سه شنبه  30  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سخنگوی اورژانس مطرح کرد؛

با افرادی که دچار تشنج شدند چگونه برخورد کنیم

دوشنبه 03 تیر 1398 ساعت 11:26
سخنگوی اورژانس کشور گفت: برخی تلاش می‌کنند با زور بین دندان‌های بیماری که دچار تشنج شده، دستمال قرار دهند اما این کار باعث می‌شود به بافت‌های دندان فرد آسیب برسد.

مجتبی خالدی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و پزشکی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در خصوص تشنج و آمار بالای آن در بیمارانی که با اورژانس تماس می‌گیرند، گفت: تشنج شامل انقباضات غیرارادی برخی از اعضای بدن است که از یک اختلال در فعالیت الکتریکی مغز ناشی می‌شود.

وی افزود: اصولاً تشنج اختلال هوشیاری را کاهش داده یا از بین می‌برد اما اگر این اتفاق برای فرد تکرار شود و علتی برای آن پیدا نشود، فرد دچار صرع شده است.

سخنگوی اورژانس کشور با تأکید بر اینکه تشنج در کودکان بسیار خطرناک است، افزود: تب بالا در کودکان سبب تشنج می‌شود که باید بلافاصله کودک بیمار به بیمارستان منتقل شود اما در بزرگسالان کاهش قند خون، ضربه به سر و عفونت‌های مختلف می‌تواند عاملی برای تشنج باشد.

خالدی با اشاره به اینکه تشنج علائمی دارد که مردم باید آنها را بشناسند، ادامه داد: از دست دادن هوشیاری، منقبض شدن عضلات، لرزش و پرش اندام، از دست دادن کنترل ادرار یا مدفوع و خروج کف از دهان و آبی شدن لب‌ها و همچنین گیجی و خواب‌آلودگی تا نیم ساعت پس از آن، از علائم تشنج به حساب می‌آیند.

سخنگوی اورژانس کشور تأکید کرد: در چنین مواقعی وقتی با افرادی روبه‌رو می‌شویم که دچار تشنج هستند باید بلافاصله با 115 تماس بگیریم و تلاش کنیم در برابر صدمات از بیمار محافظت کنیم.

وی افزود: در چنین مواردی نباید بیمار را حرکت داده و آن را مهار کرد زیرا این اتفاق سبب شکستگی استخوان یا آسیب به بافت نرم او می‌شود.

خالدی با تأکید بر اینکه برخی از افراد اقدامات نادرستی در مواجهه با افراد مبتلا به تشنج انجام می‌دهند، تصریح کرد: برخی تلاش می‌کنند با زور بین دندان‌های بیماری که دچار تشنج شده، دستمال قرار دهند اما این کار باعث می‌شود به بافت‌های دندان فرد آسیب برسد.

سخنگوی اورژانس کشور با تأکید بر اینکه باید تا پایان تشنج بیمار در کنار آن ماند، عنوان کرد: باید پس از پایان یافتن حرکت‌های پرشی بیمار، او را به پهلو خواباند و تا زمان هوشیاری کامل از دادن خوراکی یا دارو به وی خودداری کرد.

انتهای پیام/4087/

http://ana.ir/i/400262
2 تصادف زنجیره‌ای، 7 کشته و 31 مصدوم بر جای گذاشت

2 تصادف زنجیره‌ای، 7 کشته و 31 مصدوم بر جای گذاشت

صاعقه جان 18 نفر را گرفت/ مردم برخورد صاعقه را جدی بگیرند

صاعقه جان 18 نفر را گرفت/ مردم برخورد صاعقه را جدی بگیرند

حادثه در تونل آزادراه تهران- شمال/ 5 نفر هنوز محبوس هستند

حادثه در تونل آزادراه تهران- شمال/ 5 نفر هنوز محبوس هستند

مردم مراقب استفاده مجدد از وسایل گرمایشی باشند

مردم مراقب استفاده مجدد از وسایل گرمایشی باشند