يكشنبه  24  شهریور  1398
شنبه , 26 مرداد 1398 ساعت 19:16

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی خبر داد:

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

مدیرکل حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۴۰۵ دشت کشور ممنوعه است، گفت: این موضوع بسیار هشداردهنده است چراکه بیش از 95 درصد پتانسیل آب زیرزمینی کشور در این دشت‌ها قرار دارد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از وزارت نیرو، محمدعلی مصطفوی در نشست تخصصی با اعضا کمیسیون‌های رسیدگی به صدور پروانه‌ها و مدیران دفاتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب زیرزمینی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۴۱ میلیارد مترمکعب برای برداشت از چاه‌های مجاز کشاورزی در ۶۰۹ محدوده مطالعاتی پروانه بهره‌برداری صادر شده است که طبق برنامه ششم توسعه این میزان باید به 27 میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

وی با بیان اینکه کسری تجمعی آبخوان‌های زیرزمینی به ۱۴۰ میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: به‌منظور تعادل بخشی آبخوان‌ها باید ۱۴ میلیارد مترمکعب از برداشت چاه‌های مجاز کشاورزی کاسته و به رقم ۲۷ میلیارد مترمکعب برسد؛ بنابراین اصلاح و تعدیل پروانه چاه‌های مجاز کشاورزی باید با جدیت در دستور کار کمیسیون‌ها قرار بگیرد.

مدیرکل حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وجود ۴۸۷ هزار حلقه چاه مجاز در سراسر کشور، افزود: علاوه بر آن نیز حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در سراسر کشور شناسایی‌شده است که حدود 114 هزار حلقه آن دارای عمق بیش از 20 متر هستند و بر اساس قانون این چاه‌ها باید پر و برداشت غیرمجاز از منابع آب متوقف شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی دشت‌های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند، گفت: نگاه حفاظتی به منابع آب ضروری است چراکه در حال حاضر 405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشداردهنده است.

مصطفوی با تأکید بر اینکه اعضای کمیسیون صدور پروانه‌ها باید نگاه ویژه‌ای برای صیانت از منابع آب داشته باشند، تصریح کرد: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی در ابتدا باید روی حفاظت از آبخوان‌ها تمرکز کرده تا بتوان بهره‌برداری مناسبی از آن داشت.
مدیرکل حفاظت و بهره‌برداری منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح ادامه داد: درجایی که صدور یا تمدید پروانه بهره‌برداری به ضرر منافع ملی است نباید نسبت به انجام آن اقدام نمود چراکه در این راستا هیچ‌کس حق تضییع حقوق عامه مردم و منافع ملی را ندارد.
وی با اشاره به اینکه بدون در نظر گرفتن پتانسیل آبخوان‌ها و تخصیص نمی‌توان مجوز صادر کرد، خاطرنشان کرد: شرایط امروز آبخوان‌های کشور پذیرای این میزان برداشت نیست و برای حفظ کشور نیاز به مشارکت همه آحاد جامعه و مسئولان در این امر مهم است.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/410950
405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه آبی

405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه آبی

320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد

320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد

چاه‌ها آب تهران را سر می‌کشند

چاه‌ها آب تهران را سر می‌کشند

وزیر نیرو در پاسخ به آنا: تجدید نظر در روش‌های مصرف آب الزامی است

وزیر نیرو در پاسخ به آنا: تجدید نظر در روش‌های مصرف آب الزامی است

یک دشت دیگر ممنوعه اعلام شد

یک دشت دیگر ممنوعه اعلام شد