يكشنبه  10  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تاریخچه و نقشه جامع شهر بجنورد در ویکی آنا

جمعه 08 فروردین 1399 ساعت 06:31
نقشه جامع شهر بجنورد را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا, بُجنورد(پارسی میانه: بیژن گرد و پس از اسلام: بوزنجرد) مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران و در کوهپایه‌های رشته‌کوه آلاداغ بنا شده‌است. این شهر ازجمله شهرهای بزرگ خراسان بوده و از این‌جهت، چهل و چهارمین شهر کشور به‌شمار می‌آید. بجنورد با شهرهای شیروان، اسفراین، آشخانه همسایه است. نام این شهر در لهجه شمال خراسان «بُژنُرد» تلفظ می‌شود.

پیشینه تاریخی بجنورد

بجنورد سابقه تاریخی و مدنیت طولانی داشته و پیدایش شهر به دوره پارتیان باز میگردد در زمان اشکانیان به نام بزهان یا بیزهان می گفتند. نام قدیم بجنورد چرمگان یا چهار مغان یا چرمغان بوده که در حمله مغولان ویران شده است. شهر کنونی بجنورد در سال ۱۱۰۰ هجری قمری به دست تولی خان (دولیخان دوم ) بنا گردیده است . 
بجنورد در اصل بیژن یورد به معنی ساخته شده به وسیله بیژن بوده است و در تواریخ جرد ثبت گردیده است. بر اثر تحریف آوایی به بیجن یورت یا بیجن یورد تبدیل شده. سرانجام به شکل بجنورد تغییر کرده است یورت یا یورد به معنای چراگاه ایلات و عشایر و محل مسکن و منزل بوده و بیژن یورد یا بزن یورد به عبارتی محل و مسکن ما می باشد .
اقوام مختلف: کرد کرمانچ _ ترک _ ترکمن _ فارس و تات، بلوچ و عرب این منطقه در نهایت صلح و صفا خونگرمی و مهمان نوازی، همراه با برخورداری از رابطه حسنه زندگی ادامه می دهند . 
مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان بجنورد: گندم و جو، پنبه، برنج، دانه های روغنی، حبوبات، سیب زمینی و پیاز و انواع صیفی جات می باشد. که به دیگر نقاط میهن اسلامی صادر می گردد . 
محصولات باغی مانند : 
انواع انگور، کلاه داری یا رازقی، کشمشی، عسگری و ... ، سیب و گلابی، گیلاس، آلبالو، خشکبار، (گردو، بادام ، انجیر) علاوه بر مصرف محلی به دیگر نقاط ایران و حتی جهان صادر می شود . 
دامپروری: به صورت سنتی و نوین رواج کامل دارد، که تامین کننده عمده گوشت قرمز در سطح کشور است. پرورش طیور و ماهی نیز معمول است . 
صنایع و معادن بجنورد : 
معادن مختلف مانند سنگ مارن، ماسه ریخته گری، سنگ قرمز و گچ بنتونیت در منطقه بهره برداری می‌شود. شهرستان بجنورد از پیشرفته‌ترین و بزرگترین مراکز صنعتی استان است: صنایع پتروشیمی، کارخانه کریستال ملامین و پلاستیک، آرد، آجر، سفال، قالی و قالیچه بافی، روغنکشی، سیم و کابل از اهمیت زیادی برخوردار است در آینده ای نه چندان دور با ایجاد صنایع جدید قطب صنعتی کشور خواهد شد . 
سوغاتی های بجنورد 
آبنبات بجنوردی (شکرپنیر) انواع گل و گیاهان داروئی – فرآورده های لبنی، جاجیم و گلیم و کیسه حمام قالی و قالیچه کردی و ترکمنی – پشتی و قالیچه های ابریشمی نفیس ترکمنی قابل صادرات و چارق و عسل و ...


انتهای پیام/

http://ana.ir/i/474059
تاریخچه و نقشه جامع شهر ساوه در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر ساوه در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر شهرکرد در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر شهرکرد در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی آنا