جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
قائم‌پناه در گفتگو با آنا:

انتظار داریم بطحایی امروز صادقانه با مردم سخن بگوید

يكشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 07:15
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: جامعه معلمان کشور انتظار دارد بطحایی امروز صادقانه با مردم سخن بگوید، البته همه چیز روشن خواهد شد.

حمیدرضا قائم‌پناه در گفتگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به استعفای وزیر آموزش‌وپرورش و حواشی پیش‌آمده گفت: اینکه سخنانی مطرح می‌شود که  وزیر آموزش‌وپرورش قول‌هایی به دانشجومعلمان مبنی بر افزایش حقوق و کاهش کسری از حقوق داده بود و با این استعفا آیا این نگرانی وجود ندارد که دوباره این وعده‌ها عملی نشود باید اظهار کرد قطعاً پیگیری‌های انجام‌شده در این زمینه مبتنی بر قوانین مصوب جمهوری اسلامی است و هر وزیری که عهده‌دار این مسئولیت باشد مکلف به پرداخت حداقل حقوق به دانشجویان و رعایت قانون مصوب است.

وی افزود: وزارت آموزش‌وپرورش بر اساس ماده ۶ قانون متعهدین خدمت به آموزش و پرورش، مصوب سال ۱۳۶۹ موظف است به دانشجویان متعهد خدمت آموزش و پرورش که از آغاز تحصیل به استخدام آزمایشی وزارت آموزش‌وپرورش در آمده و از حقوق و فوق‌العاده شغل مربوط به مدارک تحصیلی خود، مدرک تحصیلی دیپلم و طبقه شغلی سه و رتبه شغلی مقدماتی برخوردار خواهند شد، حقوق مزایای برابر و واحد در کشور پرداخت کند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به تاثیر تغییر وزیر آموزش‌وپرورش در اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش بیان کرد: این مسئله قطعاً به رویکرد وزیر آموزش‌و‌پرورش بعدی بستگی دارد؛ نگاه بطحایی به سند تحول بنیادین نگاه مثبتی بود و به همین دلیل گام‌هایی خوبی در این زمینه برداشته شد. اگر وزیر بعدی نگاه تحولی داشته باشد و به سند معتقد باشد قطعاً سرعت اجرای سند بیشتر خواهد بود. درواقع باید یکی از ویژگی‌های اصلی وزیر بعدی، اعتقاد به سند تحول بنیادین و داشتن برنامه برای اجرای آن باشد؛ اما متاسفانه رویکرد فعلی دولت چنین نیست و ما نگران این هستیم که گزینه پیشنهادی اعتقاد عملی به اجرای سند نداشته باشد.

قائم‌پناه عنوان کرد: اجرای بخشی از بندهای سند 2030، عدم نظارت در پخش کلیپ‌های نامناسب و موضوعاتی دیگر توسط وزارت آموزش و پرورش نیازمند پاسخگویی مسئولین است. با این استعفا آیا رفع مسئولیت یا فرار از پاسخگویی نشده است؟ قطعاً باید این پاسخگویی صورت بگیرد اما جالب است که مسئولینی که عاملین اصلی این مسائل بوده‌اند و به بطحایی ضربه زدند، گزینه‌های اصلی وزارت هستند.

وی تصریح کرد: در زمینه وعده مبارزه با مافیای کنکور و حذف کنکور نیز گام عملی برداشته نشد و به حسب سیاست‌های دولت و نداشتن توجه جدی به آموزش‌وپرورش قاعدتاً وزیر به تنهایی نمی‌تواند موفق باشد و مهم است مبارزه با مافیای کنکور، مبارزه با خصوصی‌سازی افسارگسیخته و عدالت آموزشی به مطالبه عمومی مردم و جامعه نخبگانی تبدیل شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان درباره استعفای بطحایی با بهانه شرکت در انتخابات اذعان کرد: این ماجرا از چند جنبه قابل نقد و بررسی است؛ نخست اینکه آیا واقعاً بطحایی آنگونه که از سوی دفتر دولت اعلام شده، برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داد؟ واکنش‌ها به این موضوع در دو طیف سیاسی کشور نیز یکسان بود به‌گونه‌ای که اغلب افراد استعفای بطحایی با هدف شرکت در انتخابات مجلس را فریب افکار عمومی می‌دانند که پوششی برای کنار زدن محترمانه بطحایی از پست وزارت آموزش و پرورش است.

