پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
صبوری در دیدار رهبری:

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران می‌آفریند

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 18:58
دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: خصوصی‌سازی افسارگسیخته، بدون رعایت لوازمی نظیر شفافیت، بحران می‌آفریند.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدحسین صبوری عصر امروز در دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر معظم انقلاب که در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: اگر بناست نظام‌سازی‌مان مقدمه تحقق آرمان‌ها باشد، طبیعتاً باید ساختار را مبتنی بر آن رسالت‌ها، طراحی و در صورت نیاز، اصلاح کنیم.

وی افزود: این رویکرد در برابر دوگانه غلطی است که از یک‌سو محافظه‌کارانه، آرمان‌ها را غیرقابل تحقق می‌داند و از سوی دیگر، راه تحقق آرمان‌ها را در ساختارشکنی جستجو می‌کند.

خصوصی‌سازی افسارگسیخته بحران‌زاست

دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی تصریح کرد: همان‌گونه که نگاه دولتی دهه ۶۰ خسارت‌بار بود، خصوصی‌سازی افسارگسیخته، بدون رعایت لوازمی نظیر شفافیت، نظارت، اهلیت و بخش‌های تأمین‌کننده منافع مستضعفین که در بندهای «ب»، «د» و «ه» ابلاغیه آمده بودند، نیز بحران‌زاست؛ اما آنچه تاکنون از نتایج حاصله خصوصی‌سازی دیدیم، لطمه به تولید ملی، تعمیق نابرابری و شکاف اقتصادی بوده است.

صبوری ادامه داد: جدا از اینکه عده‌ای در دولت‌های پیش سنگ بنای غلطی را در فرآیند خصوصی‌سازی بنا نهادند، آقایان در دولت فعلی صریحاً می‌گویند: «باید شرکت‌ها را مجانی واگذار کنیم» انگار سرمایه ملی ارث پدری‌شان است! اینکه به نام واگذاری به مردم، کارخانه‌ای با ۵۰ سال سابقه و چند صد کارگر و متخصص، کمتر از یک سال پس از واگذاری به بخش خصوصی تعطیل می‌شود، چه نسبتی می‌تواند با شعار سال داشته باشد.

وی اظهار کرد: انحراف فرآیند خصوصی‌سازی ناشی از قدرت گرفتن جریان لیبرال در کشور و غلبه آن‌ها بر مجاری تصمیم‌ساز است؛ که منجر شد تا اصل ۴۴ جای آنکه ذیل گفتمان اقتصاد مقاومتی و مردمی کردن اقتصاد طرح شود، در چارچوب تئوری‌های لیبرالیِ «دولت حداقلی» تعریف و اجرا شود؛ در چارچوب این تعریف خطرناک است که حاکمیتی‌ترین بخش را که آموزش و پرورش باشد به نام «خرید خدمت»، خصوصی می‌کنند.

سخنران جنبش عدالت‌خواه دانشجویی بیان کرد: این نگرانی وجود دارد که دولت از طریق اختیارات داده‌شده به جلسه سران قوا، برای چوب حراج زدن از مابقی بنگاه‌ها استفاده کند؛ انتظار داریم با دستور شما یا قوه قضائیه، جلوی روند فعلی خصوصی‌سازی تا زمان اصلاح این مدل گرفته شود. برای اصلاح این مدل هم، ایده‌هایی داریم که در صورت صلاحدید حضرت‌عالی خدمت‌تان تقدیم می‌کنیم.

رویکرد محافظه‌کارانه، دیپلماسی فرهنگی ما را مختل کرده است

صبوری عنوان کرد: متأسفانه دیپلماسی رسمی ما به سرنوشت دولت‌های چهارساله‌مان گره خورده؛ به گونه‌ای که رویکردهای منفعلانه در سال‌های اخیر، بعضاً منجر به ارائه تصویری ترسو، از نظام مقتدر و مظلومِ جمهوری اسلامی، شده است. این اتفاقات، هرچند دست‌پخت دولت‌هاست، اما عواقب آن دامن‌گیر کل نظام خواهد شد؛ رویکرد محافظه‌کارانه، نه‌فقط دیپلماسی رسمی که دیپلماسی فرهنگی ما را نیز مختل کرده است.

