پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
شریفی در دیدار با رهبر انقلاب:

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 20:07
نماینده بسیج دانشجویی در دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب گفت: ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشکاه خبرگزاری آنا، علیرضا شریفی، عصر امروز در دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر معظم انقلاب که در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: امروز که در پنجمین دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی به مدد حضرت ولی‌عصر (عج) و هدایت حکیمانه امام (ره) و رهبری مدبرانه حضرت‌عالی گام اول انقلاب که ترجمان جامع «ما می‌توانیم» بود، محقق شد، لیکن وجود مواردی اعم از نفوذ خوی اشرافیت و کاخ‌نشینی، نبود شفافیت و پاسخگویی در عملکردها، مرعوبیت و عدم مرزبندی برخی از مسئولان در برابر دشمن، در برهه‌هایی از این زمان چهل‌ساله باعث تلخی کام مردم عزیز ایران اسلامی شد.

وی افزود: اعتقاد ما این است که در طول این سال‌ها اگر قصوری دیده شد، به علت دوری و فاصله گرفتن کارگزاران نظام از آرمان‌های انقلاب بود و هر کجا که شاهد رشد، پیشرفت و اعتلای نظام و مردم بوده‌ایم، آن زمانی بوده است که مسئولان کشور با روحیه جهادی و انقلابی عامل به ارزش‌ها، اصول، آرمان‌ها و منویات امام و رهبری عزیز بودند. حال در ابتدای گام دوم انقلاب به‌عنوان افسران جوان جنگ نرم بر آن شدیم نکاتی را با امام و ولی زمانمان در میان گذاریم تا ضمن بهره‌مندی از رهنمودهای حکیمانه و هدایتگرانه شما، بتوانیم نقش و جایگاه خود را در مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی بیش‌ازپیش فهم کنیم.

نماینده بسیج دانشجویی بیان کرد: در گام اول انقلاب که گام طراحی و ایجاد بسترهای حکمرانی اسلامی بود، دانشگاه و دانشجو، به‌عنوان مبدأ و محور تحولات در جامعه به ایفای نقش پرداختند. اکنون و در گام دوم و با توجه به پررنگ بودن جایگاه نسل جوان در این مرحله، فرزندان بسیجی شما در دانشگاه‌های سراسر کشور به‌عنوان مروجان حقیقت «نظام انقلابی» همت بر آن داشته و دارند که با نگاهی تحولی و رویکردی مسئله‌محور، مبتنی بر آرمان‌ها و واقعیت‌ها، نیازهای روز جامعه را از دریچه نگاه مردم دنبال و مطالبه کنند؛ از همین رو فرزندانتان، آمادگی کامل خود را جهت نظریه‌پردازی، طراحی الگوهای ایجابی و تربیت نیروهای ملتزم در مسیر جوان‌سازی و مردمی سازی حکمرانی اعلام می‌دارند.

آرایش جنگی متناسبی از دولت‌مردان و نمایندگان دیده نمی‌شود

شریفی عنوان کرد: در شرایط جنگ اقتصادی، تبیین و به‌کارگیری نظریه مقاومت در حوزه اقتصاد، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است؛ اما امروز و در این جنگ اقتصادی آرایش جنگی متناسب از دولت‌مردان دیده نمی‌شود، چرا که عدم توانمندی در کنترل بازار، وجود احتکار، فعالیت شبکه خزنده اخلالگران اقتصادی و گرانی‌های افسارگسیخته موجب شده معیشت مردم به گروگان ناکارآمدی مسئولان درآید. در شرایطی که با برخی اقدامات مشخص مانند رشد صادرات فرآورده‌های نفتی و محصولات غیرنفتی، اتکای بودجه داخلی به مالیات و انجام طرح‌های معطل‌مانده نظیر مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مسکن خالی، مالیات برخی اقشار نظیر پزشکان و وکلا و یا با برقراری سامانه‌های مولد شفافیت، می‌توان با بسیاری از ناکارآمدی‌ها و سرچشمه‌های فساد مبارزه کرد. البته در این کشاکش صدایی از بهارستان به گوش نمی‌رسد. به نظر می‌آید نمایندگان نیز در حال گرفتن آرایش جنگی‌اند؛ اما خدا می‌داند انتخاباتی یا اقتصادی؟!

