جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
خوب‌های تشکلی/

قلعه‌نوی: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود

جمعه 03 خرداد 1398 ساعت 05:33
دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌های دانشجویی کم‌نظیر بود.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ در دیدار جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای که در روز نخست خرداد برگزار شد، رهبری از کارهای خوب برخی تشکل‌های دانشجویی چه در زمینه مسائل داخلی و چه مسائل بین‌المللی تقدیر و از آن به نیکی یاد کردند و فرمودند: در این یکی دو سالِ گذشته - طبق گزارش‌هایی که به من می‌رسد - تشکل‌های دانشجویی و مجموعه‌های دانشجویی کارهای خوبی انجام داده‌اند در زمینه مسائل گوناگون؛ چه مسائل کشوری، چه مسائل بین‌المللی.

رهبر معظم انقلاب در مورد فعالیت‌های خوب برخی تشکل‌ها در حوزه مسائل بین‌الملل فرمودند: در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی و فعالیت‌های منطقه، در زمینه یمن، در زمینه این مسئله اخیر نیوزیلند،در زمینه نیجریه که دانشجوها اعلام حضور کردند؛ و در مسائل متعددِ دیگر [هم] همین‌جور؛ این اعلام حضورها خوب است. یا گاهی اوقات یک تجمعی مثلاً جلوی سفارتخانه خوب است.

رضا قلعه‌نوی در گفتگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در رابطه با فعالیت‌های خوب اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به‌عنوان یکی از فعال‌ترین تشکل‌ها در حوزه مسائل بین‌الملل در یک سال اخیر گفت: اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در خصوص مسائل بین‌الملل موضع‌گیری‌های به‌جا، به‌موقع و دقیقی داشته است. برای مثال در قضیه نیوزلند، اعلام حضور به‌موقع این تشکل در صحنه با نامه‌ای که خطاب به جامعه مسلمان نیوزلند نوشت، قابل ذکر است. در قضیه ونزوئلا هم با نوشتن نامه‌ای به مردم این کشور اقدام به تبیین این کودتا کردیم.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خاطرنشان کرد: برخی از فعالیت‌های جامعه اسلامی مثل موضع‌گیری‌هایمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود و برخی دیگر از مباحث همچون مواضع در قضیه یمن، نیجریه و حتی قبل‌تر از این میانمار و بحرین و سوریه همچون برخی تشکل‌های انقلابی دیگر کارهای خوبی انجام دادیم. کلیه این مباحث مورد توجه رهبری قرار گرفت و به آن اشاره کردند. همچنین رهبری در جلسه اخیر در مورد تشکیل گروه‌های نهضتی در ارتباط با مسائل بین‌الملل و مسائل جهان فرمودند:  «همین‌طور که اشاره کردم بعضی از مجموعه‌ها این کارها را کرده‌اند. فرض کنید دعوت کردند از دانشجوهای فعال کشورهای مقاومت که در تهران یا در بعضی شهرستان‌های دیگر آمدند، جمع شدند، جلسات خوبی هم بوده، به ما هم خبرش رسید و از این قبیل کارها می‌شود کرد؛ یعنی فعال شدن در زمینه مسائل جهان اسلام. گروه‌هایی تشکیل بشوند و این کارها را دنبال بکنند: مسائل غزه، مسائل فلسطین، مسئله‌ی یمن، مسئله‌ی بحرین، مسائل مربوط به مسلمان‌های میانمار، مسائل مربوط به مسلمان‌های اروپا -یکی از مسائل قابل‌بحث ما در محیط‌های فعال دانشجویی مسلمان‌های اروپایند که خب داستانی است- مسئله‌ی حوادثی که در بعضی از کشورها [پیش‌آمده]؛ مثلاً حوادث پاریس قابل بررسی است، قابل مطالعه است، قابل فعال شدن است، یعنی در رابطه‌ی با این حوادث و حوادث منطقه یک مجموعه‌ی دانشجویی می‌تواند فعال بشود؛ این هم یکی از راهکارها است».

وی تصریح کرد: اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سیاست‌های جدیدی را در عرصه بین‌المللی اتخاذ کرده است و در سال‌های اخیر فعالیت‌های خود را در این زمینه افزایش داده است. این اتحادیه با همکاری سایر تشکل‌های داخلی و نیز بین‌المللی همچون تشکل‌ها، اتحادیه‌های دانشجویی و دانشجویان کشورهای، ترکیه، لبنان، سوریه، فلسطین، عراق، نیجریه، ساحل‌عاج، بحرین، هند، کشمیر، افغانستان، یمن، پاکستان، الجزایر و آذربایجان در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ، که بعد از سال‌ها اولین نشست دانشجویی آن تشکیل شد، حضور فعالی داشت و در تهیه بیانیه پایانی این اجلاس که به 5 زبان زنده دنیا ترجمه شده بود، کمک مؤثری کرد. این بیانیه مورد بازتاب گسترده خبری قرار گرفت. البته این‌ها برخی از فعالیت‌های یک سال اخیرمان بود و قصد داریم مباحثی را که رهبری در جلسه روز اول خرداد با دانشجویان مطرح کردند، در ادامه راه به‌صورت جدی‌تر پیگیری و پیاده‌سازی کنیم.

قلعه‌نوی افزود: همچنین اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، در سال اخیر اقدام به انتشار فصلنامه بین‌الملل دانشجویی با عنوان «همشاگردی دیپماتیک»کرده است و در آن بسیاری از مسائل حوزه بین‌الملل را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده و برای دانشجویان روشنگری و تبیین کرده است. لذا در شماره‌های بعدی این نشریه قرار است از دانشجویان خارجی که در عرصه بین‌الملل  فعال هستند، استفاده شود تا  فصلنامه بین‌الملل دانشجویی به هدف‌های اصلی خود برسد.

انتهای پیام/4126/

http://ana.ir/i/383542
آزادی بیان نباید وسیله‌ای برای توهین به مقدسات باشد

آزادی بیان نباید وسیله‌ای برای توهین به مقدسات باشد

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب

دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب

اشتباه کارگزاران‌ گاهی در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند

اشتباه کارگزاران‌ گاهی در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود

تصمیم گرفتیم نزاع واقعیت و مجاز را به نفع حقیقت انقلاب پایان دهیم

تصمیم گرفتیم نزاع واقعیت و مجاز را به نفع حقیقت انقلاب پایان دهیم

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران می‌آفریند

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران می‌آفریند

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

جمعی از دانشجویان با امام خامنه‌ای دیدار کردند

جمعی از دانشجویان با امام خامنه‌ای دیدار کردند