پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

بازار تعهدی مصالح، راهکار دولت برای رونق بازار مسکن

پنجشنبه 02 خرداد 1398 ساعت 11:53
رکود دنباله‌دار بازار مسکن در چندساله اخیر و جهش ناگهانی قیمت‌های آن، سیاست‌گذاران را بر آن داشت تا به دنبال راهکارهایی برای تعادل‌بخشی به بازار مسکن، بیفتند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از وزارت راه و شهرسازی، چندی پیش معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رونمایی از بسته بانک مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن، راهکارهای وزارتخانه راه و شهرسازی در سطح کلان را در چهار محور تشریح کرد.

 مازیار حسینی به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی برای معرفی سیاست‌ها و برنامه‌های وزارتخانه در رونق دادن به بازار مسکن، چهار محورِ تقویت تقاضا از طریق تسهیل ساخت و تولید و قابلیت تبدیل وام ساخت به فروش اقساطی، کمک و حمایت به بانک مسکن برای افزایش سرمایه بانک، استفاده از صندوق‌های مشترک زمین و ساختمان و بازار تعهدی مصالح ساختمانی، راهکارهای رونق دادن به بازار مسکن، اعلام و معرفی کرد. اگرچه بعد از اعلام این سیاست، برخی از کارشناسان اعلام کردند که راهکارهای فوق ازجمله ایجاد بازار تعهدی مصالح نمی‌تواند به رونق‌بخش مسکن بینجامد، اما با این حال همچنان سیاست‌گذاران بخش مسکن وزارتخانه راه و شهرسازی بر این اعتقاد هستند که راهکارهای فوق در میان‌مدت توان رونق دادن به بازار مسکن را دارد.

بر اساس این گزارش، بازار تعهدی مصالح، راهکاری برای تعادل‌بخشی به بازار مسکن است و امکان جدیدی است که به تولیدکنندگان انبوه و سازندگانی که سابقه کیفیت را در کارنامه خوددارند ارائه می‌شود تا بتوانند خرید انبوه نهاده‌ها و مصالح ساختمانی را انجام دهند و به ساخت و تولید مسکن بپردازند. هدف از ایجاد این روش این است تا خرید به صورت برنامه‌ریزی‌شده انجام شود و از کمبود برخی از مصالح در مقاطعی از زمان، خودداری به عمل آید. تصمیم بر آن شده است تا به صورت پایلوت شرکت بازرگانی بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تولیدکنندگان انبوه ساختمانی را که مصالح باکیفیت می‌سازند، شناسایی کرده و برای خرید انبوه از آن‌ها وارد مذاکره شوند. در این روش، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان سازنده اصلی، حضور دارد.

فرهادیه با اعلام اینکه نهاده‌ها و مصالح ساختمانی به عنوان یکی از ارکان تشکیل‌دهنده ساختمان، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد قیمت مسکن را تشکیل می‌دهند که می‌توان با برنامه‌ریزی در این بخش و سایر بخش‌ها، تا حد قابل‌ملاحظه‌ای قیمت مسکن را کاهش داد، گفت: نهاده‌ها و مصالح ساختمانی یکی از حلقه‌های زنجیره تکمیل و توسعه مسکن هستند. در بخش نهاده‌ها، اقدامی که وزارتخانه باید انجام دهد شامل تسهیل گری و به حداقل رساندن قیمت‌های مصالح و نهاده‌های ساختمانی پای کار است.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن افزود: در حال حاضر، مصالح ساختمانی از تولیدکننده به بنکدار، انباردار، عمده‌فروش و خرده‌فروش، دست به دست می‌شود و همین زنجیره خود در افزایش قیمت مسکن نقش دارد که با ایجاد بازار تعهدی مصالح و حذف برخی از واسطه‌ها می‌توان به کاهش قیمت تمام‌شده مسکن دست یافت.

فرهادیه از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده ساختمان را زمین، پروانه و مجوزهای ساخت و درنهایت تأمین مالی عنوان کرد و به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر پایلوت ایجاد بازار تعهدی مصالح بین بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: اتفاقی که در بازار تعهدی مصالح رخ می‌دهد این است که بانک مسکن تأمین‌کننده منابع مالی پروژه بازار تهاتری است و بنیاد مسکن به عنوان یکی از اصلی‌ترین سازنده‌های مسکن در کشور، مصرف‌کننده این بازار است.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن در بیان ویژگی‌های مثبت ایجاد بازار تعهدی مصالح، اعلام کرد: خرید برنامه‌ریزی‌شده از ویژگی ممتاز ایجاد بازار تعهدی مصالح است. بدین معنا، تولیدکننده با برنامه‌ریزی برای یک بازه زمانی مشخص می‌داند که باید چه مقدار محصول، تولید کند و مصرف‌کننده بازارش چه کسانی هستند.

