دوشنبه  05  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مدیرعامل شرکت توانیر:

ساعات کار ادارات در تابستان تغییر می‌کند

جمعه 03 خرداد 1398 ساعت 14:05
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: تغییر ساعات کار ادارات به منظور کاهش پیک بار برق مصرفی از جمله برنامه‌های صنعت برق در تابستان امسال به شمار می‌رود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از وزارت نیرو، محمدحسن متولی‌زاده، در خصوص تغییر تعرفه‌های برق گفت: تعرفه‌های برق در پاسخ به مطالبه عموم مردم مبنی بر افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف و با هدف اصلاح الگوی مصرف مشترکان توسط دولت تصویب شده است.

وی با اشاره به اینکه از امروز تعرفه برق مشترکان پرمصرف تا 16 درصد افزایش خواهد داشت، تأکید کرد: مصرف برق اکثریت مردم در حد الگوهای تعیین‌شده است اما تعداد اندکی از مشترکان هم هستند که مصرف بالایی دارند.

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه 10 درصد از مشترکان جزء پرمصرف‌ها هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برای تولید برق باید سوخت گاز مصرف شود، این گروه از مشترکان با مصرف بیشتر برق، نه‌تنها باعث آلودگی بیشتر محیط‌زیست می‌شوند، بلکه یارانه بیشتری را هم به خود اختصاص می‌دهند.

وی همچنین با ذکر مثالی در این خصوص گفت: یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به‌اندازه 10 درصد مشترکان کم‌مصرف کشور برق مصرف می‌کنند. الگوی مصرف برق در مناطق گرمسیر یا عادی متفاوت است و بستگی به نوع آب‌وهوای مناطق مختلف، این الگوها تعیین شده است.

متولی زاده درخصوص راهکارهای مشترکان برای قرار نگرفتن در گروه پرمصرف‌ها گفت: با توجه به اینکه در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند، مشترکان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی، می‌توانند به میزان زیادی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی درباره سهم وسایل سرمایشی از مجموع برق مصرفی کشور در تابستان اظهار داشت: در این فصل حدود 22 هزار مگاوات یا معادل 40 درصد از مصرف برق کشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

متولی زاده درخصوص هزینه‌های تولید برق نیز گفت: برق به معنی واقعی از تولید به مصرف است یعنی با زدن یک کلید، برق باید در صدها کیلومتر دورتر تولید و از طریق تأسیسات و شبکه‌های انتقال و توزیع، با سرعت نور منتقل و روشنایی مورد نیاز مردم تأمین شود.

وی اضافه کرد: به ازای هر یک کیلووات برق باید 20 میلیون تومان برای احداث این زنجیره تولید، انتقال و توزیع سرمایه‌گذاری شود تا برق مورد نیاز مردم تأمین و به خانه‌های آنان برسد. قیمت تمام‌شده برق به ازای یک کیلووات ساعت بیش از 120 تومان، بدون احتساب هزینه سوخت است اما مشترکان به ازای هر کیلووات ساعت 70 تومان پرداخت می‌کنند که دولت مابقی را به‌عنوان یارانه پرداخت می‌کند.

متولی‌زاده درخصوص راهکار برقراری عدالت در پرداخت یارانه برق مصرفی به مشترکان اظهار داشت: هدف‌گذاری مصوبه دولت برای جبران فاصله مشترکان پرمصرف و کم‌مصرف است که البته این فاصله را نمی‌توان به‌یک‌باره از بین برد چرا که این کار نیاز به زمان دارد.

وی با بیان اینکه تعرفه‌های قبلی برق به صورت پلکانی بود، به‌طوری‌که مشترکانی که برق بیشتری مصرف می‌کردند اندکی بیشتر از کم‌مصرف‌ها پول برق پرداخت می‌کردند و درعین‌حال از یارانه بیشتری هم بهره‌مند می‌شدند، افزود: با این مصوبه جدید هزینه برق مشترکان پرمصرف اندکی واقعی‌تر می‌شود و این گروه افزایش 16 درصدی تعرفه در قبوض برق را نیز شاهد خواهند بود که امیدواریم با این روند، مصرف برق خود را کاهش دهند.

متولی‌زاده همچنین از برنامه صنعت برق برای ایجاد ارتباط دوسویه با مردم خبر داد: در همین راستا، قبوض کاغذی برق به‌تدریج حذف خواهد شد و به همین دلیل امیدواریم مشترکان برق نیز در سراسر کشور با همکاری در این برنامه، شماره‌های همراه خود را در اختیار شرکت‌های توزیع برق قرار دهند تا بتوانیم ضمن حذف قبوض کاغذی برق، ارتباط دوسویه‌ای با آن‌ها برقرار کنیم. در قالب این برنامه، با حذف قبوض کاغذی برق که باعث صرفه‌جویی اقتصادی خواهد شد، امکان ارسال پیام‌های لازم، اطلاع‌رسانی از ساعت‌های پیک و ارائه مکانیسم‌ها و راهکارهای کاهش مصرف برق به مشترکان به‌ویژه در بخش خانگی فراهم خواهد شد.

