دوشنبه  01  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تریبون نماز جمعه فرصتی برای ارتباط جنبش دانشجویی با مردم/ستاد نماز جمعه از اعتماد به دانشجویان پشیمان نخواهد شد

سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 00:47
نماز جمعه یک آیین عبادی و سیاسی است که پیوند آن با جنبش دانشجویی سبب ارتباط بیشتر فعالان دانشجویی با بدنه مردمی شده و به واسطه پیگیری مطالبات مردمی توسط دانشجویان می‌تواند رونق بیشتری به نماز جمعه دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جایگاه نماز جمعه در دین اسلام نه تنها به عنوان یک آیین دینی بلکه به عنوان مرجع و فرصتی برای حل مشکلات مردم شناخته می‌شود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به آیین نماز جمعه توجه بیشتری شده به عنوان یک آیین عبادی و سیاسی به آن دیده می‌شود؛ وجود یک خطبه دینی و اخلاقی و یک خطبه سیاسی نشان از اهمیت جنبه سیاسی نماز جمعه دارد.

در طول سال ستاد برگزاری نماز جمعه با دادن فرصت سخنرانی پیش از خطبه‌ها به اقشار مختلف سعی کرده است تا ضمن فراهم کردن فرصت گزارش‌دهی به مردم، ارتباط عموم مردم را با این نهاد تقویت کند؛ در کنار سایر اقشار، دانشجویان نیز فرصت‌هایی برای بیان نظرات خود از تریبون نماز جمعه را پیدا می‌کنند.

نماز جمعه با توجه به حضور اقشار مختلف مردم، فرصتی برای ارتباط بدنه جنبش دانشجویی با بطن جامعه بوده که هم کارکرد اعلام و پیگیری مطالبات دانشجویی را دارد و هم می‌تواند سبب کسب اطلاعات و آشنایی بیش از پیش دانشجویان با دغدغه‌های مردم باشد.

البته گاهاً دانشجویان فراتر از سخنرانی پیش از خطبه‌ها از آیین نماز جمعه برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند؛ در سال گذشته دفتر تحکیم وحدت با حضور در حاشیه نماز جمعه 24 خرداد تهران طوماری با موضوع نفی هرگونه مذاکره با موضوع جدید آماده کردند که به امضای نمازگزاران نیز رسید این دفتر در هفته‌های مختلف نیز مواضع و مطالب خود را در قالب تراکت در بین نمازگزاران توزیع کرده‌اند.

دفتر تحکیم وحدت همچنین هفتم اردیبهشت ماه در نامه‌ای به رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور خواستار انتشار گزارشی از تریبون‌های دانشجویان انقلابی در نماز جمعه‌‌های کشور شد.

در این نامه خطاب به حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری آمده بود: در آستانه ماه مبارک رمضان و میقات قریب‌الوقوع دانشجویان انقلابی سراسر کشور با امام خامنه‌ای‌، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) از جنابعالی درخواست می‌کند تا گزارشی دقیق و آماری، از عملکرد شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در خصوص تریبون‌هایی که از سه سال گذشته و پس از تلمیح مقام معظم رهبری، در اختیار دانشجویان انقلابی قرار گرفته است، منتشر نمایید و راهبردهای اتخاذ شده  شورا را در خصوص این تریبون ها برای آینده اعلام فرمایید.

