جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
بیانیه جامعه اسلامی دانشجویان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید:

علم‌آموزی اولویت اول دانشجویان/ دولت در دانشگاه فضای باز سیاسی ایجاد کند/ جوانان برای تشکیل دولت جوان حزب‌الهی دست به کار شوند

يكشنبه 31 شهریور 1398 ساعت 11:18
همزمان با آخرین روز از تابستان 98 اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بیانیه‌ای به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید صادر کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، همزمان با آخرین روز از تابستان 98 اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بیانیه‌ای به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید صادر کرده است.

در این بیانیه آمده است: شروع سال تحصیلی با آغاز هفته دفاع مقدس، که یادآور رشادت‌ها و دلاوری‌های ایثارگران و رزمندگان عزیز ماست، مقارن شده و در ماه محرم، رنگ و بویی حسینی و عاشورایی نیز به خود گرفته است و این‌همه، رسالت و حرکت ما در نیل به اهداف حماسه حسینی، یعنی دانش‌آموزی و دانشجویی در مکتب انسان‌ساز و عزت بخش حسین(ع) ویارانش که به ما درس آزادگی، ظلم‌ستیزی، خودشناسی و خداشناسی دادند را سنگین‌تر می‌کند. حال که آغاز سال تحصیلی جدید هم‌زمان‌شده با اتفاقات مثبت بسیاری که برکت راه دانشجویان در مسیر سخت و بعضاً دشوار علم‌آموزی در دانشگاه‌ها است، باید به جایگاه رفیع و وظایف مهم دانشجویان به‌عنوان بخشی از قشر فرهیخته جامعه توجه بسیار داشت.

در ادامه این بیانیه اذعان شده است: اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به‌عنوان بزرگ‌ترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی ضمن بررسی و مشورت با صاحب‌نظران بیانیه فوق را در آستانه سال تحصیلی 99-98 که در مقطعی ویژه از تاریخ انقلاب اسلامی است خطاب به دانشجویان دغدغه مند، اساتید دانشگاه، مسئولان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها صادر می­‌کند.

در بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان محورهایی که توجه به آن در آغاز مسیر بازگشایی دانشگاه‌ها برای دانشجویان ضروری است همراه با شرحی مختصر جهت فعال کردن هرچه بیشتر ذهن‌های هوشیار جوانان در 5 بخش از جمله علم‌آموزی؛ اولویت اصلی دانشجویان، جوانان محور تحقق تمدن نوین اسلامی، بصیرت افزایی، گام اول برای مؤذنان جامعه، ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها و مشارکت در انتخابات و عدالت‌خواه و پیشتاز در مبارزه با فساد توضیح داده شد است.

علم‌آموزی؛ اولویت اصلی دانشجویان

محور اول بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به علم‌آموزی به عنوان اولویت اصلی دانشجویان پرداخته شده و آمده است: مقام معظم رهبری در بیاناتی عنوان کرده‌اند «حقیقتاً کشوری که دستش از علم تهی است، نمی­‌تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد». طبیعت زندگی بشر و جریان امور زندگی این است. علم، عزت می­‌بخشد،ضرورت رسیدن به قله‌های علم آن‌هم توسط دانشجویان امروز و دانشمندان فردا برکسی پوشیده نیست و به‌وضوح در جهان جایگاه بالای علم و رسیدن به دستاوردهای حاصل از آن را در کشورهای درحال‌توسعه می‌بینیم.

در ادامه این بند از بیانیه مطرح شده است: متأسفانه زمانی که دولت‌ها نظام تعلیم و تربیت و آموزش عالی را منابعی صرفاً هزینه‌بر و بدون فایده در نظر بگیرند شاهد افول تمام‌قد کشور در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. مصداق افول علمی کشور بین سال‌های 2015 تا 2017 است.ایران در سال 2012 با رشد 13برابر متوسط جهانی در جایگاه علمی پیشتاز بود که اگر با همین سیستم به‌پیش می‌­رفتیم جایگاه شانزدهم جهان و اول منطقه امروز باید به رتبه‌های 5 یا 6 جهان می‌رسیدیم که هم‌اکنون این‌چنین نیست. باید در نظر داشت که در سال‌های گذشته دانشگاه‌های کشور در مباحث پژوهشی افت قابل‌توجه ای داشته‌اند که از دلایل عمده آن عدم توزیع درست بودجه است.

