دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد؛

احتمال خیز مجدد کرونا در هفته آینده/ هیچ استانی دارای وضعیت سفید نیست/ وضعیت تهران همچنان قرمز است

يكشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 15:14
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: بیماری کرونا جدی است و اکنون در فاز مدیریتی هستیم و اگر رعایت نکنیم ، هفته آینده با خیز مجدد بیماری روبرو خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، کیانوش جهانپور در کنفرانس خبری  مجازی با خبرنگاران اظهار کرد: هشدار می‌دهیم موضوع بیماری کرونا جدی است و صرفا اکنون در فاز مدیریتی هستیم.

وی ادامه داد: اگر روند رعایت نکات لازم انجام نشود در هفته آینده با خیز مجدد بیماری و افزایش موارد مبتلا روبرو خواهیم شد و این هشدار بسیار جدی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: تصور برای برخی پیش آمده که با پایان تعطیلات وضعیت عادی است اما وضعیت عادی نیست.

جهانپور گفت: جلسات نهادهای دولتی و دستگاه‌ها باید کاهش پیدا کند، ولی دستگاه‌ها اگر جلسات را برقرار می‌کنند، باید با رعایت نکات بهداشتی باشد، اما اگر این جلسات به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود بسیار بهتر است.

وی افزود: در مورد زندان‌ها یا هر محیط دیگری، کتاب مدونی از پروتکل‌ها تهیه شده و در اختیار جامعه قرار گرفته است. این پروتکل با بیش از 700 صفحه برای تمام محیط‌ها تهیه شده است. رسانه‌ها و افراد جامعه می‌توانند از سایت سلامت این اطلاعات را کسب کنند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در رابطه با وضعیت سفید برخی استان‌های جنوبی کشور که رئیس‌جمهور اعلام کرد، بیان کرد: هیچ استانی دارای وضعیت سفید نیست و بنده چنین چیزی را از رئیس جمهور نشنیده‌ام. نه تنها ایران بلکه در دنیا جایی سفید نیست. در رابطه با روستاها هم ابتلاهای مختلفی داریم. به نظر می‌رسد موارد ابتلا در روستاها کم‌تر بوده است که نمی‌توانیم آن را تعمیم دهیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره معتادان متجاهر گفت: پروتکل‌های معتادان متجاهر اعلام می‌شود، اما اگر تجمعات را درباره کسانی اعمال کنیم که ابتلای آنها مشخص نیست، افزایش ابتلا خواهیم داشت. البته اقدامات مربوط به معتادان متجاهر، جزو کارویژه‌های وزارت بهداشت نیست.

جهانپور اشاره کرد: با توجه به تغییر موضع سازمان جهانی بهداشت در رابطه با ماسک، پیشنهاد ما هم این است که در مناطق کم تراکم و در وسائل حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده شود. اگر افراد مجبور به خروج از خانه‌‌ها هستند، از ماسک‌های خانگی استفاده کنند. نظر ما طبق تغییر نظر سازمان بهداشت جهانی تغییر کرد. تهیه ماسک‌های خانگی توسط وزارت بهداشت بصورت تصویری منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: تست‌های آزمایشگاهی، به بیش از 189 هزار نفر رسیده است. از لحاظ رتبه در تعداد تست‌گیری از شهروندان یازدهمین کشور هستیم. همچنین از نظر مرگ و میر ششمین کشور هستیم، و از لحاظ بهبودیافتگان جایگاه پنجم جهان را داریم.

جهانپور درباره وضعیت تعطیلی‌ها گفت: تا بیست و سوم وضعیت فعلی بر سرجای خود باقی است. بعد از آن برخی از صنوف اساسی می‌توانند در محل کار حضور داشته باشند. دانشجویان در تهران و سایر استان‌ها شاید بتوانند بعد از سی‌ام به دانشگاه بروند. چیزی به توقف طرح فاصله‌گذاری اجتماعی باقی نمانده است. افرادی که بعد از بیست و سوم به سرکار می‌آیند، باید فاقد بیماری‌های زمینه‌ای باشند. فاصله فیزیکی برای سرویس‌های غذاخوری و محل کار باید رعایت شود.

وی در ادامه گفت: وضعیت بیمارستانی‌ استان‌ها متفاوت است. ممکن است شهری تعداد بیشتری جمعیت داشته باشد. گشایش مجدد بخش‌ها بسته به کار، فوریتی که دارد، مرحله‌ای خواهد بود. در رابطه با پزشکان، باید انتظار پزشکان را برای در اختیار داشتن اقلام محافظتی در نظر بگیریم و این انتظار بجائی است.

جهانپور گفت: در مورد اینکه در گیلان چه اتفاقی می‌افتد، باید بگویم که گیلان سرانه سلامتی بیشتری نسبت به جمعیت دارد.وقتی پروتکل کشوری تدوین شده است، هیچ مقایسه‌ای درست نیست. گیلان از استان‌هایی است که سهم بخش خصوصی آن بالا است.

وی اظهار کرد: نامه‌های وزارت‌خانه نه باید منتشر شوند و نه منتشر می‌شوند و نه به عنوان اطلاعیه ستاد تلقی می‌شود. این کار درستی نیست که هر وزارت‌خانه‌ای نظراتش را منتشر کنند.

