شنبه  10  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

48 خانه بهداشت سیار برای عشایر استان فارس مصوب شده است

پنجشنبه 21 شهریور 1398 ساعت 12:00
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: 48 خانه بهداشت سیار عشایری به‌صورت کانکس برای نقاط پرتراکم عشایری استان فارس مصوب شده و تاکنون 23 کانکس به این نقاط ارسال شده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عبدالرسول همتی در ارتباط با فعالیت خانه‌های بهداشت عشایری در استان فارس اظهار کرد: برای عشایر استان فارس، 48 خانه بهداشت سیار عشایری به‌صورت کانکس برای نقاط پرتراکم عشایری مصوب شد و در فاز اول 18 کانکس و در فاز دوم 5 کانکس به مناطق عشایری در این استان، اعزام شدند.

وی تصریح کرد: بهورزان این خانه‌های بهداشت از میان خود عشایر انتخاب شده و آموزش دیدند و به همراه خانه‌های بهداشت سیار عشایری که تجهیز شده‌اند، در مناطق عشایری مستقر شدند. البته برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز این است که 48 کانکس مصوب هم در قشقلاق و ییلاق عشایر مستقر شوند اما با وجود 23 کانکس نیز، ارائه خدمات بهداشتی به این افراد میسر می‌شود و باید کانکس‌ها به‌همراه عشایر، از مناطق ییلاق به قشقلاق و یا برعکس، حمل شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این‌که جمعیت عشایری استان فارس حدود 140 هزار نفر است، افزود: همه جمعیت عشایری استان فارس شناسایی شده و پرونده الکترونیک سلامت برای آنها تشکیل و خدمات بهداشتی مورد نیاز کودکان کمتر از 5 سال و مادران باردار برای عشایر ارائه شده و به سمت آموزش و مراقبت از سایر گروه‌های سنی مانند جوانان، نوجوانان، میانسالان و کهنسالان حرکت می‌کنیم.

همتی با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در بین عشایر استان فارس، گفت: خانه‌های بهداشت سیار عشایری زیرساخت مناسبی برای اجرای برنامه‌های ملی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر که مهمترین علل مرگ مردم هستند را فراهم کرده است.

وی در پایان اظهار داشت: تفاوت خانه‌های بهداشت سیار عشایری با خانه‌های بهداشت روستایی این است که در روستاها، بهورزان به راحتی می‌توانند به منازل مردم و افراد تحت پوشش خود بروند اما چادرهای عشایری، پراکنده هستند و ممکن است این چادرها، کیلومترها باهم فاصله داشته باشند که بهورزان در این حوزه، تلاش‌های زیادی می‌کنند که قابل تقدیر است.

انتهای پیام/4105

http://ana.ir/i/415129
نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر فارس گشایش یافت

نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر فارس گشایش یافت

تهیه 90 کانکس برای راه‌اندازی خانه‌های بهداشت سیار در مناطق زلزله‌زده

تهیه 90 کانکس برای راه‌اندازی خانه‌های بهداشت سیار در مناطق زلزله‌زده

جذب1800 پزشک، 400 ماما و افزایش 426 قلم دارو در خانه‌های بهداشت

جذب1800 پزشک، 400 ماما و افزایش 426 قلم دارو در خانه‌های بهداشت