چهارشنبه  14  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

وزارت امور اقتصادی واگذاری شرکت‌های دولتی در سال 98 را منتشر کرد

چهارشنبه 13 فروردین 1399 ساعت 17:40
عملکرد سال ۱۳۹۸ وزارت امور اقتصادی و دارایی در رابطه با واگذاری شرکت‌های دولتی از سوی این وزارتخانه تشریح شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شادا، وزارت امور اقتصادی و دارایی، خصوصی‌سازی را به عنوان یکی از راه‌حل‌های کاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی در ایران در چارچوب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار داده است.

اهم محورهای اقدامات و عملکرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شرکت‌های دولتی در سال ۱۳۹۸ را در شش محور «فروش سهام شرکت‌های دولتی»، «واگذاری سهام به عموم مردم»، «اهلیت خریداران شرکتهای دولتی» ، «قیمت‌گذاری در سهام و دارایی‌ها»، «اصلاح روش های واگذاری» و «تشکیل کارگروه بررسی واگذاری ها»، در ادامه می خوانیم:

الف) فروش سهام شرکت های دولتی؛

در نیمه اول سال ۱۳۹۸ با تصویب هیئت واگذاری، باقی مانده سهام دولت در تعدادی از شرکت‌ها از جمله پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود ۲۹۹۸ میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.

عملکرد واگذاری‌ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می‌دهد، با توجه به حجم واگذاری‌ها در سال ۱۳۹۸ و سال های گذشته، در مجموع بیش از۶۰۰۰ میلیارد تومان به خزانه واریز شد ( در حالی که مصوب قانون بودجه ۵۰۷۵ میلیارد تومان بوده است) که این میزان با توجه به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده ۱۱۸ درصد تحقق منابع در این بخش است. لازم به ذکر است، میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های ۱۳۸۰ لغایت ۱۳۹۷ حدود ۷۱ درصد بوده است.

ب) واگذاری سهام به عموم مردم؛

در راستای ترغیب و تشویق عموم به مشارکت در فعالیت های اقتصادی، هیئت واگذاری در چارچوب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر نمود باقیمانده سهام متعلق به دولت در ۱۸ شرکت بورسی (۲۰ درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در قالب صندوق‌های ETF  به عموم مردم واگذار شود. بر همین اساس نیز ساز و کار اجرایی واگذاری برخی شرکت ها در قالب صندوق ETF در وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وحسب مورد به تصویب هیئت واگذاری وشورای عالی بورس رسید.

ج) اهلیت خریداران شرکتهای دولتی؛

با توجه به اهمیت موضوع اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتريان راهبردی (استراتژيك) و متقاضی خريد سهام كنترلي و مديريتی، مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و به موجب اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مکلف گردید اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذکور بررسی نماید تا از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.

د) قیمت‌گذاری در سهام و دارایی‌ها؛

بازنگری در قیمت‌گذاری سهام و دارایی‌ها یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای رفع آسیب‌های شناسایی شده در سال ۱۳۹۸ در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت. مقررات و روش‌های قیمت‌گذاری از جمله آیین‌نامه اجرایی شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها و نحوه اعمال شیوه‌های مذکور در چارچوب موضوع جزء ۳ بند الف ماده ۴۰ قانون، برای رفع اشکالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح شد.

هـ) اصلاح روش های واگذاری؛

به منظور استفاده کامل از ظرفیت های ماده (۱۹) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، به‌ویژه در ارتباط با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی‌سازی پیش‌نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شرکت های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت بررسی و تصویب به هیات واگذاری ارائه کند.

و) تشکیل کارگروه بررسی واگذاری ها؛

با عنایت به اهمیت و همچنین تعهدات و مسئولیت‌های گسترده هیئت واگذاری در قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی از یکسو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از سوی دیگر، به موجب مصوبه هیات واگذاری مقرر شد کارگروهی متشکل از رئیس سازمان خصوصی‌سازی (رئیس کارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، به عنوان مرجع مشورتی نسبت به ارائه نظرات، پیش از طرح موضوعات در هیئت فوق اقدام کند.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/480554
جزئیات واگذاری چند شرکت دولتی اعلام شد

جزئیات واگذاری چند شرکت دولتی اعلام شد

تصویب كمك ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپك به ایران

تصویب كمك ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپك به ایران

فرآیند خصوصی‌سازی در تئاتر عجولانه و بدون تأمل بود

فرآیند خصوصی‌سازی در تئاتر عجولانه و بدون تأمل بود

2 سال تا واگذاری هپکو فاصله داریم/ مشتری برای فروش شرکت‌های دولتی پیدا نشد

2 سال تا واگذاری هپکو فاصله داریم/ مشتری برای فروش شرکت‌های دولتی پیدا نشد

بانکداری خصوصی یعنی خصوصی‌سازی خلق پول در اقتصاد

بانکداری خصوصی یعنی خصوصی‌سازی خلق پول در اقتصاد

95 درصد از واگذاری ها موفق بوده است

95 درصد از واگذاری ها موفق بوده است

سود سهام عدالت اسفند واریز می‌شود

سود سهام عدالت اسفند واریز می‌شود

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز چهار‌شنبه 14 خرداد/ صعود آمار درگذشتگان کرونا به قله 8 هزار نفری +جزئیات
عکس های با کیفیت پروفایل به مناسبت قیام 15 خرداد
امام «سیاه‌پوستان جهان»؛ زمانی که «امام خمینی(ره)» سیاهان آمریکا را فرزندان خود نامید
پلیس ایران بر مبنای درایت و عاطفه و پلیس آمریکا بر اساس نژادپرستی عمل می‌کند/توحش در قاموس ترامپ!
مشروط کردن پرداخت یارانه به نوزادان، اقدام بر علیه فرزندآوری است/ آیا دولت اصل دهم قانون اساسی را زیر پا گذاشته است؟
امام خمینی(ره)؛ تأثیرگذارترین شخصیت دوران معاصر/ چرا حرکت انقلاب اسلامی دچار خدشه نشده است؟
تمام فراز و نشیب برادران خواهانی برای چشیدن طعم موفقیت/ کرونا ظرفیت اسکای روم را به جامعه نشان داد
گفتمان‌سازی توسط نخبگان دانشگاهی راه حل مسائل کشور/ علت تاکید رهبرانقلاب به دانشجویان برای گفتمان‌سازی چیست؟
آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری مشاغل آسیب دیده از کرونا
شجاعت مردی که ابهت شرق و غرب را برهم زد