وی اشاره کرد: از طرفی نقش قوه قضائیه به‌عنوان نظام قضائی که باید انقلابی باشد، در مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی بسیار برجسته است. قوه عدلیه به‌عنوان نماد کارآمدی نظام اسلامی در برقراری عدالت و احقاق حقوق عامه در کنار برخورد قاطع با اهمال‌کاران و زالوصفتان اقتصادی بیشتر از قبل باید به مقوله ایجادِ سازوکارهای پیشگیری از جرائم و مفاسد کلان بپردازد. اینکه قوه محترم، دادگاه‌های علنی برپا دارد و با مجرمین باشدت برخورد کند خوب است، اما آنچه بهتر است حضور فعال دستگاه قضا در عرصه ایجاد نرم‌افزارهای قدرتمند نظارت و پیشگیری است که بسیاری از مفاسد اقتصادی و اداری فعلی می‌توانند قبل از اینکه در رسانه‌ها و دادگاه‌ها آینه دق شوند و در مقابل چشمان مردم قرار بگیرند، پشت سدی از سازوکارهای دقیق بمانند و اساساً مبادی فسادزایی وجود نداشته باشد که محل سوءاستفاده فرصت‌طلبان شود.

نماینده بسیج دانشجویی تصریح کرد: امروز با نگاه کلان نسبت به معضلات نظام درمی‌یابیم عمده آن‌ها ناشی از عدم انطباق قوانین و مصوبات با سیاست‌های کلی نظام است. نمونه‌های مختلفی نظیر قانون مدیریت خدمات کشوری، CFT و پالرمو نشان از عدم تطبیق قوانین مصوب مجلس با سیاست‌های کلی نظام دارد. با تدبیر حضرت‌عالی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت برای رفع این معضل شکل گرفت، اما بعضی کج‌اندیشان در تلاشند این هیئت عالی را غیرقانونی و صرفاً مشورتی جلوه دهند، درحالی‌که نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام جزئی از اختیارات مصرّح رهبری در اصل ۱۱۰ قانون اساسی است که به این هیئت تفویض شده است. ازاین‌رو از حضرت‌عالی درخواست می‌کنیم با عنایت به اختیارات قانونی‌تان در قانون اساسی، در صورت صلاحدید به‌عنوان فصل‌الخطاب به این مسئله بپردازید تا یک‌بار برای همیشه، تکلیف همگان در این زمینه روشن شود.

ریاست شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی از ریاست جمهوری گرفته شود

شریفی در بخش دیگری از سخنان خود مطرح کرد: در عرصه مقابله با جنگ نرم دشمن و تهاجم فرهنگی غرب به نظر می‌رسد بخشی از ناکارآمدی‌ها و عقب‌ماندگی‌های موجود، ناشی از ضعف ساختار اداره دو شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی است. چنانچه تفکیک ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از جایگاه ریاست جمهوری سبب کارآمدی و ارتقاء جایگاه مجمع تشخیص شد، حال این پیشنهاد قابل‌بررسی است که به دلیل مشغله رؤسای دولت‌ها به امر مدیریت اجرایی که به کاهش کمی و کیفی جلسات این دو شورا انجامیده و هم‌چنین نیاز به سیاست‌گذاری یکپارچه و غیرجناحی نظام در مسائل فرهنگی و جنگ رسانه‌ای، تفکیک ریاست این دو شورای عالی از جایگاه ریاست جمهوری و انتصاب رؤسای مستقل از رؤسای قوا می‌تواند یک اقدام مؤثر برای نزدیک شدن خروجی سیاست‌گذاری این دو شورا به اهداف عالیه آن‌ها گردد؛ البته حضور مستمر رؤسای قوا و مسئولان اجرایی و تقنینی برای ضمانت هماهنگی اجرایی امور قطعاً مورد تأکید است.