وی ادامه داد: با وجود دیوان‌سالاری‌های متعدد خارجی نظیر وزارت خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، مجمع جهانی اهل‌بیت، معاونت فرهنگی نیروی قدس، مجمع تقریب مذاهب تا مراکز اسلامی و نهادهای ریزودرشت دیگر، ما در ارتباط با جوانان انقلابی اهل سنت منطقه و فعالان ضدامپریالیسم در قاره آمریکا و اروپا، ضعف جدی داریم؛ نهادهای متولی دیپلماسی فرهنگی اساساً این حوزه را به منطقه ممنوعه‌ای برای ورود هر فعالیت فرهنگی خارج از ساختار رسمی تبدیل کرده‌اند؛ درصورتی‌که ظرفیت‌های مردمی برای ورود به این حوزه وجود دارد که باید میدان برای نقش‌آفرینی آن‌ها فراهم شود.

دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی اذعان کرد: البته ما متوجه ملاحظات فضای خارج از ایران هستیم، اما این ملاحظه‌کاری نباید به دولت‌زدگی و حتی تعقیب سیاست‌های جهان سلطه برای محدودکردن اسلام انقلابی بینجامد؛ مثل رویه کنونی مرکز اسلامی لندن که در مقابله با اسلام انقلابی از دولت انگلیس هم جلو افتاده و با آن همکاری می‌کند؛ اگر قائل به این هستیم که مخاطب اصلی انقلاب اسلامی، ملت‌ها هستند و نه دولت‌ها؛ لازم است برای تحقق عینی آرمان‌ جهان‌وطنی‌مان، به اصلاح سازوکارهای دیپلماسی فرهنگی‌مان بپردازیم.

در کشور آزادی داریم

این فعال دانشجویی در ادامه سخنان خود مقابل مقام معظم رهبری مطرح کرد: امروز در کشور ما آزادی هست، اما عدالت در آزادی رعایت نشده است؛ چگونه انحصارطلبان کانون وکلا و نظام پزشکی و اتاق بازرگانی که مدافع وابستگی و از موانع اصلیِ پاگرفتن تولید در ایران است؛ از هرگونه حق رسمی و قانونی جهت پیگیری مطالبات‌شان برخوردارند، اما گروه‌هایی نظیر معلمان و کارگران و پرستاران که عملاً مکانیسم مؤثری در حاکمیت برای مطالبه حقوق‌شان ندارند، باید با برخوردهای قهری و تنگ‌نظرانه مواجه شوند؟ نافی این نیستیم که برخی تجمعات زمینه سوءاستفاده معاندین را دارند، اما دیوان‌سالاری‌های مربوط به صدور مجوز، با اجرای سلیقه‌ای این قانون به ۹۹ درصد تجمعات چه در اجرای حق دینی دادخواهی مظلوم چه در مطالبات انقلابی مجوز نمی‌دهند.

صبوری اشاره کرد: ماجرای تصویب برجام به ما آموخت که بدون آزادی، حتی از استقلال و دین نیز نمی‌توان دفاع کرد. در آن روزها دولت، شهرداری و در آن مورد خاص سپاه پاسداران با استناد به اینکه رهبری و نظام موافق برجام‌اند، از برگزاری همایش اعتراضی در ۲۰۰ سالن هماهنگ‌شده در تهران جلوگیری کردند و جریان انقلابی هیچ روزنه‌ای برای رساندن صدای اعتراض، جز تشییع‌جنازه شهدا و اجتماع مقابل مجلس نداشت؛ که البته بعداً هم در همین دیدار با نقد حضرت‌عالی روبرو شده و طبق معمول، رسانه محافظه‌کاران و غرب‌گرایان «عتاب رهبری به جوانان انقلابی» را ضریب ویژه دادند؛ در هشت سال جنگ تحمیلی، هم با دشمن روبروی‌مان جنگیدیم، هم با امثال بنی‌صدرها؛ که در دل نهادهای تصمیم‌گیر برای کشور، برخلاف منافع ملی عمل می‌کردند!