رساندن حرف‌های مستضعفین به مسئولین وظیفه جنبش دانشجویی است

حجت محمدی

حجت محمدی، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز دهم اسفندماه 97 با حضور در نماز جمعه تبریز در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، گفت: دانشگاه همواره در طول تاریخ محل برخورد اندیشه‌ها و آرای مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بوده است که خروجی آن رشد جوان دانشجو در ابعاد علمی، فرهنگی، سیاسی و اعتقادی است؛ دستاوردی که در هیچ محیطی دست‌یافتنی نبوده و با هیچ سرمایه‌ای قابل‌مقایسه و معاوضه نیست.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه به‌عنوان مهمترین مرجع تربیت نیروی مدیریتی برای کشور محسوب می‌شود، که چگونگی تربیت این نیروها مسیر توسعه و پیشرفت را رقم خواهد زد؛ تعبیر زیبای شهید بهشتی را در مورد دانشجو، می‌توان رساترین بیان در اهمیت این جایگاه دانست که می‌فرماید؛ دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند، نماز امت قضا می‌شود.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز اضافه کرد: تشکل‌های دانشجویی انقلابی، به‌عنوان بستری هستند که سعی در ایجاد فرصتی مناسب برای قشر جوان دانشگاهی قبل از ورود به عرصه زندگی واقعی در جامعه دارند تا با آزمون‌وخطا تجربه‌ای بی‌بدیل را برای دانشجویان فراهم سازد؛ متأسفانه درروند فعالیت این تشکل‌ها فرازوفرودهایی نیز ملاحظه می‌شود که ناشی از ناشناخته بودن، فواید این‌گونه فعالیت‌ها است.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز اشاره کرد: در بستر این تشکل‌ها همواره وظایفی را بر خود مترتب می‌دانیم که از مهمترین آن‌ها می‌توان به دو اصل مهم مطالبه‌گری و آرمان‌خواهی اشاره کرد؛ ما باید از مسئولین در رده‌های مختلف مطالبه گری کنیم. ما بر خود واجب می‌دانیم که حرف اقشار مختلف به‌ویژه مستضعفین را به گوش مسئولان برسانیم؛ مطالبه گری دانشجویان باید به‌دوراز محافظه‌کاری باشد که همان اصل آرمان‌خواهی است.

راه حل مشکلات حضور جوانان در عرصه‌های مختلف در گام دوم انقلاب است

سجاد اسدی اتحادیه مستقل

سجاد اسدی، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ششم اردیبهشت 98 در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران اقامه شد با ارائه وضعیت کشور پس از وقوع سیل، گفت: تحریم‌های نفتی و در روزهای اخیر، عدم تمدید معافیت آن نمونه دیگری از ماهیت خدشه‌ناپذیر و پلید آمریکاست که با تلاش دو چندان ملت‌، اگرچه آسیبی به کشور نمی‌زند، اما خط بطلانی بر خیال خوش ساده‌انگار وابسته به غرب است.

اسدی با طرح این سؤال که آیا واقعاً سیل‌های تحریم‌، مشکلات بیکاری،‌ مشکلات اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی، بی‌تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌ها با تکیه بر جوانان مؤمن و انقلابی قابل مدیریت نیست،‌ تصریح کرد: با این‌ حال آنچه به جمهوری اسلامی فرصت استفاده حداکثری از ظرفیت عظیم جوانان انقلابی را نداده است، حلقه بسته مدیرانی است که شاخصه اصلی آنان تنبلی، بی‌تحرکی، اشرافیت، دلبستگی به غرب و توافق با کدخداست.

وی اضافه کرد: راه حل مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف القای وجود بن‌بست به دل‌ بستن به توافق با غرب نیست، بلکه با ایجاد بستر مناسب برای حضور جوانان متعهد در عرصه‌های مختلف در گام دوم انقلاب است.

حضور دانشجویان در نماز جمعه شهر لواسان، پیوندی مبارک علیه پدیده‌ای شوم

نماز جمعه شهر لواسان 14 تیرماه به امامت حجت السلام لواسانی باحضور فعالان دانشجویی و جمعی از اصحاب رسانه در مصلی این شهر برگزار شد.

حضور دانشجویان در این مراسم که با سخنرانی علی اسکندری عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی همراه بود، پیوندی بین دانشجویان و نهاد نماز جمعه برقرار کرد تا به بررسی ساخت و سازهای غیرمجاز در لواسان پرداخته و علیه پدیده شوم ایجاد طبقه‌ای اشرافی در این منطقه اعلام مواضع کنند.

این پیوند سب شد تا عموم مردم و مسئولان نیز با اتفاقات این شهر آشنا شده و نسبت به رسیدگی آن اقداماتی انجام دهند.

