جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دژپسند:

عرضه سهام در بازار سرمایه مستمر باشد/ دادگاه ویژه اقتصادی راه‌اندازی می‌شود

سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 ساعت 22:04
وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت نیز ظرفیت خوبی است که اجرایی شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از صداوسیما، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ گفت: راهکاری اجرایی و مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌تواند در شورای گفت‌وگو مطرح و مراحل بعدی آن طی شود.

وی با اشاره به همکاری دولت و بخش خصوصی در رفع مشکلات پیش روی تولید و تجارت کشور گفت: سال گذشته بر اساس دغدغه‌هایی که از سوی بخش خصوصی مطرح شد حدود ۳۵ درصد ارزش پایه کالاهای صادراتی را اصلاح کردیم.

تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی در شورای گفت‌وگو

دژپسند، شورای گفت‌وگو را محل مناسبی برای تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی توصیف کرد و افزود: شورای گفت‌وگو باید همواره برقرار باشد. ضرورت برگزاری این جلسات به ویژه در دوران شیوع کرونا بالاست، زیرا اثرگذاری مثبتی روی وضع اقتصاد کشور دارد. اقتصاد ایران پیش از کرونا با محدودیت‌های ناشی از تحریم مواجه بود و امروز با ابعاد جدیدی از مسائل مواجه است.

رئیس شورای گفت‌وگو با بیان اینکه بسیاری معتقد بودند ایران نمی‌تواند از پس مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برآید، اضافه کرد: خوشبختانه وضع ایران خیلی بهتر از آنچه تصور می‌شد. از نظر تعداد بیکاران ناشی از کرونا در مقایسه با دیگر کشورها وضع بهتری داریم البته به طور حتم این فرآیند مقطعی نبوده و باید مراقب بود که از این پس با مشکلات غیرقابل‌حل مواجه نشویم.

وزیر اقتصاد از نهایی شدن تفاهمات اولیه برای راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیک و دادگاه‌های ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: موضوع دادگاه ویژه اقتصادی که مورد استقبال قوه قضائیه نیز هست تا پایان اردیبهشت نهایی می‌شود.

دژپسند از پیگیری‌های مکرر سازمان امور مالیاتی در مورد کد اقتصادی، روان‌سازی روند شروع کسب‌وکار و ابلاغ بخشنامه جدید از شنبه گذشته خبر داد و تأکید کرد: با اجرایی شدن این بخشنامه شاخص شروع کسب‌وکار به میزان ۴۸ رتبه و شاخص کل نیز به میزان ۱۲ رتبه ارتقا پیدا می‌کند.

عرضه سهام در بازار سرمایه مستمر باشد

وی به شرایط مناسب بازار سرمایه و بسیج دولت و حاکمیت در این بخش نیز اشاره و تصریح کرد: باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت نیز ظرفیت خوبی است که اجرایی شد.

رئیس شورای گفت‌وگو از جلسه‌ای با ۳۰ تا ۴۰ شرکت خصوصی بزرگ خبر داد و افزود: از این شرکت‌ها خواستیم که برای تأمین مالی خود به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند. این بازار می‌تواند مورد اعتمادبخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ باشد. امروز بانک‌های کشور به شدت زیر فشار هستند، زیرا میزان تسهیلات اعطایی آن‌ها از میزان سپرده‌گذاری‌ها بالاتر است.

تحویل ارز حاصل از صادرات خارج مرزها به بانک مرکزی

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه دولت به انواع هزینه‌هایی که امروز بر صادرکنندگان تحمیل می‌شود، بی‌توجه است گفت: اگر بانک مرکزی قادر است ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند پیشنهاد می‌کنیم که صادرکنندگان ارز را خارج از کشور به بانک مرکزی تحویل دهند و خود آن‌ها برای بازگشت ارز اقدام کنند.

دبیر شورای گفت‌وگو در پایان گفت: دولت باید واقعیت‌ها را ببیند، زیرا اگر قرار باشد صادرکننده ارز خود را برنگرداند در طول سالیان گذشته باید کل سرمایه کشور از ایران خارج شده بود. از این رو نگرانی‌های این چنینی فقط به وضع صادرات کشور لطمه وارد می‌کند.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/489405
سهامداران سهام عدالت خود را نفروشند/ هر فرد سبدی از چند شرکت بورسی دارد

سهامداران سهام عدالت خود را نفروشند/ هر فرد سبدی از چند شرکت بورسی دارد

تنها ۲ روز تا پایان مهلت پذیره نویسی سهام دولتی (بدون نیاز به کد بورسی)

تنها ۲ روز تا پایان مهلت پذیره نویسی سهام دولتی (بدون نیاز به کد بورسی)

فروش وکالتی سهام عدالت ممنوع است

فروش وکالتی سهام عدالت ممنوع است

تصمیم جدید مالیاتی وزیر اقتصاد برای ارتقای وضعیت شاخص بهبود کسب و کار

تصمیم جدید مالیاتی وزیر اقتصاد برای ارتقای وضعیت شاخص بهبود کسب و کار

شرایط فعالیت مردم در بورس تسهیل شود/ صاحبان معادن را در بورس فعال کنید

شرایط فعالیت مردم در بورس تسهیل شود/ صاحبان معادن را در بورس فعال کنید

ضرورتی برای احراز هویت حضوری باقی نمانده است

ضرورتی برای احراز هویت حضوری باقی نمانده است

احراز هویت برای سهام عدالت غیرحضوری انجام می‌شود

احراز هویت برای سهام عدالت غیرحضوری انجام می‌شود