يكشنبه  11  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تاریخچه و نقشه جامع شهر دزفول در ویکی آنا

جمعه 08 فروردین 1399 ساعت 19:14
نقشه جامع شهر دزفول را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گرشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دزفول شهری در جنوب غربی ایران است، که با مساحت ۴۷۶۲ کیلومتر مربع، سی‌امین شهر پرجمعیت کشور محسوب می‌شود و در کنار رودخانه دز، در بخش‌های جلگه‌ای استان خوزستان واقع شده‌است. این شهر در ارتفاع ۱۴۳ متری از سطح دریا مستقر می‌باشد و از شهرهای شمالی خوزستان بشمار می‌آید.

دزفول در فاصله ۷۲۱ کیلومتری از تهران و ۱۵۵ کیلومتری از اهواز، همچنین در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از دریا قرار دارد. این شهر از لحاظ وسعت دومین شهر بزرگ استان خوزستان (پس از اهواز) می‌باشد که از سوی شمال با استان لرستان، از شرق با شهر مسجد سلیمان و نیز استان چهارمحال و بختیاری، از شمال‌غربی با اندیمشک، از جنوب با شوشتر و از غرب با شوش همجوار می‌باشد.

دزفول در دامنه‌های زاگرس میانی جای دارد و پیشینه تاریخی آن به زمان ساسانیان بازمی‌گردد و پیش از آن نیز بعنوان بخشی از سرزمین‌های امپراتوری‌های ایلام و هخامنشیان به‌شمار می‌رفته‌است. فرهنگ مردم دزفول را می‌توان آمیزه‌ای از فرهنگ کهن خوزستان دانست. مناطق اطراف دزفول در حدود ۵ هزار سال، زیستگاه مردم این نواحی بوده‌است.

دزفول دارای زمستان و پاییزی مدیترانه‌ای است و زیست‌بوم سرسبز آن از پایان زمستان تا ابتدای بهار بسیار دلپذیر است. این شهر با زیست‌بوم زیبای جلگه‌ای-کوهپایه‌ای و کوهستانی خود در سراسر سال و به ویژه در روزهای نوروز پذیرای شمار بسیاری از گردشگران است. گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال این شهر به ترتیب تیر و دی می‌باشند. بررسی یک دوره آماری آب و هوایی نشان دهنده آن است که حداقل درجه حرارت دزفول ۱۹ درجه و حداکثر آن ۴۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.

دزفول از شهرهای تأثیرگذار در وقوع انقلاب ۱۳۵۷ در ایران بوده‌است و در خلال جنگ ایران و عراق نیز به دفعات توسط موشک‌های ارتش عراق، مورد حمله قرار گرفت. مقاومت‌های مردم این شهر در طول جنگ موجب شد تا دزفول در این دوره به شهر استقامت و پایتخت مقاومت ایران معروف گردد.

نام و تاریخچه شهر دزفول

نام دزفول (Dezful) به گفته معجم البلدان نوشته حمدالله مستوفی، عربی شدة واژه «دژپل» است که خود متشکل از دو واژه «دژ» و «پل» می‌باشد. دزفول در گویش محلی به نام‌های دٍزفیل (dezfil)، دسپیل (despil) و دٍسفیل (desfil) نیز خوانده می‌شود.پس از ورود اعراب به ایران در حدود ۱۳۰۰ سال پیش ، به این دلیل که در زبان عربی صداهای (ژ) و (پ) وجود ندارند لغت معنادار دژپل تبدیل به لغت بی معنی دزفول شد.
دزفول در استان خوزستان که از کهن‌ترین مناطق کشور است واقع شده که طبیعتاً دارای قدمت است.
مورخان احتمال داده‌اند که دزفول کنونی همان اندامش باستانی است که روزگاری در سوی دیگر رود دز بوده.
برخی نیز معتقدند اوان ایلامی، شوشتر نیست بلکه آن را از ناحیه دزفول می‌دانند. آرامگاه‌های تاریخی، مساجد و آثار باستانی زیادی در این منطقه وجود دارند. مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول پل قديم است که شاپور اول ساسانی آن را بر روی رود دز بنا کرد و  قلعه‌ای را نیز برای حفاظت از آن عمارت کرد که در محل قدیمی آن محله‌ای به همین نام (قلعه) وجود دارد. این پل برروی رودخانه دز واقع شده و ساختمان فعلی آن در دوران صفویه بنا شده‌است. نکته قابل توجه آن دهانه‌های بسیار زیبای آن است که از زیباترین طاقهای دوره اسلامی است. البته به دلیل تخریب دهانه‌های میانی آن در دورانهای اخیر بر روی آن دو دهانه بتونی احداث نموده‌اند که آن را قابل تردد می‌کند.


انتهای پیام/

http://ana.ir/i/473988
تاریخچه و نقشه جامع شهر بیرجند در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر بیرجند در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر خرمشهر در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر خرمشهر در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر قائم‌شهر  در ویکی آنا

تاریخچه و نقشه جامع شهر قائم‌شهر در ویکی آنا

تولید بیش از یک‌هزار عدد ماسک چهارلایه استاندارد در دانشکده سمای دزفول 

تولید بیش از یک‌هزار عدد ماسک چهارلایه استاندارد در دانشکده سمای دزفول 

 شرکت نوآور مرکز رشد واحدهای فناور دزفول مجوز زیست‌بوم خلاق گرفت

شرکت نوآور مرکز رشد واحدهای فناور دزفول مجوز زیست‌بوم خلاق گرفت

بازدید حجت‌الاسلام خسروپناه از خط تولید محلول ضدعفونی دانشگاه آزاد دزفول

بازدید حجت‌الاسلام خسروپناه از خط تولید محلول ضدعفونی دانشگاه آزاد دزفول