يكشنبه  04  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
صدای دانشجویان ایران از یمن تا نیجریه؛

جنبش دانشجویی ایران صدای مظلومان جهان / شیخ زکزاکی تنها نیست

چهارشنبه 19 تیر 1398 ساعت 13:40
جنبش دانشجویی ایران در برهه‌های مختلف در کنار پرداختن به مسائل داخلی صدای مظلومان جهان بوده است.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا – محسن محمدی، جنبش دانشجویی ایران به عنوان یکی از موثرترین نهادهای ایران است، تشکل‌های مختلف با گرایش‌های سیاسی متنوع و با ابزار مطالبه‌گری، نسبت به مسائل مختلف کشور موضع‌گیری می‌کند.

مطالبه‌گری دانشجویان به اندازه‌ای تاثیرگذار است که مقام معظم رهبری نیز در دیدار رمضانی خود با دانشجویان از روحیه مطالبه‌گری دانشجویان تقدیر کردند.

ایشان در رابطه بیان کردند: در این یکی دو سال گذشته -طبق گزارش‌‎هایی که به من می‌رسد- تشکل‌های دانشجویی و مجموعه‌های دانشجویی کارهای خوبی انجام داده‌اند در زمینه‌ی مسائل گوناگون؛ چه مسائل کشوری، چه مسائل بین‌المللی؛ فرض بفرمایید آنچه اینجا این برادرمان راجع به خصوصی‌سازی گفتند که بچه‌های دانشجو در زمینه خصوصی‌سازی وارد کار شدند که در همین مسئله نیشکر هفت‌تپه و ماشین‌سازی تبریز، دانشجوها رفتند و یک مشکلی را واقعاً حل کردند؛ یعنی نه پول دارند، نه قدرت قانونی دارند اما در عین حال حضورشان می‌تواند یک کار بزرگ را، یک مشکل بزرگ را حل کند. مثلاً از جمله موارد این است: در حمایت از کارگران؛ یا در مطالبات از دستگاه‌ها، که این مطالبات اثر هم داشته؛ یعنی اینکه مجموعه‌ دانشجویی از قوه قضائیه یا قوه مقننه یا مجمع تشخیص یک چیزی را مطالبه بکند، تأثیرگذار است؛ این اثر داشته و این کاری بوده که شما کرده‌اید و بسیار خوب است. این مال همین یکی دو سال اخیر است که این تحرکات را انسان در مجموعه‌های دانشجویی مشاهده می‌کند.

جنبش دانشجویی ایران صدای مظلومان جهان

در برهه‌های مختلف در کنار پرداختن به مسائل داخلی صدای مظلومان جهان بوده است؛ اگر فلسطین که مسئله اول جهان اسلام بوده و دانشجویان در کنار تمام اقشار جامعه توجه ویژه به آن دارند، کنار بگذاریم؛ تحولات سایر کشورهای جهان و به‌ویژه مسائل مربوط به مسلمانان در صدر توجهات دانشجویان بوده است.

در میان تحولات جهان اسلام، نیجریه جایگاه ویژه‌ای دارد و می‌توان گفت که در زمره مظلوم‌ترین مردم قرار دارند چراکه اتحاد شوم دولت نیجریه، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی مانع از شنیده شدن جنبش اسلامی این کشور شده است.

نهضت اسلامی نیجریه به رهبری شیخ ابراهیم زکزاکی طی سال‌های فعالیت خود به اندازه‌ای در این کشور محبوبیت دارد که نه‌تنها قربی به 14 میلیون مسلمان به این نهضت پیوستند بلکه شمار قابل توجهی از مسیحیان این کشور نیز در زمره مریدان شیخ زکزاکی قرار گرفته‌اند.

پیدایش و اوج‌گیری یک نهضت اسلامی در دروازه آفریقا موجب وحشت محورعبری-عربی شده تا جایی که در ۲۱ آذر سال 94 ارتش نیجریه با هماهنگی و حمایتی که از عربستان دریافت کرده بود، حسینیه بقیة‌الله شهر زاریا را محاصره کرده و زنان، کودکان و شمار زیادی از مردم این شهر را به خاک و خون کشیدند.

در جریان این حمله، شماری از شهروندان مسیحی نیجریه نیز کشته شدند و شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه پس از مجروح شدن دستگیر شده و تحت نظر ارتش این کشور زندانی شد؛ مجروحیتی که بعداً مشخص شد به‌وسیله گلوله‌های آلوده به مواد شیمیایی انجام شده است.

