پنجشنبه  03  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نماینده مردم تهران در مجلس:

حواشی بودجه، مسیر توسعه کشور را متوقف کرد

شنبه 18 اسفند 1397 ساعت 00:55
نماینده مردم تهران با انتقاد از حفره‌هایی که در بودجه کشور وجود دارد، گفت: بخش‌هایی در لایحه بودجه بر اساس مقررات هزینه نمی‌شوند و مجلس نیز بر آن نظارتی ندارد.

محمدرضا بادامچی در گفتگو با خبرنگار حوزه اقتصاد کلان و بودجه گروه اقتصادی خبرگزاری آنا درباره اصلاح ساختار بودجه ۹۸ گفت: اصلاح ساختار بودجه هنوز در مجلس شروع نشده است.

وی با اشاره به لایحه بودجه ۹۸ تصریح کرد: اولین بودجه‌ای که بعد از بیانات مقام معظم رهبری تنظیم شد، همین بودجه فعلی است که بر اساس نظرات ایشان اصلاح‌شده است.

لایحه بودجه 98 برای بررسی بیشتر به سران قوا ارسال شد

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت فقط در بودجه ۹۸ پیشنهاددهنده بوده است، تشریح کرد: بعد از ارائه پیشنهاد دولت درباره بودجه سال ۹۸ به مجلس شورای اسلامی بنا به فرموده مقام معظم رهبری این لایحه برای بررسی بیشتر به سران قوا ارسال شد تا در آنجا مورد ارزیابی کامل قرار گیرد.

لایحه بودجه 98، بودجه سران قواست نه دولت

وی با تشریح اینکه بودجه فعلی با در نظر گرفتن فرمایشات مقام معظم رهبری، بودجه سران قواست، گفت: هنوز جزئیاتی از نظر مقام معظم رهبری درباره نحوه بودجه‌ریزی و تغییرات در نوشتن آن مشخص نشده و دستورالعملی به مجلس اعلام‌نشده است.

لایحه بودجه از لابی‌گری‌های داخل مجلس تأثیر می‌پذیرد

نماینده مردم تهران با توضیح اینکه باید در نظام بودجه‌ریزی کشور در سال‌های آینده تغییراتی ایجاد کنیم، اذعان کرد: اصلاح ساختار بودجه بسیار ضروری است، در حال حاضر ساختار فعلی بودجه و ردیف‌های آن از دخالت و لابی‌گری‌های داخل مجلس تأثیر می‌پذیرد.

بادامچی با انتقاد از لابی‌گری‌ها و ردیف‌های غیرضروری در لایحه بودجه سال ۹۸ تشریح کرد: واقعاً در نظر گرفتن این ردیف‌ها که بر اساس لابی‌گری آورده شده‌اند در بودجه غیرضروری است، چراکه این هزینه‌ها را می‌توان در کارهای ضروری‌تر مصرف کرد.

وی با اشاره به نبود امکانات در مراکز فنی و حرفه‌ای کشور و لزوم توجه بودجه‌نویسان به آن بیان کرد: آموزش‌پذیران در مراکز فنی حرفه‌ای وسایل مورد نیاز آموزشی مانند الکترود ندارند و باید برای تهیه اقلام موردنیاز در آموزش خود هزینه کند، این در حالی است که درگذشته تمام هزینه‌ها برای اینکه افراد از یک کارگر و نیروی کار ساده به یک متخصص و تکنسین تبدیل شوند توسط دولت پرداخت می‌شد.

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حمایت و پشتیبانی وظیفه ذاتی حاکمیت است که باید دولت برای افزایش سطح آگاهی افراد تلاش کنند، در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای افراد با پتانسیل بالا برای یادگیری و متخصص شدن در رشته صنعتی تلاش می‌کنند، اما با کمبود امکانات روبه‌رو شده و دچار مشکل می‌شوند که همین امر سبب انصراف افراد از ادامه راه می‌شود.

در بودجه هرسال کشور سوراخ‌هایی وجود دارد

نماینده مردم تهران با انتقاد از حفره‌هایی که در بودجه هرسال کشور وجود دارد، اذعان کرد: یکی از این حفره‌ها در لایحه بودجه بخش‌های عدم شمول است، این بخش از بودجه بر اساس مقررات هزینه نمی‌شوند و مجلس نیز بر آن نظارتی ندارد.

وی با توضیح بیشتر در مورد بخش‌های عدم شمول در بودجه سال ۹۸ تشریح کرد: این مورد بخشی از لایحه بودجه کشور است که شامل مقررات بودجه‌ای نمی‌شود و بیشتر سازمان‌ها و بخش‌های دولتی از این بخش استفاده می‌کنند، چراکه آن سخت‌گیری و بررسی که بر ردیف‌های بودجه است بر آن وجود ندارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضابطه‌مند کردن این‌گونه از ردیف‌های غیرشفاف بودجه‌ای تصریح کرد: باید در نگارش بودجه ضرورت‌ها و نیازها بر اساس اولویت در نظر گرفته شود و هزینه‌های غیرضروری و غیرشفاف از لایحه بودجه حذف شود.

انتهای پیام/4092/ن

 

http://ana.ir/i/366424
شکاف بودجه‌ریزی با واقعیت/ روش سنتی‌ که رها نمی‌شود

شکاف بودجه‌ریزی با واقعیت/ روش سنتی‌ که رها نمی‌شود

شکاف بودجه‌ریزی کشور با اهداف توسعه‌ اقتصادی/ فقرزدایی مغفول ماند

شکاف بودجه‌ریزی کشور با اهداف توسعه‌ اقتصادی/ فقرزدایی مغفول ماند

کلاف سردرگم اصلاح‌ ساختار بودجه/ دولت‌ بعدی میراث‌دار بدهی فعلی

کلاف سردرگم اصلاح‌ ساختار بودجه/ دولت‌ بعدی میراث‌دار بدهی فعلی

تخصیص برمبنای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای گام اول اصلاح ساختار بودجه

تخصیص برمبنای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای گام اول اصلاح ساختار بودجه

اصلاح ساختار بودجه از کجا باید شروع شود

اصلاح ساختار بودجه از کجا باید شروع شود

تغییر ساختار بودجه‌بندی ضروری است

تغییر ساختار بودجه‌بندی ضروری است

تاکید بر اصلاح ساختار نظام پولی و بانکی و چالش‌های نظام بودجه‌ریزی

تاکید بر اصلاح ساختار نظام پولی و بانکی و چالش‌های نظام بودجه‌ریزی