پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
یک پژوهشگر اقتصاد انرژی در گفت‌وگو با آنا:

توزیع فعلی یارانه پنهان انرژی صدقه از جیب کم‌‌مصرف به پرمصرف است

سه شنبه 06 اسفند 1398 ساعت 00:05
یک پژوهشگر اقتصاد انرژی گفت: برای از بین رفتن توزیع ناعادلانه یارانه پنهان انرژی پیشنهاد می‌شود، طرح توزیع کارت‌های انرژی برای سرپرستان خانوار اجرایی شود.

جواد نوفرستی پژوهشگر اقتصاد انرژی در گفتوگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا گفت: در ایران یارانه انرژی به بدترین شکل ممکن توزیع می‌شود. یارانه پنهانی که در حجم بسیار وسیع و بسیار ناعادلانه، دهک‌های با درآمد بالا ۱۰ برابر دهک‌های با درآمد پایین مصرف می‌کنند. شکل فعلی توزیع یارانه‌های انرژی صدقه دادن از جیب کم مصرف ها به پرمصرف‌ها است. اولویت حذف یارانه های پنهان باید برای گاز، برق و بنزین باشد که مورد مصرف خانوار است. البته آب هم میتواند جز این موارد باشد به دلیل اهمیت زیاد این مایع ارزشمند.

وی در رابطه با طرح حذف یارانه های پنهان گفت: طرح مدون در رابطه با حذف یارانه‌های پنهان در سطوح مختلف حاکمیت برای دستگاه های مختلف در سال 92 ارائه شد، اما به مرحله اجرا نرسید. به نظر نمی رسد تا زمانی که این دولت و مجلس فعلی سرکار باشند موضوع حذف یارانه پنهان به نتیجه ای برسد. در حال حاضر 6 سال از آن طرح می‌گذرد، و هرچه زمان بیشتر بگذرد فرصت های بزرگ اقتصادی را از دست می دهیم.

نوفرستی در ادامه گفت: این طرح مربوط به خانوار است زیرا بخش خانگی بیشترین پتانسیل صرفه جویی در مصرف انرژی را دارد و در واقع یک بخش غیر مولد است. بخش خانگی به نسبت صنعت اجرای طرح برای آن راحت تر است. به همین دلیل باید با توجه به اقلیم های متفاوت در کل کشور میزان مصرف انژی تعریف شود. این بدان معنا است که برای مثال در هوای معتدل تهران مقدار برق تخصیص داده شده با مقدار آن در هوای گرم خوزستان تفاوت دارد.

وی در پایان در رابطه با نحوه اجرای این طرح گفت: برای بهینه سازی مصرف انرژی 2 راهکار وجود دارد که اولین راه کار این است برای پر مصرف ها یارانه انرژی حذف شود و بر مبنای نرخ جهانی محاسبه شود اما راه کار دوم این است که توزیع کارت‌های اعتباری انرژی بین سرپرستان خانوار، این طرح ایده آل مورد نظر ما است.

نوفرستی خاطرنشان کرد: در طرح توزیع کارت های اعتباری انرژی، یارانه گاز، برق، بنزین و آب حذف شده و حامل های انرژی ذکر شده با نرخ آزاد محاسبه می شود. در این طرح یارانه این حامل ها به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. پس از کسر مبلغ مصرف حامل های انرژی در صورت آن که مشترک کم مصرف بوده باشد مابقی اعتبار برای سرپرستان خانوار قابل برداشت است.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/474041
نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌های خصوصی ضعیف است

نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌های خصوصی ضعیف است

مبارزه با ملخ صحرایی در یک میلیون هکتار زمین کشاورزی اجرا می‌شود

مبارزه با ملخ صحرایی در یک میلیون هکتار زمین کشاورزی اجرا می‌شود

اخذ مالیات از صادرات قیر

اخذ مالیات از صادرات قیر

مصرف انرژی در ایران بدون برنامه است

مصرف انرژی در ایران بدون برنامه است

فاصله نمایندگان آسیایی ایران با تیم‌های داخلی/ علت ناموفق بودن در لیگ قهرمانان

فاصله نمایندگان آسیایی ایران با تیم‌های داخلی/ علت ناموفق بودن در لیگ قهرمانان