تشکل‌های دانشجویی ایران نیز به فراخور دغدغه‌های خود با صدور بیانیه، برگزاری همایش و تجمع تلاش کردند در کنار نهضت مردمی نیجریه باشند.

کنش‌گری دانشجویان در حمایت از جریان‌های اسلامی افزایش یابد

حسن شجاعی فرد

محمدحسن شجاعی‌فرد کارشناس مسائل بین‌الملل دی‌ماه سال 97 و در گفتگویی که با خبرنگار آنا داشت، گفت: یکی از مهمترین حمایت‌هایی که دانشجویان جمهوری اسلامی ایران به عنوان تشکل‌های غیردولتی می‌توانند به حرکت‌های اسلامی منطقه از یمن تا نیجریه کنند، نشان دادن عکس العمل نسبت به فشارهای وارد شده بر آن‌ها است.

وی در ادامه افزود: نهاد نمازجمعه به عنوان یکی از نهادهای غیردولتی و مردمی، در حال حاضر برنامه‌هایی در حمایت از حرکت‌های کشورهای اسلامی انجام می‌دهد و در حاشیه نماز جمعه گاهاً شاهد برگزاری راهپیمایی‌هایی نیز هستیم، اما این فعالیت‌ها کافی نیست.

این کارشناس مسایل سیاسی آفریقا با ابراز تأسف اعلام کرد: در زمینه حمایت از حرکت اسلامی نیجریه یا امثال آن‌ها در یمن و سایر کشورها، اتفاق خاصی در کشور انجام نمی‌گیرد؛ دانشجویان دانشگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران، با تشکیل راهپیمایی‌ها و زنجیره انسانی نسبت به کشتار مردم بی‌دفاع کشورهای اسلامی واکنش نشان دهند.

وی اضافه کرد: یکی از موثر ترین حرکت‌ها برای حمایت از مردم مظلوم یمن، میانمار یا نیجریه که تاثیرگذاری داشته باشد، کنش‌گری دانشجویان است چرا که حرکت‌های دانشجویی برای سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی مهم است و آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ دبیرکل فعلی سازمان ملل با وجود محدودیت‌هایی که نسبت به اقدامات قدرت‌های جهانی دارد و به نوعی برگزیده کشورهای استعماری همچون ایالات متحده، انگلستان و رژیم غاصب صهیونیستی به حساب می‌آید مجبور به اعلام موضع و واکنش است.

فریاد تظلم‌خواهی دانشجویان ایرانی در حمایت از مردم نیجریه

تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی در نیمه آبان‌ماه سال گذشته در اعتراض به کشتار مسلمانان نیجریه هم‌اکنون در مقابل دفتر سازمان ملل در ایران تجمع کرده‌اند.

تجمع دانشجویان در حمایت از مردم نیجریه

دانشجویان در این ‌تجمع با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهای همچون «هیهات من‌ الذلة»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر مزدور اسرائیلی» و «به داد مظلومان نیجریه برسید» اعتراض خود را نشان می‌دهند.

اعضای تشکل‌های دانشجویی ضمن محکومیت کشتار و فجایع صورت گرفته در نیجریه با سردادن شعار free free zakzaki خواستار آزاد شیخ ابراهیم زکزاکی هستند.

تجمع مردمی اعتراض به کشتار مسلمانان نیجریه

تجمع‌کنندگان تصویر چهره شیخ زکزاکی را برسینه خود چسبانده‌اند و دستگیری رهبر حرکت اسلامی نیجریه را محکوم می‌کنند.

تعدادی از مردم نیجریه نیز در کنار دانشجویان ایرانی در این تجمع حضور دارند.

مسلمانان نیجریه به جانفشانی برای حق افتخار می‌کنند

مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن در جمع دانشجویان معترض با اشاره به کشتار وحشیانه مسلمانان توسط نیروهای امنیتی نیجریه عنوان کرد: حرکت اسلامی در نیجریه دست کم ۱۹ میلیون حامی دارد که ماحصل تلاش شیخ زکزاکی است.

وی افزود: این تعداد حامی٬ ظرف سی سال به جریان حرکت اسلامی پیوستند و اکنون افتخار می‌کنند که برای حق جان خود را فدا کنند.

