دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه گیلان:

نگاه‌ تبعیض آمیز به تشکل‌ها فضای نامناسبی برای فعالیت آزاد سیاسی ایجاد کرده است

شنبه 16 آذر 1398 ساعت 17:57
دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: نگاه‌های تبعیض آمیز به تشکل‌های دانشجویی فضای مسمومی برای تنفس هرگونه فعالیت آزاد سیاسی ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، تشکل‌های دانشجویی استان گیلان امروز به مناسبت روز دانشجو با امام جمعه رشت و برخی مسئولان استانی دیدار کردند.

حسین جوادی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان در این جلسه اظهار کرد: اولین مسئله که به آن اشاره می‌کنم بحث امنیت سیاسی دانشجویان است. همان طور که مستحضر هستید نهادینه‌سازی آزادی بیان و تضارب آراء و ایجاد فرصت قانونی و عادلانه برای عرضه آزادانه آراء از اهداف اصلی تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها است که رهبری بارها به آن تأکید داشته و اصرار ورزیده‌اند اما امروزه آن طور که شایسته است در سطح دانشگاه پیاده‌سازی نمی‌شود.

وی افزود: لازم است احساس امنیت بعد از بیان عقیده در بین دانشجویان شکل بگیرد تا بتوانیم این کرسی‌ها را با رونق بیشتری برگزار کنیم. در دانشگاه‌ها شاهد رکود و افسردگی سیاسی میان دانشجویان و همچنین بی رغبتی آنان نسبت به تحلیل و تبیین مسائل سیاسی کشور هستیم. به‌دلیل سخت‌گیری‌های بیش از حد ارگان‌های خارج دانشگاه امروزه جنبش دانشجویی در فضای گلخانه و تحت نظارت‌های دستوری به سر می‌برد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با بیان اینکه نگاه‌های تبعیض آمیز به تشکل‌های دانشجویی فضای مسمومی برای تنفس هرگونه فعالیت آزاد سیاسی ایجاد کرده است، گفت: اولین درخواست ما از شما حمایت از این قشر فرهیخته برای فعالیت سیاسی بدون ترس و با تضمین آزادی بعد از بیان برای ایشان است .

جوادی عنوان کرد: مسئله بعدی معضلات جدی گیلان و شهر رشت است. رتبه تأسف بار رشت در نرخ بیکاری باعث ناراحتی است، وضعیت نابسامان اشتغال در این شهر موجب مهاجرت و ایجاد آسیب‌های اجتماعی در این کلانشهر شده ‌است و گسترش بی‌سابقه پدیده دستفروشی ناشی از بیکاری در رشت به چهره شهر خدشه وارد کرده ‌است.

وی افزود: با توجه به فصلی بودن اشتغال در بخش‌های گردشگری و کشاورزی آمار بیکاری پنهان رشت فراتر از آمارهای فعلی است. عدم فراهم‌سازی زمینه مناسب برای اشتغال فارغ التحصیلان از عوامل اصلی بی رغبتی دانشجویان به ادامه تحصیل شده است و نبود امنیت آینده شغلی دانشجویان به مراتب در کیفیت تحصیل و روحیه و انگیزه دانشجویان تأثیرات بسیار بدی گذاشته است.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: رسیدگی فوری به این مسئله یکی از واجب‌ترین مسائل است که از آیت الله فلاحتی تقاضا داریم با همکاری سایر ارگان‌ها و درخواست حمایت از مسئولان کشوری نسبت به این امر اهتمام جدی داشته باشند.

جوادی خاطرنشان کرد: وضعیت تأسف‌بار بهداشت و درمان استان گیلان تلاش شبانه‌روزی می‌طلبد و از عهده یک ارگان خارج است. گیلان به لحاظ نیروی انسانی پزشک و کادر درمانی، تخت بیمارستانی، تجهیزات پزشکی و جاذبه‌های درمانی حتی نسبت بعضی از شهرهای محروم هم پایین‌تر است. آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود یکی از مشکلات بزرگ شهر رشت محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: از بین دو حوزه نامبرده، رودخانه زرجوب، آلوده‌ترین رودخانه در سطح گیلان و حتی کشور است و بسیاری از بیماری‌های میکروبی را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم گسترش می‌دهد و همچنین زباله‌های سروان رتبه شیوع سرطان و بسیاری از بیماری‌ها را در استان گیلان را به رقم بسیار شرم آوری رسانده است ‌که در این خصوص باید تلاش جدی شود .

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان بیان کرد: مسئله بعدی بحث لزوم نظارت مستمر بر بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها است. خب همانطور که واضح است بنزین یک کالای استراتژیک در کشور ماست و بر قیمت کالاها تا حدی تأثیر می‌گذارد اما این تاثیر گرانی قیمت بنزین نباید باعث شود تا ما شاهد چند برابر شدن قیمت اجناس در بازار شویم و این افزایش زمینه‌ای را برای سوء استفاده برخی فرصت‌طلبان فراهم آورد و این، نظارتی جدی و نه صرفا تا انتخابات بلکه نظارتی مستمر و قیمت‌گذاری کارشناسی شده نهادهای مرتبط را می‌طلبد که از شما خواهشمندیم این امر خطیر را به مسئولان مربوطه یادآوری فرمایید و شخصا پیگیر باشید.

جوادی عنوان کرد: مسئله آخر هم بحث انتخابات است. از امام جمعه معزز خواهشمندیم معیار‌های انتخاب شخص اصلح را با مردم در میان بگذارند و از کاندیداهایی که سالها است نماینده این شهر هستند بخواهند تا بگویند در برابر معضلات تأسف بار شهری در این همه سال چه کردند؟ از ایشان بخواهید کارنامه مرتبط با معضلات شهر رشت نه کارهای تبلیغاتی که برای یک قشر خاص برای جمع آوری رأی ایشان انجام داده‌اند را با مردم در میان بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: لزوم مشارکت حداکثری مردم و حضور آگاهانه ایشان در صحنه انتخابات را باید مکرر برای مردم عزیز شرح نمایید تا با انتخاب افراد اصلح برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی شاهد بالا رفتن آمار معضلات و مشکلات و بازگویی آن در مراسم ۱۶ آذر سال دیگر در محضر شما نباشیم.

انتهای پیام/4118/

http://ana.ir/i/405698
دانشگاه جای استادی با فساد اخلاقی نیست

دانشگاه جای استادی با فساد اخلاقی نیست

مسئولان با فساد اخلاقی برخی از اساتید به طور قاطع برخورد کنند

مسئولان با فساد اخلاقی برخی از اساتید به طور قاطع برخورد کنند

حضور اعضای هیئت علمی جوان باعث پویایی دانشگاه می‌شود

حضور اعضای هیئت علمی جوان باعث پویایی دانشگاه می‌شود