جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

بهره‌برداری از سد کوچری آغاز شد

دوشنبه 08 شهریور 1395 ساعت 12:55
بهره برداری از سد کوچری با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو و استاندار اصفهان آغاز شد.

به‌گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پاون، با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو و رسول زرگرپور استاندار اصفهان صبح امروز (دوشنبه)‌، بهره‌برداری از سد کوچری در گلپایگان آغاز شد.

بر اساس این گزارش،‌ هدف از اجرای این طرح، انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قمرود، انتقال 181 میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه‌های دز به سد کوچری و تصفیه‌خانه دودهک جهت تامین آب شرب درازمدت شهرهای قم، ‌ساوه، خوانسار، خمین، دلیجان، ‌گلپایگان، ‌محلات،‌ نیمور و سلفچگان و تخصیص مقداری از آب انتقال یافته به صنعت برای جبران روزافزون کمبود آب شهرهایی که از رشد جمعیت سریعی برخوردار هستند، اعلام شده است.

بنابراین گزارش، سد کوچری در پایین دست سد گلپایگان، در 8 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان، با ارتفاع 73 متر از کف و 96.5 متر از پی، با حجم بدنه 5.2 میلیون متر مکعب و با حجم کل مخزن 207 میلیون متر مکعب احداث شده تا بتواند آب شرب شهرهای یاد شده را با تضمین 95 درصد تامین کند.

آب ذخیره شده از سد کوچری توسط خط لوله‌ای به طول 108 کیلومتر به تصفیه‌خانه دودهک و از آنجا توسط خط لوله‌ای به طول 72 کیلومتر به شهر قم می‌رسد.

سد کوچری که هدف اصلی آن انتقال و تصفیه و توزیع 181 میلیون متر مکعب آب جهت مصارف شرب برای سه استان اصفهان، مرکزی و قم، با 10 شهر و 100 روستا است، در مجموع 370 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

http://ana.ir/i/113882
سد کوچری گلپایگان سرریز شد

سد کوچری گلپایگان سرریز شد