شجره تصریح کرد: هزاران روز است که مسلمانان نیجریه به خیابان‌ها می‌آیند و کشته می‌دهند اما نه تنها نمی‌گریزند بلکه با شعار یا مهدی به عشق الهی برای رسیدن به هدف مقدس خود پیش می‌روند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن ادامه داد: زمانی که سه فرزند شیخ زکزاکی را تحت شکنجه کشتند از وی پرسیدند که حاضرید از عقاید خود دست بردارید، او در پاسخ گفت بزرگترین اسلحه ما حق و حقیقت است و کوتاه نمی‌آییم.

شجره اضافه کرد: روز اربعین حسینی برای اطلاع از وضعیت و تهیه گزارش برای ارائه در دادگاه‌های بین‌المللی با نیجریه تماس گرفتم که مطلع شدم مسلمانان با اینکه می‌دانستند ممکن است کشته شوند، برای اعتراض به خیابان‌ها رفته‌اند.

وی در پایان گفت: شیخ زکزاکی جان خود و فرزندان را در راه الهی و حق گزارده است. خواهر ایشان را زنده سوزاندند اما وی از عقیده خود کوتاه نیامد. تجمع امروز قوت قلبی برای مسلمانان نیجریه است وقتی بدانند شیعیان‌ ایران حامی و به فکر آنها هستند.

موج جدیدی از حمایت‌های دانشجویی از شیخ زکزاکی

شیخ ابراهیم زکزاکی به‌عنوان رهبر جنبش اسلامی نیجریه در صدر توجهات است، دولت نیجریه در نظر دارد با حذف فیزیکی وی نهضت اسلامی این کشور را به حاشیه بکشاند و از طرفی عربستان با نفوذ در جنبش اسلامی نیجریه به دنبال سوء استفاده از فاصله ایجاد شده بین شیخ زکزاکی و مریدان وی است و تلاش می‌کند انقلابی‌نماهای قلابی را به‌عنوان جانشین‌های شیخ زکزاکی معرفی کند.

وخامت سلامت شیخ زکزاکی در روزهای اخیر سبب شد تا جنبش دانشجویی در ایران بار دیگر حمایت‌های خود را از رهبر نهضت اسلامی نیجریه افزایش دهد.

اصابت گلوله‌های شیمیایی به شیخ زکزاکی سبب وخامت حال وی شده است

عثمان الحکیم یمن و شیحو نیجریه

در رابطه آخرین وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی «عبدالرشید شیهو»، عضو جنبش اسلامی نیجریه در گفتگو با خبرنگار حوزه آفریقا گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، در رابطه با آخرین وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی، اظهار کرد: «خبری وجود دارد مبنی بر اینکه حال جسمانی شیخ ابراهیم زکزاکی به‌دلیل اصابت گلوله به وی که چهار سال پیش رخ داد، نامناسب است».

وی گلوله‌های اصابت‌کرده به شیخ را سمی اعلام کرد و گفت: «گلوله‌هایی که در بدن شیخ ابراهیم زکزاکی وجود دارد، دارای مواد شیمیایی است و این سبب شده تا رهبر جنبش اسلامی نیجریه دچار مسمومیت شود».

عضو جنبش اسلامی نیجریه با بیان اینکه حکومت نیجریه در روند درمان شیخ ابراهیم زکزاکی کوتاهی کرده و وی را معالجه نکرد، افزود: «وضعیت شیخ زکزاکی در حال بدتر شدن است و یک تیم پزشکی خارج از نیجریه به ملاقات وی آمده‌اند، ولی هنوز اتفاقی رخ نداده است».

دانشجویان در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند

دانشجویان ایرانی بار دیگر در 12 تیرماه مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند؛ دانشجویان و دانشگاهیان و طلاب در پایان تجمع خود در مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران علیه خشونت‌های صورت گرفته در رابطه با شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه بیانیه‌ای صادر کردند.

تجمع دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل

در بخش‌هایی از این بیانیه موارد نقض حقوق بشر در برخورد با رهبر شیعیان نیجریه براساس منشور حقوق بشر ملل متحد اشاره شده و آورده شده است:

نقض ماده ۹ میثاق حقوق مدنی - سیاسی: هر کس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ‌کس را نمی‌توان خودسر دستگیر یا بازداشت کرد. هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر بر هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود، دریافت دارد. این ماده به صورت آشکار در دستگیری بدون ارائه حکم شیخ زکزاکی نقض شده است.

