جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

عیدی کارگران در سال 99 چقدر است؟ / نحوه محاسبه عیدی و پاداش سال 99

جمعه 04 بهمن 1398 ساعت 00:29
عیدی کارگران در سال 99 چقدر است؟ (نحوه محاسبه عیدی پاداش سال 99) جزئیات کامل از عیدی افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ و هر آنچه در مورد عیدی و حقوق کارگران بن کارگان و حق مسکن و ... در سال 99 باید بدانید

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا با نزدیک شدن به پایان سال و رسیدن عید نوروز، همه کارمندان بی‌صبرانه منتظر هستند ببینند حقوق کارگران و کارمندان در سال جدید چقدر افزایش پیدا خواهد کرد تا بر مبنای آن برای زندگی خود در سال جدید برنامه ریزی کنند. به همین دلیل می خواهیم در ادامه بررسی کنیم عیدی کارگران در سال 99 چقدر است؟

حقوق کارگران در شورای عالی کار که از نمایندگان کارگری، نمایندگان کارفرمایی و نمایندگان وزارت کار تشکیل شده است تعیین می شود.

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار موظف است هر سال میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای موجود تعیین کند.

تعیین حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

عیدی و حقوق کارگران در سال 99 چقدر است

میزان عیدی و حقوق کارگران در سال 99

حداقل مزد کارگران باید بدون توجه به مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده تعیین شود و مقدار آن به میزانی برآورد شود که فرد بتواند زندگی یک خانواده با جمعیت متوسط را تامین کند.

علیرضا حیدری عضو شورای عالی کار در مورد دستمزد و ماده ۴۱ قانون کار تصریح می کند: مصوبات شورای عالی کار نمی تواند خارج از ماده ۴۱ باشد و هر توصیه‌ای که از بیرون شورای عالی کار در خصوص ماده ۴۱ مطرح شود، فقط در حد یک استماع تلقی می شود.

وی می گوید: من معتقدم مذاکرات مزدی در سطوح مختلف باید در شورای عالی کار و با محوریت ماده 41 و بندهای 1 و 2 آن که سال هاست مسیر مذاکرات مزدی ما بوده، دنبال شود.

اعضای شورای عالی کار در ابتدای سال میزان تورم سالیانه کشور را رصد می‌کند و بعد از تعیین رقم سبد معشیت خانوار، حقوق کارگران را برای سال آینده تعیین می‌کند. معیشت خانوار بر اساس میزان تورم خوردنی ها و آشامیدنی ها تعیین می شود.

فرامرز توفیقی نماینده کانون عالی شوراهای اسلامی در کمیته دستمزد گفت: باید عوامل موثر در سبد معیشت خانواده‌ها بررسی شود تا بتوان میزان حقوق کارگران را تعیین کرد. واقعیت این است که دیگر نمی‌توان معیشت خانواده‌ها را از روی خوردنی ها و آشامیدنی ها تعیین کرد. در حال حاضر علاوه بر تورم عجیبی که در بخش مواد غذایی داریم، با تورم عجیب تری در حوزه حمل و نقل روبرو هستیم که این موارد هم باید در هنگام تعیین میزان حقوق کارگران در سال 99 بررسی شوند.

عیدی کارگران در سال 99

توفیقی ادامه داد: دیگر نمی توانیم مانند سال های قبل فقط تاثیر سبد مواد غذایی را در معیشت خانواده‌ها بسنجیم و بعد از یک محاسبه ساده میزان حقوق کارگران را تعیین کنیم.

همچنین گفت: در حال حاضر با تورم ۵۰ درصدی در حوزه خوراکی ها، تورم ۴۲ درصدی در حمل و نقل، تورم ۱۵۰ درصدی در حوزه مسکن، تورم ۱۸ درصدی در ارتباطات و تورم ۳۸ درصدی در حوزه بهداشت و درمان مواجهیم که تمام این موارد در هنگام تعیین میزان حقوق کارگران و تاثیر آن ها در معیشت خانواده ها در نظر گرفته خواهد شد.

نماینده کانون عالی شوراهای اسلامی در کمیته دستمزد گفت: اگر فقط تاثیر تورم سبد خوراکی ها در معیشت خانواده‌ها را بررسی کنیم، مانند سال های گذشته در پایان سال قیمت گوشت، مرغ و برنج و پایین آورده و بعد از یک جمع و تفریق ساده، نتیجه آن یک تورم پایین می شود و در واقع بر سر اعداد و ارقام کلاه گذاشتیم.

