يكشنبه  18  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا بررسی می‌کند؛

مقابله با کودک آزاری با محوریت حل و پیشگیری

چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399 ساعت 10:58
کودک آزاری بخشی از واقعیت تلخ جهانی است که در سال‌های اخیر بیش از گذشته به آن توجه شده است و در این میان دانشگاهیان با ورود به موضوع و بررسی عوامل گوناگون می‌توانند در راستای حل و پیشگیری این معضل گام‌های مؤثری بردارند.

به گزارش خبرنگار حوزه زنان، خانواده و جوانان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، درپی شیوع ویروس کرونا و برپایی پویش مردمی #در_خانه _می‌مانیم، مطالب طنز در فضای مجازی در خصوص اختلافات زن و شوهرها دست به دست می‌شد تا زمانی‌که پیام کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر اطلاع رسانی کودک‌آزاری به نهادهای مربوطه به مردم رسید؛ پس از این پیام دیگر خبری از شوخی‌های با ربط و یا بی‌ربط در حوزه اختلافات خانوادگی نشد!

متن پیام کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به این شرح است: «در صورت مشاهده یا مواجهه با موارد کودک آزاری و یا همسر آزاری در ایام کرونا، برای دریافت خدمات اجتماعی-روانی به‌صورت رایگان و شبانه روزی با شماره تلفن 123، اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، تماس بگیرید».

این پیام یادآور واقعیت تلخ جهان کنونی شد. به‌طور کلی، هرگونه آسیب جسمی، روحی و روانی، سوء استفاده جنسی و بهره‌کشی و عدم رسیدگی به نیازهای اساسی افراد زیر ۱۸ سال توسط افراد دیگر و به‌صورتی که تصادفی نباشد، «کودک آزاری» تلقی می‌شود.

مطابق تعریف سازمان بهداشت جهانی، کودک آزاری عبارت است از آسیب یا تهدید به سلامت جسم یا روان و سعادت و رفاه و بهزیستی کودک، به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند.

در مقابل واژه کودک آزاری واژه پرورش خوب کودکان می‌درخشد؛ به عقیده برخی از اساتید دانشگاهی فرزند پروری خوب به این معنی نیست که مراقبت کنندگان کودک را در فضای خالی از استرس، تعارض و فشار بار آورند؛ بلکه مراقبت مؤثر آن است که فضای مناسب برای تجربه کودکان و تصمیم گیری مستقل آن‌ها در شرایط زندگی به‌وجود آمده و مراقبت کنندگان نیز حمایت و نظارت خود را بر این فرآیند حفظ کنند.

فقر، بی‌عدالتی و بدرفتاری با کودکان دارای ارتباط مستقیم است که در سال‌های اخير، به اندازه‌ای که  به کودکان قربانی توجه شده به همان اندازه به فرد سوء استفاده كننده به‌عنوان «قربانیان دیروز»  توجه صورت گرفته است. این تعییر رویه برگرفته از آگاهی است که دانشگاهیان به جامعه تزریق کرده‌اند؛ اما این میزان آگاهی کافی نیست و باید گام‌های مؤثری برای رفع این معضل اجتماعی از سوی دانشگاهیان مطرح شود. 

در همین راستا دو هدف اصلی توانمندسازی کودکان برای رویارویی عوارض بروز خشونت در خانه یا بیرون آن و هم‌چنین پیشگیری از سوء استفاده جسمی، جنسی و عاطفی مدنظر است. اکنون دانشجویان می‌توانند با نگارش مقالات و پایان نامه‌های خود در این دو حوزه گام‌های مؤثری بردارند که تاکنون نیز آثار درخشانی از سوی دانشگاهیان در این حوزه منتشر شده است.  

انتهای پیام/۴۰۸۴/

http://ana.ir/i/482628
سوء استفاده وزارت ارتباطات از اعتماد مردم/ از تبلیغ یک اپلیکیشن غیرفعال تا نقش معصومه ابتکار در ارسال پیام «کودک آزاری»

سوء استفاده وزارت ارتباطات از اعتماد مردم/ از تبلیغ یک اپلیکیشن غیرفعال تا نقش معصومه ابتکار در ارسال پیام «کودک آزاری»

 دستگاه‌های دولتی در گیلان به وضعیت معلولان توجهی ندارند/ 45 هزار خانوار دارای معلول تحت پوشش بهزیستی استان هستند

دستگاه‌های دولتی در گیلان به وضعیت معلولان توجهی ندارند/ 45 هزار خانوار دارای معلول تحت پوشش بهزیستی استان هستند

جزئیات تماس‌های مردمی با خط 123 اورژانس اجتماعی/ کودک آزاری بیشترین تماس برقرارشده

جزئیات تماس‌های مردمی با خط 123 اورژانس اجتماعی/ کودک آزاری بیشترین تماس برقرارشده