تجمع دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل

نقض ماده ۷ میثاق حقوق مدنی - سیاسی: هیچ‌کس را نمی‌توان مورد آزار و شکنجه یا مجازات‌ها یا رفتارهای ظالمانه یا خلاف انسانی یا خوارکننده قرار داد.

نقض ماده ۵ اعلامیه حقوق بشر: هیچ‌کس نباید مورد شکنجه و یا سایر رفتارها و یا مجازات‌های غیرانسانی، ظالمانه و تحقیرآمیز قرار بگیرد.

نقض اصول دادرسی منصفانه: عدم دسترسی به مشاوره حقوقی و محرومیت از ملاقات با وکلا در مورد برخورد با رهبر شیعیان نیجریه تمامی این اصول از جمله ممنوعیت شکنجه و اخذ اقرار تحت فشار روحی و تهدید نادیده گرفته شده است.

نقض ماده ۱۴ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی - سیاسی: هر کس متهم به ارتکاب جرمی بشود با تساوی کامل لااقل حق تضمین‌های ذیل را خواهد داشت:

الف- در اسرع وقت و به تفصیل به زبانی که او بفهمد از نوع و علل اتهامی که به او نسبت داده می‌شود مطلع شود.

ب - وقت و تسهیلات کافی برای تهیه دفاع خود و ارتباط با وکیل منتخب خود داشته باشد.

ج - در محاکمه حاضر بشود و شخصاً یا به وسیله وکیل منتخب خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد حق داشتن وکیل به او اطلاع داده شود.

متأسفانه هیچ یک از موارد پیش گفته در روند دستگیری شیخ زکزاکی مورد توجه قرار نگرفته است.

نقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کس حق دارد با مساوات کامل از امکان دادرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی‌طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده بر خود برخوردار شود.

در این بیانیه ذکر شده است: علاوه بر موارد مذکور و مهم‌تر از همه، نقض حقوق زندانی برای دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی و ممانعت از تماس و ملاقات با خانواده مندرج در مواد ۹ و ۱۰ میثاق حقوق مدنی - سیاسی است که با توجه به خبرهای واصله از وضعیت جسمی وخیم شیخ زکزاکی راه هر گونه توجیه سکوت مجامع بین‌المللی را بسته و حیثیت اهداف آنان را به بازی گرفته است. این دو مادهت متضمن حق بازداشت‌شدگان برای تماس و ملاقات با خانواده‌شان و تأکید بر رفتار انسانی و متناسب با حیثیت ذاتی کلیه افرادی است که از آزادی خود محروم شده‌اند که بر اساس مستندات غیرقابل انکار در روند بازداشت شیخ زکزاکی رعایت نشده تو در سکوت مجامع بین‌المللی این ستم رو به گسترش ادامه دارد.

در پایان بیانیه دانشجویان تأکید شده است: در آخر اعلام می‌داریم در صورت سکوت سازمان ملل در مقابل این ظلم آشکار به ابنای بشر، مجامع آزاد حقوق بشری و کشورهای مسلمان از این مسئله نخواهند گذشت و حق انسانی خود را با تکیه بر توان جمعی بازخواهند ستاند.

ادامه مطالبه دانشگاهیان تا درمان شیخ زکزاکی

مریم خزعلی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار آنا، با اشاره به تجمع اساتید و دانشجویان مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران برای پیگیری وضعیت سلامت شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر مسلمانان نیجریه، گفت: از دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهم که به وظیفه آزادگی و اسلامیت خود با این نام مقدسی که دارند، عمل کنند و بر اساس فرموده پیامبر اسلام(ص) به داد مسلمانان برسند؛ دستور پیامبر مکرم اسلام(ص) محدود به مسلمانان نیست بلکه فرموده‌اند هر انسان مظلومی در هر جای دنیا صدا زند که به دادمان برسید و جواب ندهیم، مسلمان نیستیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: از همه اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های کشور به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی درخواست می‌کنم با حضور و فعالیت در فضای مجازی و حقیقی از جان مظلومی که خطر آن را تهدید می‌کند، دفاع کنند.