وی تاکید کرد: حداقل حقوق بر اساس سبد معیشت واقعی تعیین نشده و بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار به درستی اجرا نمی شود. اما لازم است یک بار میزان واقعی سبد معیشت را اعلام کنیم.

سال ۹۷ میزان سبد معیشت برای یک خانواده سه نفری برای حداقل زندگی 2میلیون و 669 هزار و ۸۰۰ تومان و سال ۹۸ تا حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده بود.

سال گذشته بعد از تعیین سبد معیشت خانواده، اعضای شورای عالی کار به این نتیجه رسیدند که حقوق کارگران ۳۶ و نیم درصد یعنی معادل ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند که با این افزایش حقوق پایه حقوق کارگران در سال ۹۸ به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید.

جمع دریافتی حداقل حقوق افراد مجرد با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن ۴۷ درصد افزایش داشت که در واقع مبلغ 1میلیون و ۸۶۸ هزار تومان برآورد شد.

افزایش حقوق کارگران در سال 99

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 99

دولت در بودجه سال ۹۹ افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت را اعلام کرده است. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته احتمال کاهش تورم در روزهای پایانی سال رونق تولید وجود دارد و به همین علت بر مبنای میزان تورم درباره افزایش حقوق تصمیم گیری خواهد شد.

امسال قیمت ها نوسانات زیادی داشته و با توجه به افزایش زیاد تورم، اعضای شورای عالی کار باید میزان سبد معیشت خانواده و افزایش حقوق کارگران را به‌گونه‌ای تعیین کنند که خانواده‌ها بتوانند از پس حداقل نیازهای خانواده خود بر بیایند.

البته تاکنون سه جلسه برای تعیین رقم هزینه سبد معیشت خانوار تشکیل شده است اما به خاطر وجود اختلاف میان گروه کارگری و کارفرمایی، این جلسات بی نتیجه مانده اند.

میزان عیدی کارگران در سال 99

با نزدیک شدن به پایان سال، یکی دیگر از دغدغه‌های کارگران میزان و زمان پرداخت عیدی است.

فرامرز توفیقی درباره زمان و میزان پرداخت عیدی کارگران گفت: عیدی کارگران باید بر اساس قانون و مانند سال های گذشته به کارگران پرداخت شود.

میزان حقوق کارگران

وی ادامه داد: عیدی کارگران دو برابر حداقل دستمزد است. به شرطی که از سه برابر حقوق کارگران بیشتر نشود.

نماینده کانون عالی شوراهای اسلامی گفت: زمان پرداخت عیدی به تصمیم کارفرما بستگی دارد و ممکن است بخشی از عیدی در بهمن ماه و بخشی از آن در اسفند ماه پرداخت شود.

بر اساس قانون کار، همه کارگاه های مشمول قانون کار باید در پایان هر سال به هر یک از کارگران خود معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

پس با توجه به این که حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران با تصویب شورای عالی کار یک میلیون و ۵۱۶ هزار ۸۸۲ تومان در نظر گرفته شده است، بنابراین عیدی کارگران حداقلی بگیر باید ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان باشد.

از طرفی میزان دریافت عیدی افرادی که حقوق پایه آن ها به خاطر سابقه کار و تجربه، بیشتر از حداقل دستمزد است، باید معادل دو برابر پایه حقوق پرداخت شود. برای مثال اگر حقوق پایه بیمه شده ای ۲ میلیون تومان باشد، میزان عیدی پرداختی به او چهار میلیون تومان است.

البته همانطور که گفته شد، قانون کار برای پرداخت عیدی سقفی در نظر گرفته است. با این حساب میزان عیدی هر کارگر نباید از سه برابر حداقل دستمزد مصوب یعنی یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان بیشتر شود. بر این اساس، حداقل عیدی کارگران در پایان سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداکثر عیدی هم باید معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان باشد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/466870
فیلم/ افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

فیلم/ افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

جزئیات پرداخت عیدی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اعلام شد

جزئیات پرداخت عیدی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اعلام شد

عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود

عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود

عیدی کارکنان و بازنشستگان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد

عیدی کارکنان و بازنشستگان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد

تعیین نرخ دستمزد، سال‌ها برخلاف قانون کار/ نارضایتی کارگران از تعیین نرخ دستمزد ملی

