چهارشنبه  13  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تاریخچه و نقشه جامع شهر محمدشهر در ویکی آنا

چهارشنبه 06 فروردین 1399 ساعت 07:33
نقشه جامع شهر محمدشهر را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا,مُحَمَّدشَهر شهری است در استان البرز ایران. محمدشهر در بخش مرکزی شهرستان کرج قرار دارد.

در قسمت جنوبی کرج در بین راه کرج و ماهدشت تشکیل شده با فاصله تقریبا 15 دقیقه ای با مترو ایستگاه محمد شهر جهت تردد بسیار مناسب میباشد همچنین با مهر شهر و ماهدشت و مشکین دشت همسایه‌است. این منطقه از چند محله مهم و با پتانسیل بالای رشد در چند سال تشکیل شده‌است و شامل حجت آباد، کوی بهار (تپه قشلاق)، شهرک شهید چمران، فردوسی (ولد آباد کوچک)، کوی محمدیه (جعفرآباد)، همایون‌ویلا، ولدآباد بزرگ، محله اصفهانی‌ها، عباس‌آباد، و روستای علی‌آباد گونه (حسن‌آباد) است.

از آثار منطقه محمدشهر، می‌توان به قلعهٔ اربابی تپه قشلاق که در سال‌های اخیر تخریب و بنای محلهٔ قلعه در آنجا نهاده شد، تپهٔ تاریخی واقع در کوی بهار و امامزاده عبدالله و گل علی و تپه‌های باستانی قشلاق‌تپه در علی‌آباد گونه، تپه‌های باستان و امامزاده احمد و محمود و قلعه حیدرآباد اشاره کرد.

این شهر دارای یک پارک جنگلی تازه تأسیس در کوی جعفریه می‌باشد. طرح‌های همچون اصلاح معابر و خیابان‌ها، احداث مناطق تفریحی و تفرجگاه ویژه سالمندان و آموزش شهروندان نیز در محمدشهر در حال اجرا است.

مُحَمَّدشَهر شهری با بیش از ۱۴۰ هزار نفر جمعیت است که در استان البرز و در بخش مرکزی شهرستان کرج قرار دارد.

این شهر در قسمت جنوبی کرج در بین راه کرج و ماهدشت تشکیل شده و با مهرشهر و ماهدشت و مشکین دشت و صفادشت(در استان تهران) همسایه‌است. این منطقه از چند محله مهم و با پتانسیل بالای رشد در طی سالهای متمادی تشکیل شده‌ است و شامل کوی جعفریه (جعفرآباد)، همایون‌ویلا،کوی ولایت (ولدآباد)، محله اصفهانی‌ها، چمران، عباس‌آباد، و است. گفتنی است روستاهایی نظیر فرخ آباد و زییادشت و همچنین روستای علی‌آباد گونه (حسن‌آباد)  در جوار این شهر قرار گرفته اند.

شهر محمدشهر با آب و هوائی نسبتا معتدل که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۰ متر و در طول ۵۵ /۵۰ و عرض ۴۶ /۳۵ جغرافیایی قرار دارد. معدل حداکثر درجه حرارت محمد شهر ۲۱ درجه و حداقل ۹ درجه و معدل متوسط آن ۱۵ درجه سانتی گراد میباشد.

محمدشهر چسبیده به ضلع جنوبی کرج که تا مرکز کلانشهر کرج تنها ۶ دقیقه فاصله دارد. محمدشهر پل ارتباطی کرج با شهرهای جنوبی همانند صفادشت- ماهدشت – اشتهارد و جاده اصلی آن نیز جاده ترانزیت و رابط استان البرز با استان‌های غربی کشور میباشد.

شایان ذکر است که شهر محمدشهر در سالهای اخیر کانون و جایگاه مناسبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی در بخش های خصوصی و دولتی گردیده و شاهد اجرای پروژه های تجاری و مراکز خرید عظیمی همچون مجتمع تجاری شریعت پروما، مجتمع تجاری پردیسان ، مجتمع تجاری و اداری الماس شهر ،مجتمع تجاری میلاد نور ، مجتمع ورزشی برنا و یکی از مشخصه های بارز و پتانسیل شهر محمدشهر حضور بسیار قوی بخش خصوصی در خصوص احداث مسکن و همچنین تعاونی های مسکن می‌باشد که مجتمع مسکونی طلائیه با بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکونی و… و  همچنین چندین شرکت خصوصی در رابطه تولید انبوه مسکن را می‌توان نامبرد.

گفتنی است در حریم شهر محمدشهر و ماهدشت (در ضلع جنوب) و در قالب مسکن مهر، هزاران واحد مسکونی ساخته شده است که بی شک با اتمام واگذاری این منطقه به شکل فزاینده ای به جمعیت جنوب شهرستان کرج (شهرهای محمدشهر و ماهدشت) اضافه خواهد شد.

محمدشهر در نگاه تاریخی جاده انجم آباد ( یا همان جاده ابریشم ) را در خود جای داده است که از اراضی قزل قشلاق یا همان جعفر آباد می گذرد که امروز آن مکان به پارک جنگلی فدک تبدیل شده و مساحتی بالغ بر ۸۰ هکتار نهال کاری و فضای سبز را تحت پوشش دارد. 

محمد شهر با داشتن آب وهوایی بسیار مناسب و نزدیکی به پایتخت محلی جهت تفرج گاه پایتخت نشینان در طی سال‌های قبل بوده و وجود باغات بسیار و شهرکهای ویلائی زیبا به لحاظ آب و هوائی مناسب و وجود مراکز ورزشی و تفریحی و مجتمع های اسب دوانی و همچنین زمین چوگان است.

قابل ذکر است که این شهر در چند سال گذشته شاهد حضور سرمایه گذاران بزرگ صنایع چوب کشور است که همین مسئله عاملی شده تا مسئولین منطقه در پی ساماندهی و اعلام آمادگی برای میزبانی از افرادی برآیند که تمایل به سرمایه گذاری در بخش صنایع چوب را دارند و در هیمن ارتباط طرحی با عنوان طرح پایانه صنایع چوب کشور با توجه به نزدیکی فرودگاه پیام در دست مطالعه قرار گرفت.

بی تردید وجود باغات میوه و زمینهای کشاورزی در شهر محمدشهر یکی از شاخصه های مهم دیگر این شهر اس و آن را به یک قطب کشاورزی در استان البرز و فراتر از آن تبدیل کرده و در همین ارتباط سازمانها و موسسات کشاورزی زیادی در این منطقه به فعالیت می پردازند؛ همانند: اداره آب و خاک –نهال و بذر و خاک شناسی ،اداره هواشناسی و همچنین محمدشهر مرکز صادرات میوه و صیفی جات به کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد و بزرگترین سردخانه های کشور و مراکز سورتینگ میوه در این شهر استقرار یافته است .

http://ana.ir/i/474979
تاریخچه و نقشه جامع شهر سقز در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر سقز در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر تربت حیدریه در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر تربت حیدریه در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر نظرآباد در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر نظرآباد در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر شهرضا در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر شهرضا در ویکی آنا

عامل آتش‌سوزی حوزه علمیه محمدشهر کرج دستگیر شد

عامل آتش‌سوزی حوزه علمیه محمدشهر کرج دستگیر شد

خدمت‌رسانی ۲ میلیارد ریالی مرکز نیکوکاری به نیازمندان البرز

خدمت‌رسانی ۲ میلیارد ریالی مرکز نیکوکاری به نیازمندان البرز

 2 هزار تن حبوبات احتکار‌شده در کرج توقیف شد

2 هزار تن حبوبات احتکار‌شده در کرج توقیف شد