پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت:

آزمایشات بالینی بر روی داروهای گیاهی درمان کرونا صورت می‌گیرد/ طب سنتی برای شکست کرونا در کنار طب مدرن است

چهارشنبه 20 فروردین 1399 ساعت 12:26
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: طب سنتی ایران می‌تواند در کنار طب کلاسیک در درمان کرونا موثر باشد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدرضا شمس اردکانی مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت افزود: در ارتباط ویدیو کنفرانسی که با متخصصان طب سنتی چین داشتیم آنها تاکید داشتند داشتند که زیادی بیماران از طریق طب سنتی بهبود یافته‌اند و ما به همین دلیل از وزیر بهداشت درخواست کردیم که از ظرفیت طب سنتی در روند بهبود مبتلایان به کرونا استفاده شود که تحقیقاتی در این زمینه در برخی از دانشگاهها در حال انجام است و پس از دریافت کد اخلاق نتایج آن در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

وی گفت: توانایی‌های دیگری در کشور ما وجود دارد و آن بحث سبک زندگی است که می‌تواند در این شرایط بسیار خاص و ویژه موثر واقع شود که در فرصت مناسب تری توضیح داده خواهد شد و می‌تواند بسیار بر روند بهبود مبتلایان موثر باشد.

اردکانی اظهار کرد: طب سنتی ایران می‌تواند در کنار طب کلاسیک در درمان کرونا موثر باشد و دارویی با اخذ کد اخلاق در حال آزمایشات بالینی است که تا حالا نتایج خوبی داشته، مرجع هرگونه اظهارنظر در مورد درمان و دارو وزارت بهداشت است و هرگونه اظهار نظر در فضای مجازی مورد تایید نیست و منتظر نتایج آزمایشگاهی بالینی بر روی داروهای سنتی هستیم که این موضوع توسط سخنگوی وزارت بهداشت و از طریق وزارت بهداشت در آینده اعلام خواهد شد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت اقزود: طب سنتی ایران می‌تواند در کنار طب کلاسیک در درمان کرونا موثر باشد و دو دارو با اخذ کد اخلاق در حال آزمایشات بالینی هستند که تا حالا نتایج خوبی داشته، مرجع هرگونه اظهارنظر در مورد درمان و دارو وزارت بهداشت است و هرگونه اظهار نظر در فضای مجازی مورد تایید نیست و منتظر نتایج آزمایشگاهی بالینی بر روی داروهای سنتی هستیم که این موضوع توسط سخنگوی وزارت بهداشت و از طریق وزارت بهداشت در آینده اعلام خواهد شد.

وی در واکنش به کتاب‌سوزی یکی از مدعیان طب اسلامی گفت: اقدام که نابخردانه کتابی را که منبع علمی بود آتش زدند، اگر فقط یک نفر در دنیا این کار را تایید کرده بود، شاید توجیه داشت. اما این کار قابل توجیه نیست. این که هر کس به شیوه‌ای دارویی را تجویز کند قابل قبول نیست و طب سنتی ما یک مکتب با مبانی مشخص است.

مشاور وزیر بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر ۴۰۰ فارغ التحصیل از دانشکده‌های طب سنتی داریم. از طرف انجمن‌های علمی طب سنتی و دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت، پروتکل‌هایی تهیه شده که روی سایت وزارت بهداشت وجود دارد. کسی تجربه‌ای برای ویروس کرونا نداشت، اما ما دستورالعمل‌هایی برای آن در فاصله زمانی کوتاه ارائه کردیم.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: امور درمانی در حوزه کرونا اگر از طریق دفتر طب سنتی وزارت بهداشت باشد، ما اطلاع داریم و می‌توانیم اعلام کنیم. اینکه هرکس یک شیوه خاص داشته باشد، اگر شیوه‌ای بخواهد برای کرونا مورد استفاده قرار گیرد باید مسیر خاص خود را در وزارت بهداشت طی کند یا در غیر این صورت از نظر دانشگاه قابل انجام نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت روازاده اظهار کرد: آقای روازاده پزشک عمومی بوده و حدود یک سال اخیر به خاطر برخی تخلفات پزشکی از طرف سازمان نظام پزشکی، منع طبابت شده و پروانه او باطل شده بود و به تازگی به طبابت بازگشته است. ادعاهایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود یا باید بخش حقوقی وزارت بهداشت نسبت به آن اقدام کند یا باید شاکی خصوصی وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشتادامه داد: سیستم جدید قوه قضاییه هم به این موضوع حساسیت دارد و امیدواریم با مواردی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد یا باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود، برخورد جدی انجام شود.

انتهای پیام/4076

http://ana.ir/i/481821
اجرای طرح‌های پژوهشی کرونا با رویکرد طب ایرانی

اجرای طرح‌های پژوهشی کرونا با رویکرد طب ایرانی

داروی فاویپیراویر چقدر برای درمان کرونا موثر است؟

داروی فاویپیراویر چقدر برای درمان کرونا موثر است؟

تشکیل کمیته‌ ویژه برای بررسی شرح حال و تاریخچه ابتلای شهدای سلامت/ روند بهبودی مبتلایان به کرونا شیب صعودی دارد

تشکیل کمیته‌ ویژه برای بررسی شرح حال و تاریخچه ابتلای شهدای سلامت/ روند بهبودی مبتلایان به کرونا شیب صعودی دارد

آیا می‌توان با عسل‌درمانی به جنگ با کرونا رفت؟

آیا می‌توان با عسل‌درمانی به جنگ با کرونا رفت؟

متخصصان طب ایرانی به حوزه پیشگیری و درمان کرونا  ورود کردند

متخصصان طب ایرانی به حوزه پیشگیری و درمان کرونا ورود کردند

طب ایرانی ظرفیت مقابله با ویروس کرونا را دارد/ لزوم اجرایی شدن سازوکار مقابله با سودجویی‌ها تحت عنوان طب سنتی

طب ایرانی ظرفیت مقابله با ویروس کرونا را دارد/ لزوم اجرایی شدن سازوکار مقابله با سودجویی‌ها تحت عنوان طب سنتی

چگونه غذا نخوریم که کرونا نگیریم؟

چگونه غذا نخوریم که کرونا نگیریم؟