دوشنبه  05  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
شاهدی‌زاده در گفتگو با آنا:

طرح شفافیت آرا موجب افزایش اعتماد مردم به نمایندگان می‌شود

دوشنبه 01 مهر 1398 ساعت 01:00
مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی موجب افزایش اعتماد عمومی به نمایندگان می‌شود و مردم حق دارند که از آرای نمایندگان خود مطلع شوند.

مجتبی شاهدی‌زاده در گفتگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه حکومت‌داری امیرالمؤمین علی(ع) مدل حقیقی مدیریت حکومت‌های اسلامی در طول تاریخ است، اظهار کرد: حکومت‌های اسلامی هرچه به این مدل نزدیک‌تر باشند، به هدف غایی یعنی رسیدن به حق و عدالت حقیقی، نزدیک‌تر خواهند شد. در اندیشه علوی یک حکومت اسلامی، مردمی است و مردم آن حق دارند که بر روند تصمیم‌گیری و اجرای امور نظارت کنند و برای دستیابی به اصل مردمی بودن حکومت، شفافیت از اهم مهمات است.

وی افزود: در میان بعضی از مسئولان فعلی کشور شفافیت دور انداخته شده است؛ با وجود تبعات مثبتی که شفافیت برای حرکت کلی کشور دارد، ممکن است برای آن مسئولانی که مخالف شفافیت هستند، تبعات منفی داشته باشد و عدم شفافیت را ابزاری برای سرپوش گذاشتن بر عملشان استفاده کنند.

مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه در طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی الزام به پاسخگویی به مردم و سایر مسئولان وجود دارد، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح برای برخی از نمایندگان دردسرساز است و آرای آنان را افشا می‌کند. در این زمینه مثالی می‌زنم؛ یک اتاق تاریک در خانه‌ای وجود دارد، صاحب‌خانه در صورت تاریکی نمی‌تواند متوجه وقایع و اتفاقات درون آن اتاق شود، اما با روشن شدن لامپ و ایجاد شفافیت در اتاق، صاحب‌خانه از وقایع درون اتاق باخبر می‌شود. در این مثال کشورمان را خانه، مردم را صاحب‌خانه و اتاق را بخشی از حکومت فرض کنید، حال خود متوجه موهبت شفافیت می‌شوید.

شاهدی‌زاده با اشاره به اینکه شفافیت بر دو عنصر شاخص‌های رفتاری و ساختاری استوار است، گفت: برای رسیدن به شفافیت حقیقی باید به این شاخص‌ها اهتمام ویژه ورزید. شاخص رفتاری ریشه در افراد جامعه داشته و شایسته‌سالاری و شبکه نظارتی گسترده از جنس مردم و مسئولان است. همچنین شاخص ساختاری ریشه در ساختار حکومت دارد و شامل اعلام آشکار مواضع حکومت، هشدار به کارگزاران و آگاهی بخشی به وظایف آنان، معرفی کارگزاران و اطلاع‌رسانی مسئولیت‌ها و اختیارات آنان به مردم، تبیین تکالیف و حقوق متقابل کارگزاران و مردم، لزوم پاسخگویی به مردم و تبیین دلایل تنبیه کارگزاران می‌شود.

وی عنوان کرد: یکی از راه‌های جلب اعتماد مردم، داشتن ارتباط مستمر با مردم از طریق پاسخ دادن به سؤالات و شبهات به‌وجود آمده و همچنین گزارش‌دهی مستمر به مردم از وقایع و اتفاقات است. حضرت علی(ع) در نامه 53 به مالک‌اشتر تأکید کرده که متواضعانه میان مردم برود و با پاسخ به سؤالاتشان حقیقت را شفاف بیان کند.

مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی موجب افزایش اعتماد عمومی به نمایندگان می‌شود و مردم حق دارند که از آرای نمایندگان خود مطلع شوند. امید ما آن روزی است که با داشتن این دژ شیشه‌ای، یعنی تصویب طرح شفافیت آرا، اعتماد مردم نسبت به مسئولان افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/4118/

http://ana.ir/i/416692
تکاپوی کشورهای همجوار برای عقد قرارداد با دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی

تکاپوی کشورهای همجوار برای عقد قرارداد با دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی

شفافیت حق مردم بوده و در تضاد منافع بعضی نمایندگان است

شفافیت حق مردم بوده و در تضاد منافع بعضی نمایندگان است

مردم باید به صورت شفاف از آرای نمایندگان مجلس مطلع باشند

مردم باید به صورت شفاف از آرای نمایندگان مجلس مطلع باشند

لزوم شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس/ چرا برخی نمایندگان از افشای آرای خود می‌ترسند؟

لزوم شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس/ چرا برخی نمایندگان از افشای آرای خود می‌ترسند؟

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس موجب کاهش مواضع دوگانه آنان می‌شود

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس موجب کاهش مواضع دوگانه آنان می‌شود