سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سعید جلیلی:

تقدم تقاضا بر نیاز یکی از چالش‌های نظام سلامت/ 1/5 میلیارد دلار از بودجه وزارت بهداشت درست تخصیص داده نشده است

پنجشنبه 17 مرداد 1398 ساعت 11:40
عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: 1/5 میلیارد دلار از بودجه وزارت بهداشت درست تخصیص داده نشده یا در محل‌هایی هزینه شده که نباید صورت می‌گرفت.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سعید جلیلی صبح امروز در اجلاسیه مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله(عج) برگزار شد، گفت: اردو و اجلاسیه‌های دانشجویی باید به‌گونه‌ای باشد که پس از پایان آن، دیگر کار تمام نشود بلکه شروعی برای عمل کردن باشد. بهتر است در این اجلاسیه‌ها برنامه یک‌ساله خود را تدوین کنید.

وی افزود: اگر امروز از گام دوم انقلاب و تمدن اسلامی صحبت می‌کنیم باید در نظر داشته باشیم که این اهداف، برنامه‌ای بلندمدت بوده و برای رسیدن به آن باید برنامه‌ریزی و اقدام عملی کنیم. اندیشمندان مختلف در طول تاریخ تجویزهایی برای جوامع ارائه کردند. این تجویزها به ترسیم آرمان‌شهر می‌انجامد. اسلام نیز مدتی است که بهترین تجویز را ارائه می‌کند.

عضو شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: زمانی می‌توان یک تجویز درست داشت که درک، توصیف و تشخیص درستی از موضوع داشته باشیم. اگر تشخیص درست وجود نداشته باشد، تجویز نیز درست نخواهد بود.

جلیلی خاطرنشان کرد: تفاوت و امتیاز اساسی تمدن اسلامی همین تشخیص درست از جهان و فرجام آن است. اگر هستی را مادیات بدانیم، برنامه‌ها هم محدود به برآورده شدن مادیات می‌شود. تجویزهای نظام اسلامی فقط در مقطع خاصی محدود نیست بلکه اساسی و ناظر بر تمام مقاطع است. تمدن یعنی اینکه اندیشه‌ای بتواند در مناسبات ظهور پیدا کرده و تبدیل به عمل شود.

جلیلی عنوان کرد: دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که دغدغه تحقق نظام سلامت و تراز انقلاب اسلامی را دارند، سه وظیفه عمده بر عهده دارند. اول اینکه اقدامات خوب را تعیین کنند. سپس نسبت به خطاها تذکر دهند و در نهایت اقدامات ناقص و بدون اولویت را تکمیل کنند. برای تحقق نظام سلامت تراز انقلاب باید طرح ریخته و عمل کنیم. اگر در نظام سلامت اقدامات خوبی انجام می‌شود، باید به آن اقدامات کمک کنیم و در راستای اجرای آن تمام تلاش خود را به‌کار بگیریم.

وی ادامه داد: اگر در نظام سلامت اقدامات خطایی صورت می‌گیرد؛ وظیفه دانشجوی بسیجی این است که تذکر دهد و در راستای حل آن خطا نیز نهایت کمک خود را ارائه کند. البته برای اینکه خطاها را بشناسیم، ابتدا باید تشخیص درستی داشته باشیم. شاید در نظام سلامت اقدامی هم صورت گیرد که خطا نیست اما ممکن است آن اقدام در اولویت نباشد. باید نسبت به تکمیل و تصحیح آن اقدام کنیم.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: در نظام اسلامی بسیاری از کارهای ویژه بین دولت و ملت مشترک است. مشارکت مردم در تذکر دادن و کمک به اصلاح، همان امر به معروف و نهی از منکر است.

جلیلی در توصیه به دانشجویان مطرح کرد: باید مأموریت‌ها و وظیفه بسیجی خود را بدانیم. بسیجیان دانشگاه‌های علوم پزشکی باید کارهایی را انجام دهند که به غیر از آنها کسی نمی‌تواند آن کار را انجام دهد. 

وی اشاره کرد: در شرایطی که کشور فشار اقتصادی را تحمل می‌کند، مانند سال گذشته به نظام سلامت توجه ویژه‌ای می‌شود و حتی تخصیص بودجه مناسبی نیز داشته است اما وزیر آن سازمان اعلام می‌کند که 1/5 میلیارد دلار از بودجه وزارت بهداشت درست تخصیص داده نشده یا در محل‌هایی هزینه شده که نباید صورت می‌گرفت. یکی از اقدامات شرایط خاص فشار اقتصادی تخصیص درست منابع و نظارت بر آن است که دانشجویان بسیجی در حوزه خود می‌توانند این اقدامات را انجام دهند.

عضو شورای عالی امنیت ملی اذعان کرد: عدالت‌خواهی یکی از مفاهیمی است که اخیراً در دانشگاه‌های کشور به‌صورت گسترده مطرح شده است. باید در نظر داشته باشیم که عدالت‌خواهی یک مفهوم کلی است و همه طرفدار آن هستند. باید تعریف کرد که عدالت در نظام اسلامی چیست و افراد چه وظیفه‌ای دارند. اما باید در نظر داشته باشیم که عدالت‌خواهی در نظام سلامت نیازمند روحیه بسیجی و جهادی است.

