دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نوبخت در هفتمین جلسه ستاد تهیه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹:

منابع بودجه‌ای هر استان‌ از محل درآمدی همان استان تأمین خواهد شد/ تفویض اختیار بودجه‌ای به استان‌ها

شنبه 09 شهریور 1398 ساعت 22:31
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: شیوه ایجاد عوامل انگیزشی برای کسب درآمد در استان‌ها مورد توجه است که در این شیوه برنامه‌ریزی کردیم هر استان موارد تخصیصش از درآمد‌های همان استان انجام شود، بنابراین اگر استانی تلاش کافی برای درآمد نداشته باشد، بداند ما تخصیصی نخواهیم داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از صداوسیما، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: در بودجه سال ۹۹ اهتمام وافری داریم تا اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود.

نوبخت در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در حاشیه هفتمین جلسه ستاد بودجه ۹۹ افزود: بر پایه تفویض اختیار به استان‌ها مقرر شد که برنامه هر استان را در یک ترکیب سه وجهی با حضور دستگاه، سازمان مدیریت و استان بتوانیم توافق کنیم.

وی گفت: مبحث بعدی جلسه امروز ایجاد عوامل انگیزشی برای کسب درآمد در استان‌ها بود که در این شیوه برنامه‌ریزی کردیم هر استان موارد تخصیصش از درآمد‌های همان استان انجام شود، بنابراین اگر استانی تلاش کافی برای درآمد نداشته باشد، بداند ما تخصیصی نخواهیم داد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه افزود: گرچه تخصیص ما بر اساس حوزه عملکرد و بودجه‌ریزی بر مبنای کارکرد و عملکرد است، اما مشروط بر این است که دستگاه بتواند از استان منابع لازم را از طریق مالیات در آن استان تأمین کند.

نوبخت گفت: بر این اساس انگیزه بیشتری به استان‌ها می‌دهیم تا درآمدی که برای آن استان تعیین می‌کنیم تأمین شود اگر دستگاه بداند چه تلاش کند و چه تلاش نکند در پایان ما از خزانه منابع لازم را تخصیص می‌دهیم، هیچ انگیزه‌ای برای جذب درآمد ندارد، اما اگر بداند که این منابع را تأمین نکند امکان پرداخت مالی نداریم تلاش بیشتری خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس این روشی که تعیین کردیم بودجه هر استان یا بیشتر یا کمتر از منابع مالیاتی آن استان است چه بیشتر، چه کمتر هر مقدار که بخواهد هزینه کند ابتدا از مالیات هزینه می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور گفت: برخی از دستگاه‌ها یا استان‌ها در مجموع مقدار مالیاتشان زیاد نیست و ما باید از اعتبارات ملی به آن‌ها کمک کنیم البته همه پرداخت‌ها به‌صورت استانی انجام نمی‌شود و برخی پرداخت‌های استان‌ها از منابع مالی صورت می‌گیرد به‌طور مثال برای آموزش‌وپرورش و نیرو‌های مسلح منابع مالی لازم از منابع ملی تأمین می‌شود.

نوبخت افزود: بنابراین تعداد محدودی از استان‌ها می‌توانند بودجه خود را از منابع مالیاتی تأمین کنند.

وی گفت: بودجه‌ریزی سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است هرچند این طرح به‌طور کامل در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب نرسیده، ولی کلیات آن مصوب شده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور افزود: در این شیوه، بودجه‌ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده که بر این اساس دستگاه‌ها به سیاست‌گذار و مجری تقسیم شدند.

*عدالت و تناسب در توزیع اعتبارات استانی رعایت می‌شود

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور گفت: بودجه ۹۹ را به‌گونه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنیم که استان‌ها و مناطق کمتر برخوردار بتوانند از اعتبارات متناسبی بهره ببرند تا عدالت و توازن در بین استان‌ها روزبه‌روز بیشتر شود.

محمدباقر نوبخت در هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور افزود: استان‌هایی که درآمد‌های قابل‌توجهی دارند، باید به استان‌های کمتر برخوردار کمک کنند.

در این جلسه، آقای حسین غلامرضانژاد کهریزکی معاون امور استان‌ها و مناطق سازمان برنامه‌وبودجه کشور، گزارشی از نظام درآمد هزینه استان‌ها ارائه کرد و گفت: ۷۰ درصد درآمد‌های استانی یعنی در حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمد‌های مالیاتی است و ضرورت دارد در تخصیص اعتبارات استانی و از طریق مکانیزم تشویق و رقابت، استقرار نظام درآمد هزینه را کاربردی کنیم.

در این جلسه درباره تبیین وضعیت اعتبارات استانی در بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، تعدادی از شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را ارائه کردند و ادامه بحث در مورد سند اجرای بودجه و ساختار ستاد تهیه و تدوین بودجه مذکور به جلسه آتی موکول شد.

هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به ریاست رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور و با حضور معاونان و مدیران و روسای سازمان‌های وابسته و نیز جمعی از روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در این سازمان برگزار شد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/413364
دستور پرداخت حق التدریس معلمان صادر شد

دستور پرداخت حق التدریس معلمان صادر شد

3 منبع برای جایگزینی فروش نفت تعیین شد

3 منبع برای جایگزینی فروش نفت تعیین شد

مطالبات کشاورزان تا پایان ماه پرداخت می‌شود

مطالبات کشاورزان تا پایان ماه پرداخت می‌شود

لایحه بودجه ۹۹ تا پانزده آذر تقدیم مجلس می‌شود/ مجلس فرصت بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را دارد

لایحه بودجه ۹۹ تا پانزده آذر تقدیم مجلس می‌شود/ مجلس فرصت بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را دارد

در تصمیم‌گیری‌های بودجه 99 انعطاف داشته باشیم

در تصمیم‌گیری‌های بودجه 99 انعطاف داشته باشیم

اصلاحات ساختار بودجه در سال 99 انجام می‌شود

اصلاحات ساختار بودجه در سال 99 انجام می‌شود

نوبخت: دولت مجبور است در برخی امور بخش خصوصی دخالت کند

نوبخت: دولت مجبور است در برخی امور بخش خصوصی دخالت کند