وی خاطرنشان کرد: در شرایط جنگ اقتصادی نیز، ضمن مراقبت از دشمن بیرونی، نباید از محافل قدرتمندی که در شکل‌گیری وضع نامناسب معیشتی مؤثر بوده‌اند، غافل شد؛ وضعیت فعلی، محصول قرارگیری در شرایط «تعارض منافع» است. بعضی افراد در جایگاهی قرار گرفته‌اند، که خودشان تصویب می‌کنند، خودشان اجرا می‌کنند، خودشان هم نظارت می‌کنند، و طبیعی است که این وسط نفع خودشان ارجح بر هر موضوعی است!

دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی افزود: وقتی وزیر بسازبفروش بشود سیاست‌گذار حوزه زمین و مسکن، وقتی پزشکان کاسب‌کار بشوند سیاست‌گذار حوزه بهداشت؛ که صدر تا ذیل وزارت را پزشکان و مالکان بیمارستان خصوصی گرفته باشند و وقتی مدیران بانک مرکزی بین بانک‌های خصوصی و دولتی مدام در گردش هستند، بدیهی است که با جریان قدرتمندی از ذی‌نفعان مواجهیم، که در لایه‌های تصمیم‌گیری نظام نفوذ کرده و مهم‌ترین مانع در برابر تغییر دیوان‌سالاری موجود هستند.

صبوری اظهار کرد: در صنعت «تفسیر به رأی» چنان پیشرفت داشته‌ایم که برخی آقایان با استفاده از انتساب به رهبری معظم، جمع‌بندی خود و جناحشان از مسائل کشور را به‌عنوان «جمع‌بندی دفتر رهبری» طرح و خط خودشان را به نام «حزب‌الله» منتشر می‌کنند؛ بهتر نیست وقتی ولی‌فقیه خودش را در معرض پاسخگویی قرار می‌دهد، مسئولان بیت نیز از مصونیت انتساب به رهبری بیرون آمده و پاسخگوی عملکرد خود باشند.

در موضوعات حیث یتی برای کشور با حربه مشترک «تصمیم نظام» مواجهیم!

نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی اعلام کرد: هر بار که موضوعی برای کشور حیثیتی شده که نتیجه‌اش را مستقیماً در سرنوشت انقلاب اسلامی مؤثر می‌دانیم، با حربه مشترکی مواجهیم، که نامش را می‌گذارند «تصمیم نظام»! سؤال ما این است که دقیقاً این نظام چیست؟ که اتفاقاً تصمیماتش اکثراً برخلاف مشی انقلاب، منافع ملی و سخنان رهبری از آب درمی‌آید؟!

وی ادامه داد: برخی اشخاص و جریانات به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن از فرمان «جوان‌گرایی» برای بازتولید سیستم مرید پروری استفاده می‌کنند. محدودسازی این دستورالعمل به عموزاده‌ها، خاله‌زاده‌ها، دایی‌زاده‌ها و آقازاده‌های دهه شصتی، منجر شده تا به‌جای جذب احمدی‌روشن‌ها، برخی جوانان فرصت‌طلب منتسب به اشخاص، احزاب و باندها یک‌شبه به رشد آسانسوری برسند!

۳۰ ساله‌های رانتی ما را کارآمدتر نمی‌کنند

صبوری تأکید کرد: ایراد ریشه‌ای‌تر را در «محافظه‌کاری» و وجود عناصر «محافظه‌کار» می‌دانیم، نه صرفاً مسن؛ لذا اگر قرار باشد ۳۰ ساله‌های رانتی جای مسن‌ها را بگیرند، عملاً نه‌تنها کارآمدتر نخواهیم شد، بلکه محافظه‌کاران جوان توان بیشتری برای مقاومت در برابر تحولات مثبت خواهند داشت؛ ضمن اینکه خوب است مدل صحیح جوان‌گرایی را از دفتر رهبری آغاز کنید تا برای سایر نهادها الگو شود، استدعا داریم به شرح چارچوب درست استفاده از جوانان نیز برای مسئولان نظام بپردازید.

