پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

پیام اقتصادی عبور چهارمین نفت‌کش حامل فرآورده‌های نفتی ایران از تنگه جبل طارق

يكشنبه 28 اردیبهشت 1399 ساعت 16:35
تهاتر و تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی دو روش اصلی برای کاهش اثرات تحریم نفت بر اقتصاد ایران است که می‌تواند به افزایش درآمدهای ارزی کشور کمک کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، در ماه‌های اخیر خبرهایی مبنی‌بر تبادلات نفتی ایران و ونزوئلا منتشر شده که واکنش‌های بسیاری را بر انگیخته است. ایران در قبال صادرات فرآورده‌های نفتی به کشور ونزوئلا طلا دریافت می‌کند. امروز یکشنبه نیز خبر عبور چهارمین نفت‌کش ایرانی حامل فرآورده‌های نفتی از تنگه جبل طارق منتشر شد. بررسی اطلاعات موسسات رهگیری کشتی‌های عبوری بیان می‌کند که نفتکش فاکسون حامل فرآورده‌های نفتی از مقصد ایران به مقصد آمریکای لاتین صادر شده است. سه نفت کش قبلی با نام فورچون، پتونیا و فارست بوده است که خبرهای آن منتشر شده است.

مسئولان ایرانی هنوز خبر دقیقی در رابطه با این نفت‌کش‌ها منتشر نکرده‌‌اند اما ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در این باره گفت: ایران و ونزوئلا دو کشور و دولت مستقل هستند. ما به علاوه همه دنیا با ونزوئلا نیز مبادلات تجاری داریم. ایران کالاهایی به ونزوئلا می‌دهد و اجناسی هم می‌گیرد. این موضوع در دنیا به کسی ارتباط ندارد.

عبور نفت کش حامل فرآورده‌های نفتی چه پیامی دارد؟

همزمان با افزایش تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، یکی از اصلی‌ترین راهکارهایی که برای کاهش اثرگذاری این تحریم‌ها مطرح شده ارتباط با کشورهایی که ایران با آن‌ها روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی داشته است. علاوه‌بر‌این ایران می‌تواند با تبدیل نفت به فرآورده‌ ضمن بی‌اثری تحریم‌ها، ارزش افزوده درآمدهای نفتی  را افزایش دهد. همچنین تهاتر با کالاهای با ارزش و سرمایه‌ای به جای واردات کالای مصرفی، راهکار دیگری بوده که توسط صاحب‌نظران همزمان با اجرای راهکار صادرات فرآورده‌های نفتی، پیشنهاد شد.

راهکار تهاتر و تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی دو روش اصلی برای کاهش اثرات تحریم نفت بر اقتصاد ایران است که می‌تواند به افزایش درآمدهای ارزی کشور کمک کند. پیام مهم آن موفقیت آمیز بودن راهکارهای مقابله با تحریم است که در یک سال اخیر با کاهش شدید صادرات نفت خام ایران، توجه بیشتری به آن شده است.

انتهای پیام/4141

http://ana.ir/i/490329
تأمین 54 درصد ارز صادرات غیرنفتی از 3 کشور/  سهم بیش از 30 درصدی محصولات معدنی در ارزآوری غیرنفتی

تأمین 54 درصد ارز صادرات غیرنفتی از 3 کشور/ سهم بیش از 30 درصدی محصولات معدنی در ارزآوری غیرنفتی

نفتکش‌های عربستان سرگردان در بنادر آمریکا

نفتکش‌های عربستان سرگردان در بنادر آمریکا

دانشگاه آزاد اسلامی دماوند با پژوهشگاه صنعت نفت تفاهم‌نامه امضا کرد

دانشگاه آزاد اسلامی دماوند با پژوهشگاه صنعت نفت تفاهم‌نامه امضا کرد

تصمیم عربستان برای کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای/ افت قیمت نفت برنت

تصمیم عربستان برای کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای/ افت قیمت نفت برنت