سه شنبه  28  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت:

60 درصد مردم ایران اضافه وزن دارند

دوشنبه 22 مهر 1398 ساعت 18:10
معاون دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت:‌بیش از 60 درصد مردم ایران اضافه‌وزن دارند که 25 درصد آن‌ها چاق مطلق به‌حساب می‌آیند.

علیرضا مهدوی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و پزشکی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: افرادی که توده بدنی بالای 30 درصد دارند چاق تلقی می‌شوند و در حال حاضر بیش از 25 درصد مردم در ایران چاق هستند.

وی با تأکید بر این‌که متأسفانه در معضل چاقی جزو کشورهای اول دنیا به‌حساب می‌آییم خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد مردم ایران اضافه‌وزن دارند که 25 درصد آن‌ها چاق مطلق به‌حساب می‌آیند.

معاون دفتر بیماری‌های غیر واگیردار وزارت بهداشت چاقی را مادر همه بیماری‌ها عنوان کرده و خاطرنشان کرد: چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها شود؛ دیابت و فشارخون نیز ازجمله عواملی است که براثر چاقی ایجاد می‌شود.

مهدوی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که معاونت بیماری‌های غیر واگیردار بر روی آن برنامه‌ریزی می‌کند بحث کنترل و پیشگیری از چاقی است، زیرا کنترل چاقی می‌تواند در پیشگیریِ بسیاری‌ از بیماری‌ها نقش داشته باشد.

وی بحث تغذیه و فعالیت بدنی را مهم ارزیابی کرده و تأکید کرد: کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف میوه و سبزی‌ها و اجتناب از مصرف چربی‌های اشباع‌شده می‌تواند بسیار موردتوجه قرار گیرد.

معاون دفتر بیماری‌های غیر واگیردار وزارت بهداشت با تأکید بر این‌که ورزش باید منظم و در طی هفته انجام شود تأکید کرد: از سه سال پیش بحث کنترل فشارخون و الکل مورد بررسی قرار گرفت و وزارت بهداشت تصمیم گرفت مداخلاتی در تغذیه سالم، بحث دخانیات و فعالیت بدنی داشته باشد.

مهدوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در همه خانه‌های بهداشت مناطق شهری و روستایی افراد بالای 30 سال ازنظر توده بدنی موردبررسی قرار می‌گیرند و در خصوص افرادی که اضافه‌وزن دارند خطرسنجی قلبی انجام می‌شود تا برای این دسته از افراد دستور رژیم غذایی برای کاهش وزن داده شود.

انتهای پیام/4087/

http://ana.ir/i/430729
دلیل افزایش وزن ناخواسته چیست؟

دلیل افزایش وزن ناخواسته چیست؟

چرا هر کاری می‌کنیم وزنمان کم نمی‌شود؟!

چرا هر کاری می‌کنیم وزنمان کم نمی‌شود؟!

آجیل بخورید تا لاغر شوید!

آجیل بخورید تا لاغر شوید!

 آیا می‌توان با خوردن بیشتر، وزن کم کنیم؟

آیا می‌توان با خوردن بیشتر، وزن کم کنیم؟