پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
یک مسئول سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد:

افزایش 40 درصدی قیمت ظروف یکبار مصرف/ نرخ لاستیک و روغن موتور 9 درصد افزایش یافت

پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 15:26
مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: قیمت پلی‌استایرن در بورس برای ظروف یکبار مصرف حدود 50 درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش داشته و در نتیجه ظروف یکبار مصرف حدوداً 40 درصد افزایش قیمت پیدا کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، سید محمدحسین مولاخواه گفت: قیمت لاستیک و روغن موتور در چهار سال گذشته افزایشی نداشت اما به دلیل افزایش قیمت‌های تمام‌شده و به منظور حمایت از تولیدکنندگان و با توجه به افزایش نرخ ارز و مواد اولیه تولید و بسته‌بندی این موضوع در کارگروه تنظیم بازار مطرح و افزایش 9 درصدی مصوب شد.

وی با بیان اینکه بازرسی‌های متعددی از واحدهای تولیدی برای درج قیمت مصوب انجام می‌شود، افزود: تایرهای وارداتی سبک و سنگین وارداتی حتماً باید در شبکه تعریف‌شده توزیع شوند و فارغ از اینکه واردکنندگان از ارز رسمی یا بازار ثانویه برای واردات استفاده کرده باشند، مشمول ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای عمومی وارداتی خواهند بود.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه با اشاره به افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف گفت: از آنجا که واحدهای تولیدی، مواد اولیه پتروشیمی را از بورس کالا تهیه می‌کنند و تغییرات قیمتی هم جهانی است و روی قیمت تمام‌شده تأثیر می‌گذارد، این نوع کالاها با افزایش حدود 50 درصدی روبه‌رو شدند.

وی ادامه داد: قیمت پلی‌استایرن در بورس برای ظروف یکبار مصرف حدود 50 درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش قیمت داشته و تأثیر قیمت مواد پتروشیمی در ظروف یکبار مصرف و نایلون حدود 80 درصد است و در نتیجه ظروف یکبار مصرف 40 درصد افزایش قیمت دارند که افزایش هزینه‌های سایر عوامل تولیدی هم به این هزینه اضافه می‌شود.

مولاخواه اضافه کرد: ظروف یکبار مصرف کالایی رقابتی است و با افزایش تقاضا افزایش قیمت اتفاق می‌افتد اما سازمان حمایت طبق روال سال‌های قبل در ایام عزاداری ماه محرم به شرکت‌های پتروشیمی و انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی ابلاغ و اعلام کرد که عرضه محصولات پتروشیمی را در این ایام بیشتر کنند تا مشکل کمبود مواد پیش نیابد.

انتهای پیام/4076/پ

http://ana.ir/i/311059
ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

تولیدکنندگان روغن موتور به‌دنبال افزایش قیمت‌ هستند

تولیدکنندگان روغن موتور به‌دنبال افزایش قیمت‌ هستند

سازمان حمایت در هیأت‌‌مدیره خودروسازان کرسی ندارد

سازمان حمایت در هیأت‌‌مدیره خودروسازان کرسی ندارد