نماینده بسیج دانشجویی تصریح کرد: موارد فوق به این سؤال مشخص منتهی می‌شود که چه میزان از مشکلات و مسائل کشور ناظر بر کارگزاران و مسئولان است و چه مقدار منتهی به ناکارآمدی برخی سازوکارها و ساختارها؟! خوشحال می‌شویم که بدانیم در نگاه معظم له اشکالات امروز کشور و خاصتاً نظام سیاسی، اداری و اقتصادی را ناظر بر کارگزار می‌دانید و یا ساختار؟!

جمهوری اسلامی به سمت فتح و نصرت در حرکت است

این فعال دانشجویی تأکید کرد: معتقدیم که جمهوری اسلامی به سمت فتح و نصرت در حرکت است، چراکه وعده الهی این است «ان تنصرالله ینصرکم»؛ اما این روزها صداهایی به گوش می‌رسد، از جانب کسانی که مرعوبیت‌شان در مقابل کدخدا بر همگان مبرهن است؛ حال چه زمان گفتن از مذاکره است؟! نمی‌شنوید صدای چکاچک شمشیر دشمن را؟! امروز در میان دو گزاره جنگ و مذاکره ما میراث‌دار شهدای عزیزی همچون شهید نادر مهدوی‌ها هستیم که فاتح جنگ اراده‌ها در نبرد تمدنی بودند.

شریفی با تکرار این جمله مقام معظم رهبری که نه مذاکره می‌کنیم و نه جنگ خواهد شد، اعلام کرد: از چه لرزه بر اندام‌هایتان افتاده است؟! هرچند که اگر جنگ هم شود، شما در ویلاهای ۱۰۰۰ متری‌تان در فلان نقطه شهر آرام بخوابید که فرزندان امام روح‌الله بیدارند؛ حاشا و کلّا که جوانان انقلابی بگذارند به خاک این کشور بی‌حرمتی شود؛ ما امتحان خود را دیروز در ۸ سال دفاع مقدس و امروز در مقابله با داعش و در دفاع از حرم آل الله پس داده‌ایم؛ و این نکته از امام عظیم‌الشأن و راحلمان همیشه در یادمان خواهد ماند: «که اگر بندبند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده‌زنده در شعله‌های آتش‌مان بسوزانند، هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضا نخواهیم کرد».

انتهای پیام/4115/4108/پ

http://ana.ir/i/383426
«شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون رئیس‌جمهور» موضوعی برای آزاداندیشی

«شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون رئیس‌جمهور» موضوعی برای آزاداندیشی

فضای دیدار دانشجویان و مقام معظم رهبری متمایز از سایر دیدارهاست

فضای دیدار دانشجویان و مقام معظم رهبری متمایز از سایر دیدارهاست

ضرغامی به جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت شده است

ضرغامی به جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت شده است

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می‌شود

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می‌شود

تبعات برگزار نکردن جلسات شورای انقلاب فرهنگی برای کشور آسیب‌زاست

تبعات برگزار نکردن جلسات شورای انقلاب فرهنگی برای کشور آسیب‌زاست

تشکیل ندادن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی فرار از پاسخگویی است

تشکیل ندادن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی فرار از پاسخگویی است

سلیمانی: از اقدامات خوب بسیج دانشجویی، پیگیری مطالبات کارگران بود

سلیمانی: از اقدامات خوب بسیج دانشجویی، پیگیری مطالبات کارگران بود

از آقای همیشه‌وزیر نفت تا کف زدن علیه پراید!

از آقای همیشه‌وزیر نفت تا کف زدن علیه پراید!

قلعه‌نوی: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود

قلعه‌نوی: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران می‌آفریند

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران می‌آفریند

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

سرفصل‌ سخنرانی‌های دانشجویان مقابل رهبری چیست؟

سرفصل‌ سخنرانی‌های دانشجویان مقابل رهبری چیست؟

زَیّادی: تشویق رهبری موجب دلگرمی دانشجویان خارجی بود

زَیّادی: تشویق رهبری موجب دلگرمی دانشجویان خارجی بود

شاعران پای درس استاد چه شنیدند؟

شاعران پای درس استاد چه شنیدند؟