دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

قیمت‌گذاری برق از مسیر بورس انرژی، چگونه وضعیت نیروگاه‌ها را بهبود می‌‌بخشد؟

شنبه 27 اردیبهشت 1399 ساعت 14:36
استفاده از سازوکارهای بورس انرژی می‌تواند به واقعی‌تر کردن قیمت برق کمک کند در این صورت نیروگاه‌ها می‌توانند برق تولیدی را به شرکت‌ها بفروشند و نهایتا شرکت‌های توزیع، برق را با قیمت واقعی به مصرف کننده نهایی می‌فروشند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، نیروگاه‌های کشور با معضلات بسیاری روبرو هستند. یکی از مهمترین معضلات نیروگاه‌های کشور ورشکستگی و بدهی بالای دولت به نیروگاه‌ها است که موجب شده آن‌ها با مشکلات مالی و اقتصادی عدیده‌ای روبرو شوند.

غیر واقعی بودن تعرفه‌های فرآیند تولید تا توزیع برق یکی از مشکلات مهم نیروگاه‌ها است. این معضل که به صورت‌های گوناگون از تحویل سوخت تا تحویل برق به مصرف کننده ایجاد می‌شود، موجب شده تا صاحبان نیروگاه‌ها برای افزایش بازدهی انگیزه‌ای نداشته باشند. اما همیشه دولت‌ها از واقعی کردن بهای برق به دلیل آثار اجتماعی و اقتصادی آن فراری بوده‌اند.

یکی از راهکارهایی که در سال‌های اخیر روند اجرایی آن طی شده عرضه برق در بورس انرژی است. این روش در ماده 44 برنامه ششم توسعه نیز به آن توجه شده است. طبق این ماده وزارت نیرو مکلف شده از سازوکارهای بورس انرژی ایران برای تعیین قیمت برق استفاده کند.

استفاده از سازوکارهای بورس انرژی می‌تواند به واقعی‌تر کردن قیمت برق کمک کند در این صورت نیروگاه‌ها می‌توانند برق تولیدی را به شرکت‌ها می‌فروشند و شرکت‌های توزیع برق با قیمت واقعی به مصرف کننده نهایی می‌فروشند که در این صورت می‌توان از محل درآمد حاصل از فروش سوخت به قیمت واقعی به نیروگاه‌ها، مابه تفاوت یارانه‌ای را به مصرف کننده‌های نهایی به نسبت میزان مصرف و هزینه آن‌‌ها پرداخت کرد. در واقع برای اجرای این روش نیازمند عملیاتی کردن روش پلکانی در محاسبه مصرف و میزان برق مصرفی هستیم. جریان مالی نیروگاه‌ها نیز با این شیوه شفاف‌تر می‌شود.

تعیین نرخ برق تولیدی نیز یکی از مسائل مهمی است که باید مدنظر بورس انرژی قرار گیرد. در سال 98 نرخ برق در بورس انرژی به این شکل تعیین می‌شود. مصطفی رجبی مشهدی سختگوی صنعت برق درباره تعیین قیمت در بورس بیان کرد: براساس ماده یک مصوبه نرخ ترانزیت داخلی به ازای هر کیلووات ظرفیت قراردادی  یا ظرفیت ترانزیت به صورت ماهانه بر مبنای متوسط قیمت برای مشترکین شبکه انتقال و توزیع، 35 درصد هزینه تبدیل انرژی برق در بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران تعیین می‌شود.

تا کنون دولت اهتمامی به استفاده از بورس انرژی برای تعیین قیمت برق نیروگاه‌ها نداشته است. همین موجب شده تا مشکلات نیروگاه‌ها ادامه پیدا کند. اما به نظر می‌رسد بالاخره دولت قرار است بخشی از تعیین قیمت نیروگاه‌ها با استفاده از سازوکارهای بورس انرژی انجام شود که روند افزایش درآمدهای نیروگاه‌ها را بهبود دهد.

انتهای پیام/4141

http://ana.ir/i/490057
بورس انرژی میزبان عرضه متانول ۳ مجتمع پتروشیمی

بورس انرژی میزبان عرضه متانول ۳ مجتمع پتروشیمی

فیلم/ علل نوسانات اخیر بورس چیست؟

فیلم/ علل نوسانات اخیر بورس چیست؟

قیمت یک کیلو وات برق مصرفی کشور ۱۰ درصد بهای برق صادراتی است

قیمت یک کیلو وات برق مصرفی کشور ۱۰ درصد بهای برق صادراتی است

چگونه راندمان نیروگاه های حرارتی را افزایش دهیم

چگونه راندمان نیروگاه های حرارتی را افزایش دهیم

انتقاد مجلس از عملکرد توانیر در بورس انرژی

انتقاد مجلس از عملکرد توانیر در بورس انرژی

روزهای برّاق در بورس انرژی

روزهای برّاق در بورس انرژی