چهارشنبه  22  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مرندی:

مصرف نمک در کشور بالاتر از استاندارد جهانی است

سه شنبه 07 خرداد 1398 ساعت 05:30
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: متأسفانه در کشور مصرف نمک بالاتر از استاندارد جهانی است و ذائقه ایرانیان با طعم شوری سازگاری پیدا کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی‌رضا مرندی در خصوص مخاطرات فشارخون بالا و راه‌اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار کرد: فشارخون یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است که در اکثر موارد، علائم واضحی نداشته و فرد بعد از ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، نارسایی‌های کلیوی و سکته‌های مغزی و قلبی، متوجه بیماری پرفشاری خون خود می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت چکاب‌های دوره‌ای فشارخون و جدی گرفتن مقوله خودمراقبتی توسط مردم، تصریح کرد: علاوه بر خودمراقبتی، وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز باید مبحث کنترل و شناسایی مستمر و به‌موقع افرادی که به فشارخون مبتلا هستند را جدی بگیرند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: متأسفانه در کشور ما مصرف نمک بالاتر از استاندارد جهانی است و ذائقه ایرانیان با طعم شوری سازگاری پیدا کرده است، بنابراین خانواده‌ها باید در مصرف نمک دقت بیشتری کنند.

مرندی افزود: مراکز تهیه و طبخ غذاها، رستوران‌ها، صنایع و کارخانجات فرآوری موادغذایی و نانوایی‌ها نیز باید در آماده‌سازی موادغذایی و پخت نان بازنگری کرده و میزان نمک موجود در موادغذایی و نان را کاهش دهند، چرا که در این زمینه، خودمراقبتی دیگر نقشی نداشته و مردم هر چه از مصرف بی‌رویه نمک پرهیز کنند، باز هم با مصرف نان‌ها، که قوت غالب مردم بوده و موادغذایی فرآوری شده پرنمک، دچار اضافه دریافت نمک خواهند شد.

وی تصریح کرد: ممکن است، کاهش نمک نان و مواد غذایی به یک‌باره امکان‌پذیر نباشد، اما می‌توان به روش تدریجی و پلکانی نمک به‌کار رفته در نان‌ها و مواد غذایی را کاهش داد تا ذائقه مردم کم کم عادت کند، دولت و وزارت بهداشت باید این موضوع را به‌عنوان یک ضرورت اعلام کرده و مرتب سلامت موادغذایی و نان‌ها را مورد پایش قرار دهند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران افزود: مصرف بی‌رویه نمک و بیش از استاندارد جهانی، مردم را به کام مرگ یا ابتلا به بیماری‌های مزمن غیرواگیر سوق می‌دهد و این در حالی است که درمان بیماری‌های غیرواگیر، سالانه هزینه‌های درمانی بسیار زیادی را بر مردم و کشور تحمیل می‌کند.  

مرندی خاطرنشان کرد: علاوه بر نان و غذا، تنقلاتی مانند چیپس و پفک، نیز حاوی مقادیر بسیار زیاد نمک هستند و این‌گونه محصولات نباید تبلیغ شوند، اما صدا و سیما برای تأمین اعتبارات مالی، این محصولات را تبلیغ می‌کند، لذا حوزه سلامت برای تأمین سلامت مردم، باید دستگاه‌های دیگر از جمله صدا و سیما را با خود همراه کند و چنان‌چه قرار است، این‌گونه محصولات تبلیغ شوند، باید بر کیفیت آنها بازنگری شده و نمک و قند اضافی محصولات کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/4105/ن

http://ana.ir/i/384314
بیماری فشار خون عامل مهم مرگ و میر در جهان و ایران است

بیماری فشار خون عامل مهم مرگ و میر در جهان و ایران است

ایرانی‌ها 2 برابر متوسط جهانی نمک مصرف می‌کنند

ایرانی‌ها 2 برابر متوسط جهانی نمک مصرف می‌کنند

اگر فشار خون دارید، نمک را از زندگیتان حذف کنید

اگر فشار خون دارید، نمک را از زندگیتان حذف کنید

15 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند

15 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برگزار می‌شود

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برگزار می‌شود