در ادامه بند اول بیانیه آمده است: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های پیاپی چه در دیدار نخبگان چه در دیدار ماه مبارک رمضان با دانشجویان به حفظ جایگاه علمی کشور تأکید و مسئولین را موظف به توجه ویژه به آن کرده‌اند. در اینجا درک درست دولت و مسئولین وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مسئله تولید علم و حمایت از دانشجویان پژوهشگر ضروری و راهبردی خواهد بود. باید در نظر داشت جایگاه دانشگاه‌های مأموریت محور ازجمله دانشگاه‌های فرهنگیان،علوم قضایی و غیره برای تحقق این هدف با توجه به رسالت ویژه آن‌ها یعنی حضور در نظام تعلیم و تربیت و نظام قضایی کشور به جهت جریان سازی تأثیرات فراوانی در آینده بلندمدت کشور خواهد داشت.

جوانان محور تحقق تمدن نوین اسلامی

بند دوم بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز به موضوع جوانان که محور تحقق تمدن نوین اسلامی هستند اشاره کرده و تصریح شده است: رهبر انقلاب در بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند: «جوانان عزیز!دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما (ارواح انا فدا)است.نزدیک کنید» پیش‌ازاین در محور اول به‌ضرورت علم‌آموزی تأکید شد. اگر محور اول تحقق یابد و دانشجوی ما پیشتاز تولید علم در کشور باشد قدم‌های ابتدایی تحقق تمدن نوین اسلامی برداشته خواهد شد. جوانان مؤمن انقلابی که در جای‌جای بیانیه گام دوم مورد خطاب رهبر معظم انقلاب قرارگرفته‌اند، اگر مراحل خودسازی و پرورش چند بعدی شخصیت وجودی خود را در ارتباط با بدنه جامعه محقق سازند آنگاه فرصت قرار گرفتن در جایگاه‌های مدیریتی و جریان ساز در کشور را به دست آورده و ادامه مسیر تمدن سازی که هم‌اکنون در مرحله دولت اسلامی است را آغاز خواهد کرد.

در ادامه این بند از بیانیه اشاره شده است: البته باید در نظر داشت که تحقق تمدن اسلامی بدون تکمیل و تحقق تمام‌قد دولت اسلامی به سرانجام نخواهد رسید. دولت جوان حزب‌اللهی مورد تأکید امام خامنه‌ای همان حلقه مفقوده‌ای است که با شکل‌گیری آن در عرصه‌های عدالت، پیشرفت، آبادانی و در معنای کلی‌تر نظام اسلامی را محقق و زمینه تکمیل مراحل تمدن نوین اسلامی را فراهم خواهد کرد.

بصیرت افزایی، گام اول برای مؤذنان جامعه

بصیرت‌افزایی برای کسانی که به تعبیر شهید بهشتی موذنان جامعه هستند محور سوم این بیانیه بوده و در آن تصریح شده است: زمانی که تاریخ بشر در دوره‌های مختلف را بررسی می­‌کنیم به‌وضوح تکرار اشتباهات که حاصل عدم درس گرفتن از گذشته است را می­بینیم. دانشگاه همیشه مبدأ تحولات و دانشجویان آغازگران روشنگری در جامعه بوده‌اند که در همین ارتباط شهید تشکیلات، دکتر بهشتی فرموده‌اند: دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می‌شود.

در ادامه این توضیحات آمده است: زمانی که بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری را بررسی می‌کنیم نیک مشخص می‌شود که بیانیه در 3 کلان بخش یعنی نگاه به گذشته و سرگذشت 40 ساله انقلاب اسلامی، وضعیت فعلی و دستاوردهای انقلاب اسلامی و نگاه به آینده و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما(عج)، آماده گردیده است. بیانیه گام دوم و صحبت‌های رهبری انقلاب اسلامی الگویی کامل به دانشجویان ارائه کرده است که مصداقی هویدا از وظیفه دانشجویان یعنی تسلط به گذشته، آگاه به زمان و تدبیر آینده است.

