جمعه  24  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نماینده وزارت نفت عراق در نمایشگاه صنعت گاز ایران به آنا خبر داد:

حفظ روابط ایران و عراق با وجود تحریم‌ها/جزئیات میزان فروش گاز به عراق

دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 07:37
نماینده وزارت نفت عراق درنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنعت گاز ایران با اشاره به اینکه قرارداد‌ گازی بین ایران و عراق هفت ساله است، گفت: در این قرارداد واردات بیش از 850 میلیون مترمکعب گاز به صورت روزانه از ایران از طریق دو مرز بصره و دیاله ذکر شده است.

سرمد محمد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با اشاره به اینکه واردات گاز ایران به عراق از طریق دو مرز بصره و دیاله انجام می‌گیرد، گفت: البته باید به این نکته مهم اشاره کنم که حدود 90 درصد از ساخت خط‌‌ لوله مرز بصره تمام شده است و این خط لوله به‌زودی افتتاح می‌شود.

وی ‌افزود: بر اساس قرارداد روزانه حدود 850 میلیون مترمکعب گاز ایران از مرزهای دیاله و بصره وارد عراق خواهد شد.

نماینده وزارت نفت عراق در نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنعت گاز ایران با اشاره به اینکه حداکثر میزان واردات گاز از ایران همان 850 میلیون مترمکعب است، گفت: در فصل زمستان میزان واردات گاز از ایران کمتر از فصل تابستان است.

محمد تصریح کرد: از قرارداد هفت ساله گازی با ایران حدود یکسال می‌گذرد و شش سال دیگر باقیمانده است که این موضوع مربوط به واردات گاز از طریق مرز دیاله است.

وی افزود: اعمال تحریم‌ها نقشی در روابط ایران و عراق در‌حوزه گاز و نفت نخواهد داشت، هرچند عراق کشوری است که تولیدکننده گاز است اما میزان تولیدش بسیار کمتر از سرانه مصرف گاز در عراق است.

نماینده وزارت نفت عراق درنخستین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران با اشاره به اینکه ایران حدود 50 درصد از نیازهای گازی عراق را تامین می‌کند افزود: روزانه کشور عراق به حدود چهار میلیون فوت مکعب گاز برای تأمین برق نیاز دارد که یک میلیون از این میزان در عراق تولید می‌شود و یک میلیون دیگر از ایران وارد می‌شود، ولی با این دو میلیون فوت مکعب ظرفیت چهار میلیون فوت مکعب تکمیل نمی‌شود که این موضوع در کمبود انرژی برق در عراق تأثیرگذار است.

انتهای‌پیام/خ

http://ana.ir/i/308452
مخالفت عراق با درخواست آمریکا برای کاهش واردات گاز از ایران

مخالفت عراق با درخواست آمریکا برای کاهش واردات گاز از ایران

واردات گاز از ایران 7 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد

واردات گاز از ایران 7 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد

کرباسیان هیچ تناسبی با وزارت نفت ندارد

کرباسیان هیچ تناسبی با وزارت نفت ندارد