خزعلی عنوان کرد: لحظه‌شماری می‌کنیم که بتوانیم درمان شیخ زکزاکی را تسریع ببخشیم. دانشگاهیان کمک کنند و آمادگی خود را اعلام کنند برای حضور در مجامعی که با این عنوان برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که تیم پزشکی در زندان برای درمان شیخ زکزاکی مستقر شود و بعد هم حقوقدان‌ها برای نجات و آزادی وی این راه را ادامه دهند به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

امید دانشجویان نیجریه به حمایت دانشجویان ایرانی

«تجمع حمایتی ایرانیان از شیخ زکزاکی نشان دهنده همبستگی آن‌هاست» این جمله یک دانشجوی نیجریایی و سخنان وی در گفتگو با خبرنگار آنا نشان از امید دانشجویان نیجریایی به حمایت دانشجویان ایرانی دارد.

عمر شعیبو دانشجوی جامعة المصطفی در خصوص تجمع ایرانیان مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران گفت: تجمع فعالان ایرانی مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران نشانه‌ای از همبستگی با رهبر جنبش اسلامی نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی است.

وی افزود: اخیراً وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی وخیم‌تر شده و پزشکان خارجی از دولت نیجریه خواسته‌اند که وی را سریعاً از زندان آزاد کنند تا تحت درمان قرار گیرد اما دولت نیجریه در پاسخ به این توصیه‌ها سکوت کرده است.

دانشجوی فعال نیجریایی بیان کرد: فعالان ایرانی امروز مقابل مقر اصلی سازمان ملل در تهران تجمع کرده‌اند تا این اقدام دولت نیجریه را محکوم کنند. همچنین در نامه‌ای به سازمان ملل  نقض قوانین حقوق بشر توسط دولت نیجریه علیه شیخ زکزاکی و جنبش وی را یادآور شدند.

«پویش مطالبه آزادی شیخ زکزاکی» از 16000 نفر گذشت

«پویش مطالبه آزادی شیخ زکزاکی» که توسط دفتر بین‌الملل و جهان اسلام بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راه‌اندازی شده است در دو روز گذشته بیش از 16 هزار نفر به آن پیوستند.

در نامه‌ای که این پویش به محمدو بوهاری، رئیس‌جمهور نیجریه نوشته است، خواهان پایان دادن به وضعیت بحرانی شیخ زکزاکی شده و آزادی وی را خواستار شدند.

انتهای پیام/4107/4115/

http://ana.ir/i/403644
موسوی: رایزنی‌های مستمری با مقامات نیجریه درباره شیخ زکزاکی داریم

موسوی: رایزنی‌های مستمری با مقامات نیجریه درباره شیخ زکزاکی داریم

موسوی: امیدوارم خبرهای خوبی از شیخ زکزاکی در راه باشد

موسوی: امیدوارم خبرهای خوبی از شیخ زکزاکی در راه باشد

طنین پویش FREEZAKZAKY# در فضای مجازی

طنین پویش FREEZAKZAKY# در فضای مجازی

دانشجویان پا پس نمی‌کشند/چرا فرمانداری مجوز تجمع مقابل سفارت نیجریه را نداد؟

دانشجویان پا پس نمی‌کشند/چرا فرمانداری مجوز تجمع مقابل سفارت نیجریه را نداد؟

مجوز «تجمع اعتراضی به وضعیت شیخ زکزاکی» صادر نشده است

مجوز «تجمع اعتراضی به وضعیت شیخ زکزاکی» صادر نشده است

درخواست مجوز 8 دفتر بسیج دانشجویی تهران برای تجمع مقابل سفارت نیجریه

درخواست مجوز 8 دفتر بسیج دانشجویی تهران برای تجمع مقابل سفارت نیجریه

دولت نیجریه در رابطه با شیخ زکزاکی از قوانین حقوق بشر عدول کرده است

دولت نیجریه در رابطه با شیخ زکزاکی از قوانین حقوق بشر عدول کرده است

احتمال ترور سربی شیخ ابراهیم زکزاکی

احتمال ترور سربی شیخ ابراهیم زکزاکی

انفجار تانکر نفت در نیجریه 50 کشته بر جای گذاشت

انفجار تانکر نفت در نیجریه 50 کشته بر جای گذاشت

پرداختن به جنایات آمریکا در آفریقا نیازمند بررسی چند ماهه است

پرداختن به جنایات آمریکا در آفریقا نیازمند بررسی چند ماهه است