سخنرانی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی پیش خطبه‌های نمازجمعه به مناسبت 16 آذر

آذرماه سال گذشته به مناسبت روز دانشجو و فرارسیدن 16 آذر، تعدادی از نمایندگان بسیج و تشکل‌های مختلف دانشجویی پیش خطبه های نماز جمعه شهرهای مختلف کشور سخنرانی کردند.

برهمین اساس پویا سلیمانی نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در پیش از خطبه‌ نماز جمعه تهران و محمد نوری دبیر سیاسی بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهری ری سخنرانی کردند.

گفتنی است در همین راستا مجتبی آقابابایی معاون سیاسی حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی‌تهران شرق در در  پیش از خطبه های نماز جمعه خاورشهر، مسعود بخشی دبیر نهضت روشنگری بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه ورامین، میلاد فلاح دبیر اندیشگاه های بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه اسلامشهر، نیما پوریعقوب مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی‌تهران شرق در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه قیامدشت و محمدحسین سراج دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه رودهن سخنرانی کردند.

همچنین نوید داودی عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان تهران و مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان تهران (پردیس شهید مفتح«ره») در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه باقر شهر، مهرزاد فریدی مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر و دبیر قرارگاه احمدی روشن ناحیه بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه قرچک و میلاد حبی عضو اسبق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان تهران در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه به سخنرانی پرداختند.

وقت ‌آن رسیده که میوه‌های شیرین شجره طیبه نماز جمعه احصا شود

اعضای تشکل‌های دانشجویی کشور در نشستی صمیمی با رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، در خصوص مسائل روز سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، گفتگو و تبادل نظر کردند.

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در این دیدار با اشاره به نقش مهم نمازجمعه در کشور گفت: نماز جمعه در حفظ انقلاب اسلامی و خط امام نقش بی بدیل دارد و بسیاری از مسائل و مشکلات کنونی کشور را در گام دوم انقلاب می‌توانیم با ائمه جمعه برطرف کنیم.

وی به نقش مهم نماز جمعه در ارتقای دانش سیاسی جامعه اشاره و تأکید کرد: نقش عجیبی که نماز جمعه راجع به ارتقای دانش سیاسی جامعه داشته با توجه به رسانه‌ای شدن خطبه‌ها و انتشار گسترده آن در رسانه، بسیار مهم و تأثیرگذار بوده و مردم از طریق خطبه‌های نماز جمعه در جریان مسائل روز داخلی و خارجی در ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی و همه مناسبت‌های مختلف قرار می‌گیرند.

ستاد نماز جمعه از اعتماد به دانشجویان پشیمان نخواهد شد

با توجه به انتصاب حجت‌الاسلام حاج علی امیری به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور و ارتباط تنگاتنگ وی با جوانان در طول سال‌های متمادی، این امید وجود دارد تا فرصتی مغتنم به دانشجویان برای حضور در تریبون نماز جمعه داده شود؛ موضعوی که با توجه به سابقه جوانان ایرانی در خارج کردن کشور از بن‌بست‌های مختلف می‌تواند در تقویت این سنگر نیز موثر واقع شود.

انتهای پیام/4115/

http://ana.ir/i/409052
امام جمعه‌ای که سرِ زمین کشاورزی‌اش بیل می‌زند+عکس

امام جمعه‌ای که سرِ زمین کشاورزی‌اش بیل می‌زند+عکس

سخنرانی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پیش از خطبه‌های نماز جمعه ملایر

سخنرانی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پیش از خطبه‌های نماز جمعه ملایر

زادمهر: جوانگرایی در انتصابات ائمه جمعه باعث اقبال مردم به نماز جمعه شده است

زادمهر: جوانگرایی در انتصابات ائمه جمعه باعث اقبال مردم به نماز جمعه شده است

وقت ‌آن رسیده که میوه‌های شیرین شجره طیبه نماز جمعه احصا شود

وقت ‌آن رسیده که میوه‌های شیرین شجره طیبه نماز جمعه احصا شود

الگوی پیاده شده در دوره‌ امام جمعه اهواز مطلوب است

الگوی پیاده شده در دوره‌ امام جمعه اهواز مطلوب است