وی برنامه‌ریزی در خرید مصالح و نهاده‌های ساختمانی را برای تولیدکنندگان، دارای دو ویژگی مثبت خواند و در این رابطه توضیح داد: وقتی تولیدکننده برنامه‌ریزی دارد و می‌داند که حداقل برای یک دوره زمانی قیمت‌ها باثبات روبه‌روست، قیمت تمام‌شده را ثابت نگه می‌دارد و درعین‌حال در برخی از موارد که نیاز به برخی از مصالح وجود دارد، قحطی اتفاق نمی‌افتد.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن: بازار تهاتری مصالح، می‌تواند در مدت زمانی مشخص ضمن ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش افسارگسیخته آن‌ها به رونق بازار مسکن و حتی کاهش قیمت مسکن، بینجامد

فرهادیه از دیگر محاسن ایجاد بازار تعهدی مصالح را تخفیف‌های عمده در خریدهای عمده برشمرد و خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که پروسه ایجاد بازار تهاتری مصالح، می‌تواند در مدت زمانی مشخص ضمن ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش افسارگسیخته آن‌ها به رونق بازار مسکن و حتی کاهش قیمت مسکن، بینجامد.

وی اعلام کرد: بانک مسکن به عنوان بانک مالی و حامی مالی این پروژه که از ظرفیت‌های مالی استفاده می‌کند این آمادگی و ظرفیت را دارد که بعد از اجرای نمونه، این روش را توسعه دهد. امیدوار هستیم ظرف مدت یکتا دو سال، حجم قابل‌توجهی از مصالح اصلی و میان اصلی ساختمان وارد این چرخه شوند و تولیدکنندگان بتوانند مصالح خود را انتخاب و خریداری کنند.

فرهادیه در پاسخ به این پرسش که آیا هر تولیدکننده‌ای می‌تواند در این مورد وارد عمل شود، گفت: در حال حاضر، واحد بازرگانی شرکت مشترکی که بین بانک‌مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شکل‌گرفته، در حال شناسایی واحدهایی است که مصالح استاندارد تولید می‌کنند. قرار است بعد از شناسایی، این شرکت وارد مذاکره جهت خرید شود. 

وی افزود: در حال حاضر، پایلوت توسط بانک مسکن و بنیاد مسکن اجرا می‌شود. بعد از اجرای پایلوت، هر بانک و هر مجموعه تولیدکننده مسکنی می‌تواند وارد این چرخه شود. اگرچه بانک مسکن، امکان توسعه به‌اندازه موردنیاز را دارد ولی بانک‌های دیگر نیز  می‌توانند وارد چرخه شوند و این کار را انجام دهند.

انتهای پیام/4092/4083/

http://ana.ir/i/383487
 بسته جدید مسکن با واگذاری زمین و وام ۲۵ میلیونی با سود صفر درصد

بسته جدید مسکن با واگذاری زمین و وام ۲۵ میلیونی با سود صفر درصد

مشکل مسکن تنها با افزایش تولید حل می‌شود

مشکل مسکن تنها با افزایش تولید حل می‌شود

اجرای قوانین بازدارنده مانع ساخت‌وسازهای غیرقانونی می‌شود

اجرای قوانین بازدارنده مانع ساخت‌وسازهای غیرقانونی می‌شود

عایدی مشاوران از آشفتگی بازار مسکن

عایدی مشاوران از آشفتگی بازار مسکن

اتمام مسکن مهر در سراسر کشور تا پایان امسال

اتمام مسکن مهر در سراسر کشور تا پایان امسال

آیا قیمت مسکن با افزایش 50 درصدی مصالح باید 2 برابر می‌شد؟

آیا قیمت مسکن با افزایش 50 درصدی مصالح باید 2 برابر می‌شد؟

قیمت تمام‌شده مسکن با قیمت بازار بسیار فاصله دارد

قیمت تمام‌شده مسکن با قیمت بازار بسیار فاصله دارد

قیمت مسکن در تهران 104 درصد افزایش داشته است

قیمت مسکن در تهران 104 درصد افزایش داشته است

قیمت مسکن طبق سلیقه مالکان و به صورت ساعتی در حال بالا رفتن است

قیمت مسکن طبق سلیقه مالکان و به صورت ساعتی در حال بالا رفتن است

افزایش سقف تسهیلات نوسازی مسکن روستایی و اشتغال‌زایی

افزایش سقف تسهیلات نوسازی مسکن روستایی و اشتغال‌زایی