جمعه  26  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون پژوهشی دانشگاه علوم رفتاری و سلامت روان عنوان کرد

بیماران اعصاب و روان به جای بستری شدن باید در جامعه حضور داشته باشند

سه شنبه 28 مهر 1394 ساعت 16:05
معاون پژوهشی دانشگاه علوم رفتاری و سلامت روان عنوان کرد: بیماران اعصاب و روان به جای بستری در بیمارستان‌ها باید در جامعه حضور داشته باشند و از حقوق شهروندی خود مانند سایر افراد جامعه برخوردار باشند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دکتر سید کاظم ملکوتی در نشست خبری که به مناسبت هفته بهداشت روان در دانشگاه علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد بر عزت و احترام به بیماران روانی در جامعه تأکید کرد و گفت:‌ این بیماران باید مانند سایر افراد جامعه از حق و حقوق بشری برخوردار باشند و یکی از شیوه‌های عزت و احترام‌ به آنها این است که بیماران اعصاب و روان مانند سایر افراد جامعه بتوانند در جامعه زندگی کنند و در بیمارستان‌ها نگهداری نشوند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم رفتاری و سلامت روان افزود:‌ تقریباً 8 هزار تخت بیمار اعصاب و روان در بهزیستی فعال است و 12 هزار تخت نیز در وزارت بهداشت برای درمان بیماران حاد وجود دارد.

وی گفت: در ایران سالانه و گاهی هر دو سال یکبار بیماری بیماران اعصاب و روان مجدداً تشدید می‌شود و این افراد به مدت 2 تا 3 ماه درگیر بیماری می‌شوند پس زمانی که شعار می‌دهیم این افراد نیازمند حقوق اجتماعی هستند باید کاری کنیم که آنها بتوانند در جامعه فعالیت اجتماعی داشته باشند، روابط خانوادگی خود را حفظ کنند و بتوانند با سایر افراد جامعه ارتباط برقرار کنند.

به گفته ملکوتی؛ از سال 1380 به بعد خدمات مبتنی بر جامعه در کشور شکل گرفت اما این مسئله بسیار کم است.

این روانپزشک در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد:‌ براساس ملاک‌های سازمان بهداشت جهانی باید به ازای هر هزار نفر یک تخت بیمارستانی وجود داشته باشد بنابراین در کشور ما با جمعیت 70 میلیون نفر باید 70 هزار تخت و یا حداقل نصف این میزان یعنی 35 هزار تخت وجود داشته باشد اما متأسفانه در حال حاضر ما تنها 20 هزار تخت در کشور داریم.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم رفتاری و سلامت روان عنوان کرد: 90 درصد تخت‌های بیمارستانی در اختیار بیماران بیماری‌های دیگر و 10 درصد در اختیار بیماران اعصاب و روان قرار دارد که این مسئله نشان می‌دهد باید به این بیماران توجه بسیاری شود و اینکه این بیماران نیاز دارند به جای بستری در بیمارستان در جامعه حضور داشته باشند.

http://ana.ir/i/45056