تعیین نرخ دستمزد، سال‌ها برخلاف قانون کار/ نارضایتی کارگران از تعیین نرخ دستمزد ملی

عیدی کارکنان دولت تعیین شد/ پرداخت با حقوق بهمن

عیدی کارکنان دولت تعیین شد/ پرداخت با حقوق بهمن

احتمال واریز عیدی در بهمن ماه

احتمال واریز عیدی در بهمن ماه

کارمندان با حقوق زیر 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند

کارمندان با حقوق زیر 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند

حکم برائت ۶ متهم پرونده شرکت نیشکر هفت تپه صادر شد/ پرداخت حقوق معوقه کارگران

حکم برائت ۶ متهم پرونده شرکت نیشکر هفت تپه صادر شد/ پرداخت حقوق معوقه کارگران

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر خواهد بود؟

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر خواهد بود؟

نامه دانشجویان به آیت‌الله رئیسی برای رسیدگی به وضعیت کارگران

نامه دانشجویان به آیت‌الله رئیسی برای رسیدگی به وضعیت کارگران

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

سهام سازمان تأمین اجتماعی در بانک رفاه طی ۵ سال کاهش می‌یابد/ تشکیل کارگروه اصلاح بخشنامه احراز صلاحیت فنی اپراتورها

سهام سازمان تأمین اجتماعی در بانک رفاه طی ۵ سال کاهش می‌یابد/ تشکیل کارگروه اصلاح بخشنامه احراز صلاحیت فنی اپراتورها

