چهارشنبه  30  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری:

ساماندهی مد و لباس برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب ضروری است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مد و لباس در جامعه ما ساماندهی نشده است، گفت: قانون راهکارهای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف که در سال 84 به تصویب رسید، پس از 10 سال هنوز اجرایی نشده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا،‌ شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی کشور در موزه هنرهای معاصر گفت: اکنون در وضعیتی هستیم که هنوز دغدغه سیاستگذاران ما پاسخ داده نشده و پس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب این قانون، اما زمینه اجرایی شدن آن فراهم نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس این قانون 26 دستگاه متولی گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در کشور هستند، افزود: همچنین 10 سال از ساماندهی مد و لباس می‌گذرد اما همچنان دغدغه‌هایی در این زمینه وجود دارد و فاصله زیادی بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب در کشور هست.

مولاوردی ادامه داد: به همین منظور دولت یازدهم در کمیسیون فرهنگی اقداماتی را برای بررسی بیشتر این آسیب‌ها انجام داده است اما یکی از این عوامل که ما را درگیر مسائل کنونی کرده است، عدم توجه به پوشش‌های مناسب در قومیت‌های ایرانی اسلامی است.

وی افزود: در دو سال گذشته بازبینی و بازنگری در قانون راهکارهای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف صورت گرفته اما هنوز این قانون اجرا نشده است. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقداماتی در این راستا انجام داده که از جمله آن می‌توان به ایجاد فضای رقابتی در پوشاک اسلامی و ایجاد شرایط مناسب و کم هزینه برای بانوان اشاره کرد.

وی اضافه کرد: به همین منظور باید به سمتی حرکت کرد که با درس گرفتن از گذشته و با اقدامات جدی، قدم‌هایی را برای بهبود روند موجود برداریم. همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بعد از مطرح شدن موضوع ساماندهی مد و لباس در سال 84 اقداماتی انجام داد اما در این زمینه نیز دغدغه‌هایی وجود دارد که باید موانع تقنینی و اجرایی را از سر راه برداشت.

وی یادآور شد: یکی از ایرادات به این قانون، بی توجهی به مد به عنوان یک صنعت است که باید در این زمینه بیشتر توجه کرد چرا که مشکلاتی از جمله فقدان بودجه کافی برای پیشبرد اهداف کارگروه مد و لباس، موانع اجرایی و نیاز به اصلاح قانون و توجه به زیرساخت‌های اقتصادی وجود دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: باید در کنار توجه به ابعاد اقتصادی به زوایای فرهنگ آن نیز توجه کرد و ما از این موضوع غفلت نکنیم که تغییر در ذائقه پوشش افراد جامعه و پوشاک نامناسب به موازات فرهنگ سازی نیازمند فعال سازی فعالیت‌های اقتصادی و منطق سودآوری برای تولیدکنندگان این پوشاک است.

وی انجام اقدامات حمایتی در عرصه مد و لباس جهت ساماندهی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را ضروری دانست و گفت: اگر غیر از این باشد و روندی داشته باشیم که ما را راضی نکند، روز به روز شاهد مظاهر مغایر فرهنگ اسلامی در جامعه خواهیم شد.

مولاوردی افزود: در جامعه ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا دهه دوم انقلاب مشاهده می‌شود پوشش به مساله تبدیل نشد اما بعد از دهه دوم انقلاب به عنوان یک معضل خودش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: در تبیین این مساله دیدگاه‌های عدیده‌ای وجود دارد که می‌توان به سیاست‌های فرهنگی غلط گذشته تا کج سلیقگی‌ها اشاره کرد اما این یک پدیده چند وجهی است و باید راهکارهای مناسبی در این زمینه ارائه شود.

http://ana.ir/i/58553
دستگاه‌ها برای کوتاهی در اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب پاسخگو باشند

دستگاه‌ها برای کوتاهی در اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب پاسخگو باشند