در بخش دیگری از این بند بیانیه بیان شده است: دانشجوی دغدغه‌مند در وهله اول وظیفه خودسازی را بر عهده دارد و سپس باید روشنگری و بصیرت افزایی را در ارتباط با اتفاقات کشور و مسائل پیشرو ابتدا در دانشگاه و سپس در عموم مردم انجام دهد. در اینجا نقش دانشجوی تشکیلاتی و جنبش دانشجویی به‌خوبی پدیدار می‌شود. از16 آذر سال 1332 و حمله به دانشگاه تهران که با زخمی و شهید شدن دانشجویان به جهت ایستادگی برای آرمان‌هایشان بود تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و در 40 سال گذشته جنبش دانشجویی به‌خوبی پیشتاز بودن خود و درک درست و به هنگام مسائل کشور را که بعضاً با هزینه‌های گزاف برای دانشجویان روبه‌رو بوده، نشان داده است.

ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها و مشارکت در انتخابات

موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر بندهای بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برای آغاز سالتحصیلی است؛ در این بخش آمده است: یکی از اتفاقات مهم در سال پیش رو برای دانشجویان انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛ این جمله امام خمینی(ره )که می‌­فرمایند: مجلس عصاره فضائل ملت است به‌خوبی می‌تواند ضرورت حضور دانشجویان درصحنه انتخابات و معرفی کاندیدای اصلح را مشخص کند. مجلس نمایندگان ملت در نظام اسلامی جایگاه رفیع قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن را بر عهده دارد. در دوره‌های مختلف به‌ویژه دوره فعلی مجلس، به‌خوبی دیده‌شده است که عدم انتخاب درست از سوی مردم و آگاه نبودن نمایندگان با وظایف خود در قانون اساسی وضعیت نا به سامان و بعضاً بحرانی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه مطرح شده است: نقش دانشجوی تشکیلاتی ورود تمام‌قد به مسئله انتخابات و ایجاد فضای مطالبه گری از نمایندگان پیشین برای مشخص کردن عملکردها در حوزه‌های مختلف از مسائل کشوری تا مسائل حوزه انتخابیه است. وظیفه مهم‌تر و به‌مراتب راهبردی‌تر معرفی ویژگی‌های کاندید اصلح و تبیین آن بر اساس گفتمان حضرت آقا در میان عموم مردم است. ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه و شکل‌گیری گفتمان منطقی بین دانشجویان برای رسیدن به ویژگی‌های کاندیدای اصلح و درنهایت فرد اصلح راهبردی است که نقش مسئولین از ریاست دانشگاه و معاونت فرهنگی گرفته تا بعضاً استانداری و شورای تأمین کاملاً حمایتی و در جهت تحقق فرموده‌های رهبری نظام به جهت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برای رسیدن دانشجویان به گفتمان واحد است. برخوردهای سلبی،حزبی و بعضاً جناحی از سوی مسئولین دانشگاه‌ها و شورای تأمین استان تیشه برریشه جنبش دانشجویی مسلمان کشور است که سرانجامی جز انحراف دانشجویان از مسیر صحیح گفت‌وگو و حل اختلافات از طریق کرسی‌های آزاداندیشی به سمت درگیری‌های احساسی و بعضاً طرفداری‌های به ‌دوراز منطق نخواهد داشت. البته پیش‌ از این بارها چنین اتفاقی از سوی دولتی که مدعی آزاداندیشی است،اتفاق افتاده است،حکم بازداشت حسن عباسی،برخورد با انقلابیون و لغو مجوز برنامه‌های دانشگاهی مهر تأییدی است بر بی‌تدبیری‌های انجام‌گرفته که امید آن است چنین کوتاهی‌هایی بار دیگر در صحن دانشگاه رخ ندهد

عدالت‌خواه و پیشتاز در مبارزه با فساد

عدالتخواهی و مبارزه فساد نیز بندی از بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی را به خود اختصاص داده است؛ در این بخش اعلام شده است: چند صباحی است که در کشور افرادی تحت عنوان عدالت‌خواهی دست‌به‌کارهایی می‌زنند که شأنیت گفتمان عدالت را زیر سؤال می‌برد. فریاد گفتمان عدالت با در نظر گرفتن امیال شخصی هرچند که مورد درستی باشد، ارزشی نخواهد داشت. رهبری نظام در دیدار با جمعی دانشجویان در سال 1383 در ارتباط با گفتمان عدالت می‌فرمایند که گفتمان عدالت یک گفتمان اساسی است، همه‌چیز ماست، نیک مشخص است که عدالت چه جایگاه راهبردی در نظام اسلامی دارد که رهبری آن را همه‌چیز می‌داند، باید در نظر داشت که عدالت در گفتمان حضرت آقا یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر و تقسیم درست ثروت در اینجا مشخص می‌‌شود که تعریف ما از عدالت غیر از تفکرات ماركسیسمی ، سوسیالیسمی و حتی کمونیسم است.

