جمعه  26  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو هیات مدیره سرای احسان عنوان کرد

14 هزار بیمار اختلال مزمن روانی با بهبودی سرای احسان را ترک کردند/ 480 مددجو گرفتار مشکل دندانی

چهارشنبه 29 مهر 1394 ساعت 14:35
عضو هیات مدیره سرای احسان گفت: تاکنون 14 هزار بیمار اختلال روانی از این مرکز خارج شده و بهبود یافته است همچنین بین 60 تا 70 درصد از افرادی که ما جمع آوری می‌کنیم شناسنامه نداشته و فاقد هویت هستند اما متاسفانه نسبت مددجو به مددکار در مرکز سرای احسان نسبت 6 به 1 است به طوری که روزانه 80 نفر پرسنل در این مرکز هستند که در شب تعداد آنها به 11 نفر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری ‌آنا، مجید یارمند عضو هیات مدیره سرای احسان در نشست صمیمی با خیرین و خادمین سرای احسان به مشکلات و معضلات این مرکز نگهداری بیماران اسکیزوفرنی اشاره کرد و گفت: هدف از تشکیل این سرای سالمندان ساماندهی افراد مهجور، از کار افتاده و بی‌کسی است که در اطراف پارک‌ها و زیر پل‌ها رها شده‌اند.

وی افزود: تا کنون 14 هزار بیمار اختلال روانی از این مرکز خارج شده و بهبود یافته است همچنین بین 60 تا 70 درصد از افرادی که ما جمع‌آوری می‌کنیم شناسنامه نداشته و فاقد هویت هستند اما متاسفانه نسبت مددجو به مددکار در مرکز سرای احسان نسبت 6 به 1 است به طوری که روزانه 80 نفر پرسنل در این مرکز هستند که در شب تعداد آنها به 11 نفر می‌رسد.

عضو هیات مدیره سرای احسان گفت: در دو بخش سوختگی و روانی، کشور بسیار ضعیف عمل کرده است زیرا این دو حوزه درمانی بسیار پر خرج است و متاسفانه بیمار روانی نمی‌داند که تحت پوشش بهزیستی است یا وزارت بهداشت. بنابراین بخش درمانی این افراد دچار بلاتکلیفی است.

وی ادامه داد: بودجه سرای احسان برای بیماران روانی مزمن سالانه 4/5 میلیارد تومان است که دو میلیارد آن از سوی سازمان بهزیستی و 2/5 میلیارد تومان دیگر از کمک‌ها و حمایت‌های مردمی تامین می‌شود.

یارمند ادامه داد: متاسفانه تعداد مبتلایان به بیماری روانی بیش از 20 درصد در کشور است که 80 درصد مستعد ابتلا به اختلال روانی هستند و 26 درصد نیاز به کلینیک درمانی دارند. اما متاسفانه در کارهای خیر از این دست گروه‌های کمی به این سمت تمایل دارند و دولت نیز نباید مداخله کند و تنها باید اجازه دهد خیرین با عشق به کار خود ادامه دهند و دولت تنها باید چهارچوب تعیین کرده و استاندارد سازی کند و در نهایت بر روی عملکرد این مجموعه‌های مردمی و خیریه نظارت و کنترل داشته باشد اما متاسفانه خود دولت گرفتار تصدی شده در حالی که باید کمک فنی ارائه دهد.

یارمند گفت: رسیدگی و ارائه راه‌حل به هر یک از 480 مددجوی حاضر در سرای احسان با یکدیگر متفاوت است به طوری که ما امروز در این مرکز مددجویانی با تحصیلات مهندس مکانیک، دندانپزشک و مسلط به سه زبان خارجی را داریم.

وی ادامه داد: باید مردم و مشارکت جمعی را در کارهای خیر باور کنیم، زیرا پیشگیری بهتر از درمان است و باید مردم را با آسیب های اجتماعی آشتی دهیم تا مردم بتوانند با معلولان زندگی کنند؛ زیرا در جامعه ما خانواده‌ها با معلول و بیمار روانی مدارا نمی‌کنند در صورتی که اگر با این افراد کنار بیایند هیچ جا آرامش و محبت خانواده را ندارد و زندگی این افراد در مجموعه هایی به صورت گروهی یک زندگی دسته جمعی و پادگانی است. بنابراین دولت باید تبلیغ کند تا فرهنگ زندگی کردن با آسیب اجتماعی و معلول را یاد بگیریم.

عضو هیات مدیره سرای احسان ادامه داد: 480 مددجوی تحت پوشش سرای احسان گرفتار مشکل دندانی هستند و ما آمادگی داریم در کنار سازمان بهزیستی مشکل بیماران روانی مزمن در کشور را کاهش دهیم همچنین آماده پذیرش دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای حمایت از این مرکز هستیم زیرا اگر با یک دانشگاه همراه شویم آنان میتوانند از تجربه و نمونه های موجود در سرای احسان استفاده کرده و ما نیز از علم و دانش این دانشجویان و اساتید در زمینه کمک به مددجویان بهره‌گیری کنیم.

http://ana.ir/i/45199