وی افزود: معتقدیم عقب‌ماندگی‌ها در بحث عدالت را نمی‌توان تنها با جابجایی اشخاص جبران کرد؛ ریشهٔ بسیاری از ناکارآمدی‌ها برخاسته از «ساختارهای ناتوانی» ست که امکان تحقق آرمان‌ها را به ما نمی‌دهد؛ با پذیرش این گزاره که «هدفمان از انقلاب و تشکیل نظام، تحقق آرمان‌ها بوده»، لازم است به‌قصد برقراری تناسب میان ساختارها و آرمان‌ها به اصلاح مستمر ساختارها بپردازیم. باید الگوی تغییر و اصلاح دائم و درونی نظام انقلابی را در برابر چشم تمام تشنگان حقیقت و عدالت در سراسر جهان برافراشت.

دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در پایان سخنان خود گفت: این جنبش به نفع تحقق آرمان قسط و تمدن نوین اسلامی، اصلاح ناکارآمدی‌های دیوان‌سالاری را جزء وظایف خود دانسته و برای تحقق آن، مبارزه و ایستادگی خواهد کرد. در این راستا در پاسخ به مطالبه سال گذشته حضرت‌عالی از جنبش، مجموعه راهکارهای اصلاحی برای قوه قضاییه و صداوسیما فراهم کردیم که به دفتر رهبر معظم انقلاب تحویل داده شد.

انتهای پیام/4115/پ

http://ana.ir/i/383415
دانشجویان در پاستور علیه خصوصی‌سازی تجمع می‌کنند

دانشجویان در پاستور علیه خصوصی‌سازی تجمع می‌کنند

فضای دیدار دانشجویان و مقام معظم رهبری متمایز از سایر دیدارهاست

فضای دیدار دانشجویان و مقام معظم رهبری متمایز از سایر دیدارهاست

سلیمانی: از اقدامات خوب بسیج دانشجویی، پیگیری مطالبات کارگران بود

سلیمانی: از اقدامات خوب بسیج دانشجویی، پیگیری مطالبات کارگران بود

از آقای همیشه‌وزیر نفت تا کف زدن علیه پراید!

از آقای همیشه‌وزیر نفت تا کف زدن علیه پراید!

قلعه‌نوی: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود

قلعه‌نوی: موضع‌گیریمان در قضیه ونزوئلا در بین تشکل‌ها کم‌نظیر بود

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

قدم‌هایی در مسیر دیدار ماه

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی از رئیس‌جمهور گرفته شود

نسل امروز در معرض تنازع عقلانیت انفعالی و انقلابی قرار دارد

نسل امروز در معرض تنازع عقلانیت انفعالی و انقلابی قرار دارد

تصمیم گرفتیم نزاع واقعیت و مجاز را به نفع حقیقت انقلاب پایان دهیم

تصمیم گرفتیم نزاع واقعیت و مجاز را به نفع حقیقت انقلاب پایان دهیم

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نیازمند بازتعریف هویت اجتماعی زنان هستیم

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه احیا شود

سرفصل‌ سخنرانی‌های دانشجویان مقابل رهبری چیست؟

سرفصل‌ سخنرانی‌های دانشجویان مقابل رهبری چیست؟

زَیّادی: تشویق رهبری موجب دلگرمی دانشجویان خارجی بود

زَیّادی: تشویق رهبری موجب دلگرمی دانشجویان خارجی بود

اخگرپور: خالص‌ترین نوع آزادی بیان در دیدار رهبری جلوه می‌کند

اخگرپور: خالص‌ترین نوع آزادی بیان در دیدار رهبری جلوه می‌کند