قائم‌‌پناه تأکید کرد: با بررسی و تحلیل این موضوع به نظر می‌رسد، بطحایی استعفا داده؛ اما شرکت در انتخابات مجلس فقط یک بهانه برای رفتن اوست، تجربه گذشته نشان داده، هنگامی که رئیس‌جمهور به تغییر وزیر در آموزش‌و‌پرورش تصمیم می‌گیرد، نسخه استعفا را می‌پیچد؛ جنبه دوم در این ماجرا، بازی با افکار عمومی بود به‌گونه‌ای که معاونت اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش در اقدامی عجیب خبر پذیرش استعفای بطحایی را تکذیب کرد و پس از تأیید آن توسط دفتر سخنگوی دولت خبر را از سایت خود حذف کرد!

وی ادامه داد: از سوی دیگر نزدیکان سیدمحمد بطحایی با توئیت‌های مختلف آن هم چند ساعت مانده به اعلام خبر رسمی تأیید استعفای او از سوی دولت، سعی در مهندسی افکار عمومی داشتند تا القا کنند بطحایی برای مطالبات فرهنگیان و به‌ویژه نظام رتبه‌بندی کناره‌گیری کرده است؛ به هر حال اگر واقعیت ماجرا این باشد، در طول دو سال حضور بطحایی در وزارت آموزش وپرورش بارها شاهد بی‌توجهی دولت به مطالبات فرهنگیان بودیم که نمونه اخیر آن پرداخت فقط دو ماه از حق‌التدریس معلمان است آن هم در شرایطی که سال تحصیلی به پایان رسیده است؛ اما سوال اینجاست که واقعا استعفا یا عزل؟

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد: همانطور که دیگر کارشناسان سیاسی هم اشاره کردند، «استعفای نماینده مجلس شورای اسلامی برای اینکه قطعاً وزیر شود، معقول و مصادیق متعدد مثل حاج‌بابایی و عباسی دارد اما برعکس آن که وزیر استعفا دهد برای نماینده شدن احتمالی نوبر است» و تنها در کابینه فعلی چنین اتفاقات و یا توجیهاتی صورت می‌گیرد واین اقدام اصلاً منطقی نیست و ما منتظر پاسخ بطحایی هستیم.

قائم‌پناه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بطحایی ارتباط خوبی با رسانه‌ها داشت سکوت وزیر سابق آموزش‌وپرورش امروز تعجب‌آور است و گویای آن است که این اتفاق نامعقول پوششی در این فضا است؛ ما و جامعه معلمان کشور انتظار داریم سیدمحمد بطحایی صادقانه امروز با مردم سخن بگوید؛ که البته در غیر این صورت به‌زودی همه چیز روشن خواهد شد.

انتهای پیام/4115/ن

http://ana.ir/i/396749
افزایش حقوق دانشجومعلمان در هاله‌ای از ابهام/ چرا مصوبه مجلس اجرا نمی‌شود؟!

افزایش حقوق دانشجومعلمان در هاله‌ای از ابهام/ چرا مصوبه مجلس اجرا نمی‌شود؟!

بحث انتخاب نماینده زن مجلس برای وزارت آموزش و پرورش گمانه‌زنی است

بحث انتخاب نماینده زن مجلس برای وزارت آموزش و پرورش گمانه‌زنی است

شهید بهشتی سال‌ها پیش از انقلاب، به فکر کادرسازی و تربیت نیروهای انقلابی بود

شهید بهشتی سال‌ها پیش از انقلاب، به فکر کادرسازی و تربیت نیروهای انقلابی بود

رئیس‌جمهور به مشکلات دانشگاه فرهنگیان رسیدگی کند

رئیس‌جمهور به مشکلات دانشگاه فرهنگیان رسیدگی کند

خبر ناگهانی استعفا آنچه را رشته بودید پنبه کرد

خبر ناگهانی استعفا آنچه را رشته بودید پنبه کرد

درخواست بسیج دانشجویی برای ورود دادستانی به موضوع «اسنپ»

درخواست بسیج دانشجویی برای ورود دادستانی به موضوع «اسنپ»

در پشت پرده هر استعفا ماجرایی نهفته است

در پشت پرده هر استعفا ماجرایی نهفته است

استعفای وزیر آموزش‌ و پرورش تأثیرات منفی بر روی فرهنگیان دارد

استعفای وزیر آموزش‌ و پرورش تأثیرات منفی بر روی فرهنگیان دارد

رفتن وزیر آموزش و پرورش از ماندنش مفیدتر است

رفتن وزیر آموزش و پرورش از ماندنش مفیدتر است

زینی‌وند سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

زینی‌وند سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

وزیر آموزش و پرورش رسماً استعفا داد

وزیر آموزش و پرورش رسماً استعفا داد