مدیرعامل توانیر افزود: کاهش مصرف به‌ویژه در بخش خانگی بسیار ساده است به‌طوری‌که بر اساس مطالعات انجام‌شده، بدون اینکه سطح رفاه خانوار کاهش پیدا کند مردم می‌توانند تا 30 درصد مصرف برق خود را کاهش دهند.

متولی‌زاده همچنین با اشاره به اینکه از 8 هزار و 760 ساعت در سال، در حدود 500 ساعت با مشکل افزایش شدید مصرف برق مواجه هستیم که با کاهش مصرف برق وسایل سرمایشی، به‌راحتی قابل تأمین است. یک کیلووات برق معادل تزریق یک کیلوگرم دی‌اکسید کربن به جو است و با کاهش مصرف می‌توان در طول سال گاز co2 کمتری وارد جو کرد.

وی درباره راهکارهای صرفه‌جویی 20 درصدی توسط مشترکان برق نیز گفت: منحنی 24 ساعتۀ بار نشانگر آن است که با مدیریت مصرف، می‌توان شبکه برق کشور را در ساعت‌های پیک مدیریت و از اعمال محدودیت جلوگیری کرد.

مدیرعامل توانیر با اشاره به دمای 24 درجه به‌عنوان دمای آسایش 24 یادآور شد: تنظیم درجه کولر گازی روی عدد 24، به‌تنهایی می‌تواند 20 درصد صرفه‌جویی در مصرف برق را به دنبال داشته باشد. همچنین استفاده از سایه‌بان برای جلوگیری از تابش آفتاب روی کولرهای آبی و تنظیم این نوع کولرها روی دور کُند، می‌تواند تا 50 درصد صرفه‌جویی را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین اگر هر خانوار ایرانی تنها یک لامپ خود را در ساعت‌های پیک خاموش کند، یک هزار مگاوات (معادل نیروگاه اتمی بوشهر) از مصرف برق کشور کاهش خواهد یافت. تعرفه‌های جدید طوری طراحی‌ شده‌اند که اگر مشترکان 10 درصد مصرف برق را کاهش دهند، شاهد کاهش 20 درصدی صورت‌حساب برق مصرفی خود خواهند بود که رسیدن به این میزان با راهکارهای بسیار ساده‌ای قابل‌دستیابی است.

مدیرعامل توانیر درباره برنامه‌های صنعت برق برای مدیریت پیک بار امسال نیز گفت: تلاش‌های بسیاری برای افزایش ظرفیت تولید برق صورت گرفته است اما در کنار این برنامه‌هایی هم برای کنترل پیک بار برنامه‌ریزی شده است: در همین راستا تغییر ساعات کار ادارات به منظور کاهش پیک بار و اطلاع‌رسانی و آموزش به مشترکان به‌ویژه مشترکان پرمصرف برق برای کاهش مصارف از جمله برنامه‌های صنعت برق در تابستان امسال به شمار می‌رود.

متولی‌زاده همچنین خاطرنشان کرد: برای نخستین بار مکانیسم‌هایی را طراحی کرده‌ایم تا با استفاده از ظرفیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خدمات انرژی (اسکو)، مشترکان بتوانند علاوه بر کاهش مصرف برق، جوایزی را نیز دریافت کنند.

انتهای پیام/4129/پ

http://ana.ir/i/383631
شاخص‌های جدید ارزیابی توانیر برای همه شرکت‌ها

شاخص‌های جدید ارزیابی توانیر برای همه شرکت‌ها

توانیر برای انتخاب مدیران خود فراخوان داد

توانیر برای انتخاب مدیران خود فراخوان داد

افزایش ۲۳ درصدی تعرفه برق پرمصرف‌ها + جدول

افزایش ۲۳ درصدی تعرفه برق پرمصرف‌ها + جدول

کولرهای گازی سالانه دو هزار مگاوات به بار شبکه برق می‌افزاید

کولرهای گازی سالانه دو هزار مگاوات به بار شبکه برق می‌افزاید

 رویداد کارآفرینی «گذر از پیک مصرف برق سال ۹۸» برگزار می‌شود

رویداد کارآفرینی «گذر از پیک مصرف برق سال ۹۸» برگزار می‌شود

دولت قادر به کنترل مشترکان پرمصرف‌ برق نیست

دولت قادر به کنترل مشترکان پرمصرف‌ برق نیست

مدیرعامل جدید شرکت توانیر معرفی شد

مدیرعامل جدید شرکت توانیر معرفی شد