جهانپور گفت: از میان افرادی که در کنار نظام سلامت قرار گرفتند، 10000 هزار نفر استخدام، با دستور رئیس جمهور خواهیم داشت که 45 درصد این استخدام مربوط به پرستاران است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در رابطه با اظهارات رئیس‌جمهور در خصوص روند کاهش محدودیت‌ها، گفت: بار مراجعان ما به بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرده است. همچنین کاهش بستری داریم. اظهارات رئیس جمهور هم مساوی مصوبات ستاد مقابله است. از مصوبات قبلی ستاد مقابله کرونا، دو هفته زمان باقی مانده است. ما در یک فاز مدیریت شکننده هستیم. هر رفتار اشتباه می‌تواند این موقعیت را بشکند. کرونا تابع رفتار ما نیست. بنده فکر می‌کنم ما از بیست و سوم به بعد شاهد معضلات ناشی از عدم رعایت محدودیت‌ها باشیم، ان‌شالله که نباشیم ولی برای ما بدیهی است.

جهانپور گفت: وجه تمایز بسیج ملی مقابله با کرونا در کشور ما با کشورهای دیگر، بهیارانی بودند که در خانه‌های سلامت خدمت می‌‌کردند. ما در تهران در خصوص غربالگری ضعف داریم و این به دلیل همان کمبود بهورز در پایگاه‌های شهری است.

وی بیان کرد: اکثر بیمارستان‌های خصوصی ما در مرحله ورشکستی‌ هستند، پس تحت فشارهای اقتصادی پرستاران خود را تعدیل کردند. پرستارانی که تعدیل شده‌اند می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند. اگر این پرستاران در مقابله با کرونا به کمک ما بیایند، می‌توانند در جذب 4500 نفری متقاضی باشند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ادامه گفت: ما در تهران ضعف‌هایی داریم. خلا خانه‌‌های بهداشت در تهران، باعث شد غربالگری در تهران خیلی سخت‌تر باشد. بنابراین از امکانات موجود و خانه‌های سلامتی که در اختیار شهرداری تهران است، استفاده می‌کنیم تا پوشش بیشتری را برای مردم تهران ایجاد کنیم. این قضیه قابل پیش‌بینی بود و همانطور هم شد.

وی گفت: خیلی از مناطق کشور در فاز طغیان هستند و وارد اپیدمی نشده‌اند. آمارهای چین به نظر می‌آید که یک شوخی تلخ با همه جهان است. اینکه که فکر کردیم این بیماری از آنفولانزا سبک‌تر است به خاطر آماری است که چین به دنیا داد و باید با تامل بیشتری درباره آنها صحبت کنیم. اینکه چین ادعا کرده است دوماهه اپیدمی را جمع کرده است، مورد شبهه است. برای ما بیش از دو ماه طول می‌کشد. به این زودی‌ها نمی‌توانیم وارد مرحله کنترل شویم. هشدارها بر سر جای خود باقی است و با اشتباهات کوچک می‌توانیم یک پیک دیگر را تجربه کنیم.

جهانپور با تاکید بر اینکه خبر خوشی فعلا برای مردم نداریم، افزود: تهران وضعیت قرمزی دارد. اگرچه با کاهش مرگ و میر در تهران روبرو بودیم، آن تهرانی بود که مردم در خانه مانده بودند، اما تهرانی که با بازگشت مسافران و آغاز تردد وسایل حمل و نقل مواجه شده است، در دو هفته دیگر مشکلات متفاوتی خواهد داشت و ما انتظار وضعیت بدتری را داریم. امیدوارم کسی با اظهارات رئیس جمهور به سمت بوشهر مسافرت نکند. این وضعیت‌ها شکننده است. ممکن است مناطقی باشد، اما برای دوری از چشم زخم ما آنها را اعلام نمی‌کنیم.

انتهای پیام/4076/

http://ana.ir/i/481161
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز یک‌شنبه 17 فروردین/ بهبودیافتگان 22011 و مبتلایان 58226 نفر+جزئیات

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز یک‌شنبه 17 فروردین/ بهبودیافتگان 22011 و مبتلایان 58226 نفر+جزئیات

وقتی «فاصله‌گذاری اجتماعی» از قرنطینه خارج می‌شود!/ بازی با جان مردم، نتیجه ناهماهنگی کرونایی دولتمردان

وقتی «فاصله‌گذاری اجتماعی» از قرنطینه خارج می‌شود!/ بازی با جان مردم، نتیجه ناهماهنگی کرونایی دولتمردان

۳۴ هزار تیم در مراکز بهداشتی و درمانی برای مقابله با کرونا حضور دارند

۳۴ هزار تیم در مراکز بهداشتی و درمانی برای مقابله با کرونا حضور دارند

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 16 فروردین/ بهبودیافتگان 19 هزار و 736 و مبتلایان 55 هزار و 743 نفر+جزئیات

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 16 فروردین/ بهبودیافتگان 19 هزار و 736 و مبتلایان 55 هزار و 743 نفر+جزئیات