لازم برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل تصویب شد

اعتبارات لازم برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل تصویب شد