شهردار اهواز خواستار دریافت حقوق مدیران پس از کارگران شهرداری شد

شهردار اهواز خواستار دریافت حقوق مدیران پس از کارگران شهرداری شد

حقوق واقعی کارگران کمتر از حداقل قانونی است

حقوق واقعی کارگران کمتر از حداقل قانونی است

29/11/1398 07:41:08 ب.ظ
سلام مردم بد بخت بیچاره ، مسئولین مردم با این 200 تومان عیدی چه خاکی به سر کنن روی گنج خوابیدیم اما گدایی میکنیم برا معشیت 50 تومان این بود حکومتی که امام برا مردم قول داده بودن جونای مملکت براشون سردادن جون دادن هنوز هم توتختهای بیمارستانها حسرت یه نفس راحت کشیدن و دارن، خجالت داره مسئولین اما نمیکشید همه تون دزدید برا مردم ثابت شده فقط چاره نداریم تحمل میکنیم برایه جلسه تون اندازه زندگی هزاران جون ریخت وپاش میکنید اما به مردم که میرسه گدا میشد.
29/11/1398 07:30:21 ب.ظ
خجالت بکشید حق ملت و میخورید به روشون دروغ مگید عربستا ن فقط یه نفت داره عربها میان بادلارهاشون توایران کیف میکنن اون وقت مردم ایرا بااین همه منابه محتاج شب نون هستن ،از یزیدو معاویه هم بی انصاف هستین این بود انقلابی که مردم جوانهای پاک شونو دادن، از خون شهدا خجالت بکشید اونا جنگیدن مردم راحت زندگی کنن نه اینکه یه قشری بیان براشون سفره باز بشه فقط خودشون بخورن
28/11/1398 11:22:03 ق.ظ
یک میلیون و دویست رو میزارم کنار برای خرید لوازم زناشویی آخه من 3 تا زن دارم
20/11/1398 06:17:58 ب.ظ
سلام من مستمربگیرم ماهی ۲۳۰هزار تومان حقوقمه خدا لعنتتون کنه چه جوری عید رو برای یتیمم تعریف کنم چرا همسانسازی حقوق نمیکنید با دوسه میلیون نمیشه زندگی کردبا ۲۳۰۰۰ هزار تومن حتی نمیشه مرد خدا لعنتتون کنه
20/11/1398 01:46:37 ب.ظ
پول رنگ ريش روحاني از عيدي كارگر و كارمند بيشر ه
20/11/1398 11:35:10 ق.ظ
متاسفم برای اینهمه ظلم وستم
18/11/1398 11:15:16 ب.ظ
من مستمری بگیرهستم با سه تابچه بدونه سرپرست این یکونیمو که میگیرم نمیدونم به چی بدم بااین چندرقاز شکم بچه هامو سیرکنم یا واسشون لباس کفش بخرم ، بچه های خودشونو میفرستن خارج ازکشوردرس بخونن ، ولی بچه های من توکشورخودم هم نتونستم بفرستم تحصیل کنن ، چون این حقوق که میگیرم کفاف نمیده به این چیزا ، فقط میگم بترسیدازخدا، شماهایی که ده ملیون بیس ملیون حقوق میگیرید شماهم مردید همون چندمترکفن میبرید مافقیربیچاره ها هم همون چندمترپارچه رامیبریم ، پس ازخدا بترسید نکنیدحق ما انخورید حق این بچه یتیم هارانخورید خداراخوش نمیاد بچه های من بیسواد موندن چون واقعا نمیرسم بااین چندرقازحقوق که میدین
18/11/1398 10:59:35 ب.ظ
شرم اوره خجالت بکشید حیاکنید بترسید ازخدا
18/11/1398 10:57:39 ب.ظ
این عیدی که شمادرنظرگرفتید به دردخودتون میخوره ، یکودویست تومن رابه چی بدیم شیرینی میوه عیدبدیم یا برنج گوشت مرغ بدیم یاواسه دوتابچه باخودم لباس بخریم ، خودتون میتونید بایکوپانصد زندگی رابچرخانیداگه شماتونستین که ماهم میتونیم
18/11/1398 09:39:02 ق.ظ
بازنشسته دانشگاه امیر کبیر هستم چرا عیدی من را 900000هزار تومان بریزند
17/11/1398 10:28:42 ق.ظ
وزیرو زرا بخدا خجالت داره حق کارگر میخورین کوفت بشه از گلوتون پایین بره بعد انتظار دارین مردم بریزن پای صندوقهار رای! کور خوندین لعنت به همه شماها
12/11/1398 09:20:20 ب.ظ
بنزین ۳هزار تومان اقای وزیر که پشت میز نشستی از عقل استفاده کن این عیدی باحقوق بزار زیر بالشت دوبرابر بشه خجالت نمی کشین
12/11/1398 09:19:44 ب.ظ
عیدی کارگران 3ملیون عیدی بازنسشته دولت ۱تومان ادامس شیک نمیشه خرید ندین بهتره ۳۰سال براتون کار کردیم اگه خدا هست که از حلقمتون میکشه
11/11/1398 12:54:06 ب.ظ
ی کارگر بدبخت ک اخراج شده بیوه بیکاری استفاده میکنه عیدی نداره مسولین از هزار طرف عیدی دارن
11/11/1398 12:52:22 ب.ظ
چرا دولت ب مقرری بیمه بیکاری عیدی نمیده
08/11/1398 10:23:47 ب.ظ
بخداخجالتم خوب چیزیه یدونه پفک ۴هزارتومانه که من وامسال من نمیتونن برای بچه هاشون بخرن ازخدامیخوام که اواره دربدر بشیدبااین حقوق وعیدی که جلومامیندازید انشالا که ب دری گرفتاربشید که هییچ دکتری نتونه علاجش کنه امین
08/11/1398 06:55:03 ب.ظ
نباید حقوقها پلکانی اضافه بشه
07/11/1398 06:38:01 ب.ظ
باسلام لطفا درمورد اون دسته از کار گرانی که درکارگاهها کار میکنند وکارفرما ها به هر دلیل عیدی به اونها پرداخت نمی کنند وبه زور برگ جلوی کارگر میگذارند که امضا کنه که عیدی گرفته وگرنه اخراج میشه کمک کنید تورو خدا
06/11/1398 10:55:07 ب.ظ
سال 64 به ارکارمندیه سکه تمام بهارآزادی میدادن ولی اکنون
06/11/1398 12:44:23 ب.ظ
چراعیدی بازنشستگان روباحداقل عیدی کارکران پرداخت نمیشه مگه ماچه گناهی کردیم.بنظرشمابامبلغ یکمیلیون میشه چیزی خرید.دولتمردان بایدبه این مسئله توحه کنندبیش ازاین خفت وخواری وروبرای مابازنشسته هاروانداشته باشتدانصاف نیست بعدازاینهمه کارکردن به ذلت وگدایی بیفتیم
04/11/1398 10:22:15 ب.ظ
با سلام . قیمت همه چیز 10 الی 20 برابر نسبت به سال گذشته شده در حالی که دولت میخوادحدود 200 یا 300 تومان نسبت به سال گذشته عیدی بده .... یه دونه کفش معمولی رو نمیشه 300 تومان خرید اونوقت داره عیدی بچه گونه میده به مردم ..... وای از این انتخاب بد تعدادی از مردم ......