جمعه  02  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

گزارش مقدماتی شاخص قیمت كالاهای وارداتی فصل بهار ١٣٩٨/ بیشترین افزایش قیمت مربوط به گروه ماشین‌آلات

شنبه 16 شهریور 1398 ساعت 17:56
تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل ١٣٩٧، ٣٤,٦ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٣٩.٩ درصد) حدود ٥.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از مرکز آمار، قیمت كالاهای وارداتی یكی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی كشورها و نیز یكی از عوامل تعیین‌کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت كالاهای وارداتی از كلیه كدهای تعرفه وارداتی كشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می­شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرك جمهوری اسلامی ایران و طبقه‌بندی مورداستفاده سیستم طبقه‌بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح كل كشور و برای ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می­شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص­ فصل بهار ١٣٩٨ از داده­های مقدماتی گمرك جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به‌صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن­ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه­ی داده­های قطعی سال ١٣٩٨ توسط گمرك جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از سوی مركز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به‌صورت قطعی منتشر خواهد شد.

  • تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده­های ریالی در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل ١٣٩٧، ٣٤,٦ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٣٩.٩ درصد) حدود ٥.٣ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده­های دلاری نیز در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل، ١٠.٥ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٢.٣ درصد) حدود ١.٩ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه­های اصلی طبقه‌بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانى » (٠,١- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه‌های اپتیك، عكاسى، سینماتوگرافى و ...» (٤٤.٢ درصد) است.

  • تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده­های ریالی در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٨٣,٠ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٢٠٣.٣ درصد) حدود ٢٠.٣ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده­های دلاری در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٨.٨ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان سال ١٣٩٧ (برابر با ٣٣.٥ درصد) ٥.٤ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­های اصلی طبقه‌بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (١,٢- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین‌آلات و وسایل مكانیكى؛ ادوات برقى؛ اجزاء و قطعات آن‌ها و ...» (٢٨١.٧ درصد) است.

  • تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌­های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ١٤٩,٧درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١١١.٤ درصد) ٣٨.٢٥ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌­های دلاری در چهارفصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ٢٥.١ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه‌­ی زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٥.٩درصد) حدود ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­های اصلی طبقه‌بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌هاى حیوانى یا نباتى و ...» (٦,١ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه‌های اپتیك، عكاسى، سینماتوگرافى و ...» (٢٥٧.١ درصد) است...

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/414555
نرخ تورم به 42.7 درصد رسید + جدول

نرخ تورم به 42.7 درصد رسید + جدول

تورم نسبت به ۴ ماه قبل کاهش ملموسی داشته است

تورم نسبت به ۴ ماه قبل کاهش ملموسی داشته است

افزایش تولید داخل از عمیق‌ترشدن رکود تورمی در اقتصاد جلوگیری می‌کند

افزایش تولید داخل از عمیق‌ترشدن رکود تورمی در اقتصاد جلوگیری می‌کند

نرخ تورم سالانه به ٤٢,٢ درصد رسید + نمودار

نرخ تورم سالانه به ٤٢,٢ درصد رسید + نمودار