جلیلی افزود: کاری موفق است که محرک حرکت آن را کسانی تشکیل دهند که پای کار بوده و از جنس آن کار باشند.

وی با اشاره به چالش‌های نظام سلامت گفت: یکی از چالش‌های نظام سلامت، تقدم تقاضا بر نیاز است. دانشجویان بسیجی می‌توانند با کار کارشناسی و اقدام جهادی فاصله بین نیاز و تقاضای خدمات سلامت را کمتر کنند. همچنین باید به عواملی که زمینه‌ساز سلامت جسم هستند از جمله سلامت روح و سایر فاکتورهای تأثیرگذار نیز توجه کنیم.

جلیلی اضافه کرد: دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی می‌توانند کارویژه‌های سایر دستگاه‌ها را در راستای ارتقای نظام سلامت تعریف کرده و نسبت به اجرایی شدن آنها مطالبه کنند. البته اکنون مزیتی وجود دارد و آن‌هم وجود اسناد بالادستی است که یک دهه گذشته وجود نداشتند. دانشجویان با توجه به سیاست‌های کلی نظام سلامت می‌توانند مطالبه‌گری خود را جهت دهند.

در ادامه این برنامه علی مهتدی مسئول مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار کرد: در چهارمین اجلاسیه مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور نمایندگانی از 72 دانشگاه و دانشکده مستقل علوم پزشکی حضور دارند. این دانشجویان به دنبال تحقق نظام سلامت در تراز انقلاب اسلامی هستند.

وی افزود: نظام سلامتی که اکنون داریم، برگرفته از غرب بوده و این نظام در تراز انقلاب اسلامی نیست. سلامت ارتباط تنگاتنگی با زندگی روزمره مردم دارد، بنابراین قوت در آن سبب می‌شود سایر بخش‌ها و خواسته‌های مردم نیز تحت تأثیر قرار گیرد که این امر لزوم توجه به آن را چند برابر می‌کند.

انتهای پیام/4057/

http://ana.ir/i/409502
نظام سلامت ۱۶۳ هزار میلیارد گردش مالی دارد/ سهم 40 درصدی مردم از سبد هزینه‌های سلامت

نظام سلامت ۱۶۳ هزار میلیارد گردش مالی دارد/ سهم 40 درصدی مردم از سبد هزینه‌های سلامت

جلیلی: اروپا و آمریکا برای فشار به ایران تقسیم کار کرده‌اند

جلیلی: اروپا و آمریکا برای فشار به ایران تقسیم کار کرده‌اند

معرفی «نوزده مسئله مشترک اصناف صنعتی کشور»/ جلیلی: هدف ما از پیگیری و حل این مسائل، رفع موانع رونق تولید است

معرفی «نوزده مسئله مشترک اصناف صنعتی کشور»/ جلیلی: هدف ما از پیگیری و حل این مسائل، رفع موانع رونق تولید است

سیاست ترامپ و ماکرون علیه ایران زور و فریب است

سیاست ترامپ و ماکرون علیه ایران زور و فریب است

تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج‌ساله دستگاه‌ها/ کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد

تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج‌ساله دستگاه‌ها/ کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد

چهارمین نشست سالانه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود

چهارمین نشست سالانه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود

انجمن مستقل دانشگاه علامه آماده میزبانی از زنگنه و جلیلی است

انجمن مستقل دانشگاه علامه آماده میزبانی از زنگنه و جلیلی است

مدیریت در صدا و سیما راهبرد غربالگری دارد

مدیریت در صدا و سیما راهبرد غربالگری دارد

توضیحات پلیس درخصوص بسته مشکوک در میدان تجریش/ شهرداری منطقه یک: تردد در تجریش عادی است
طراح ترور سردار سلیمانی در جریان سقوط هواپیما در افغانستان به هلاکت رسید
تکرار ترجیع‌بند مذاکره با آمریکا مغایر با اصل 152 قانون اساسی است / گام‌های بعدی کاخ سفید علیه ایران
روحانی در ستاد قطعنامه 598 اصرار داشت که ایران بخشی از تمامیت ارضی خود را واگذار کند/ ولایتی زیر بار این ننگ نرفت و مقاومت کرد
دستگیری امیرحسین مقصود‌لو (تتلو) در ترکیه
متن تسلیت ویژه شهادت حضرت زهرا(س) برای ارسال پیامک
موفقیت مرکز تحقیقات ازدیاد برداشت نفت در چالش گازهای فِلِر/ پایان‌نامه‌های کاربردی نفت حمایت می‌شوند
«آبادان یازده 60» واقعا جذاب است/ سیل‌های خوزستان کار ضبط فیلم را بسیار سخت کرده بود
طالبان هواپیمای نظامی آمریکا را ساقط کرد/ روز خونین دشمن/ رئیس جمهور درقامت اپوزیسیون!
وقتی وزیر مصوبه کمیسیون تلفیق را تکذیب می‌کند/ ماجرای پرداخت یارانه 72 هزارتومانی چه بود؟