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: رسالت جنبش دانشجویی مسلمان کشور مطالبه گری است که یکی از مهم‌ترین آن پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد از سازمان‌ها و نهادهای مختلف به‌ویژه قوه قضاییه به‌عنوان متولی اصلی مبارزه با فساد در کشور است. البته در دوره جدید ریاست قوه قضاییه شاهد اتفاقات مثبت و برخوردهای انقلابی در جهت قطع کردن دستان ناپاک از بیت‌المال مسلمین هستیم. درراه عدالت‌خواهی ضمن فریاد گفتمان عدالت در جامعه باید از مصداق‌های عجولانه و تهمت زدن‌های بی‌پایه و اساس به اشخاص، سازمان‌ها و نهادهای مختلف جلوگیری کرد. باید به این درک برسیم که عدالت‌خواهی به معنای برخوردهای سلبی و سروصداهای صرف رسانه­ایی به همراه بوقچی های داخلی و خارجی که به دنبال تأمین خوراک خبری هستند، نیست. قوه قضاییه به‌عنوان بازوی عدالت جمهوری اسلامی باید کوتاه کردن دست ناپاکان را از بدنه خود آغاز کرده و در قوای دیگر ادامه دهد تا افکار عمومی شاهد مصونیت‌ها و قهر کردن‌های بی‌مورد به خاطر فلان مسئول دفتر و برادر فلان مقام مسئول نباشند.

در پایان این بیانیه آمده است: اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن دعوت از تمامی صاحب‌نظران، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن محورهای فوق آمادگی خود را برای آماده کردن سندی راهبردی و کاملاً اجرایی برای تحقق بیانیه گام دوم و حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور اعلام می­‌دارد تا درنتیجه این تلاش‌ها، فرموده ولی امر مسلمین یعنی دولت جوان حزب‌اللهی به معنای واقعی و در بستر جامعه اسلامی تشکیل گردد و دست لیبرال‌ها و غرب دوستان از گُرده انقلاب کوتاه شود.

انتهای پیام/4115/

http://ana.ir/i/416667
مقاومت تنها مسیر رسیدن به پیشرفت / مدعیان آزادی شروع سال‌تحصیلی را بدون حضور تشکل‌ها برگزار کردند

مقاومت تنها مسیر رسیدن به پیشرفت / مدعیان آزادی شروع سال‌تحصیلی را بدون حضور تشکل‌ها برگزار کردند

مسئولان آموزش عالی ایده دانشگاه حل مسئله را تقویت کنند/ در تكانه‌های مالی دانشگاه سهم پژوهش و فرهنگ ذبح نشود

مسئولان آموزش عالی ایده دانشگاه حل مسئله را تقویت کنند/ در تكانه‌های مالی دانشگاه سهم پژوهش و فرهنگ ذبح نشود

حفظ شتاب علمی کشور و نقش‌آفرینی دانشگاه در حل مسائل کشور امری ارزشمند و شایسته توجه است

حفظ شتاب علمی کشور و نقش‌آفرینی دانشگاه در حل مسائل کشور امری ارزشمند و شایسته توجه است

ناکارآمدی برخی بهارستان‌نشین‌ها محرز شده است/ مجلس از شفافیت واهمه دارد

ناکارآمدی برخی بهارستان‌نشین‌ها محرز شده است/ مجلس از شفافیت واهمه دارد

شرکت «هپکو» با خصوصی‌سازی رانتی و خانوادگی در چند قدمی نابودی است

شرکت «هپکو» با خصوصی‌سازی رانتی و خانوادگی در چند قدمی نابودی است

هیئت‌های سکولار باید کنار گذاشته شوند/ هیئت جامعه اسلامی دانشجویان به رسالت اصلی خود عمل خواهد کرد

هیئت‌های سکولار باید کنار گذاشته شوند/ هیئت جامعه اسلامی دانشجویان به رسالت اصلی خود عمل خواهد کرد