يكشنبه  17  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

خود مراقبتی مانع از بروز بیماری‌های مهلک می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از مولفه‌هایی که روی کاهش بار بیماری‌ها تاثیرگذار است و همچنین باعث از بین رفتن شیوع بعضی بیماری‌های مهلک می‌شود خود مراقبتی است .

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، سید علی جواد موسوی اظهار کرد: سمپوزیم خود مراقبتی به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه ایران برگزار می‌شود. این ششمین سالی است که این کنگره برگزار می‌شود و امیدواریم بتوانیم فرهنگ خود مراقبتی را در جامعه نشر دهیم.

وی افزود: یکی از مولفه‌هایی که روی کاهش بار بیماری‌ها تاثیرگذار است و همچنین باعث از بین رفتن شیوع بعضی بیماری‌های مهلک می‌شود خود مراقبتی است که متاسفانه در این زمینه کارهای زیادی در کشور انجام نشده که امیدواریم بتوانیم با برگزاری این سمپوزیم‌ها باعث ارتقا آگاهی و سلامت جامعه شویم.

این متخصص داخلی گفت: معمولا وقتی سمپوزیومی برگزار می‌شود سه گروه هدف دارد که در این کنگره نیز به همین شکل است. اولین گروه هدف این کنگره، مسئولان هستند زیرا در سیاست‌گذاری‌ها و آماده سازی بستر برای فعالیت در این زمینه نقش دارند.

موسوی ادامه داد: گروه دیگری که مورد هدف ما هستند پژوهشگران هستند. این افراد در اکثر مواقع کارهای پژوهشی مهمی انجام می‌دهند ولی این پژوهش آنها به جامعه نشر پیدا نمی‌کند و در این سموپوزیم می‌توان این پژوهشگران را همراه کرد و به آنها یادآور شد که فعالیت‌های ما می‌بایست بیشتر به سمت اجتماعی شدن برود تا در نهایت خروجی پژوهش‌های ما، کاهش شیوع ‌بیماری‌ها در سطح جامعه باشد.

وی همچنین تصریح کرد: گروه سوم هدف ما مردم هستند ما میدانیم که دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند از عهده حل مسائل اجتماعی و سلامت برآیند که این موضوع مختض به ایران نیست و در همه جای دنیا نیز این مساله وجود دارد و تا مشارکت مردم نباشد حل مشکل سلامت به مراتب کار سخت‌تری خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در انتقال این مفاهیم به مردم نقش بسزایی داشته باشند؛ علاوه بر این‌ها سازمان‌های مردم نهاد در آگاهی سازی مردم نقش مهمی را ایفا می‌کنند که از آنها نیز برای حضور در این سمپوزیم دعوت به عمل آمده است.

این فوق تخصص ریه اظهار کرد: در این سمپوزیم یک روزه در سه حوزه صحبت می‌شود که یکی از آنها معضل مصرف دخانیات است که باعث شیوع و بروز بیماری‌های فراوانی می‌شود که قابل پیشگیری نیز هستند. اگر این آگاهی را به مردم بدهیم که دخانیات چقدر می‌تواند مضر باشد از شیوع بعضی از بیماری‌ها که امروزه معضل جامعه ما است و قشر جوان ما را به سمت مرگ می‌برد می‌توانیم پیشگیری کنیم.

موسوی گفت: یکی از مشکلاتی که در جامعه نیز با آن دست به گریبان هستیم مسائل روحی و عاطفی است که این‌ها خود می‌تواند باعث یک سری عوارض و ناتوانی‌ها مانند افسردگی، خودکشی و خودسوزی شود. در این کنگره متخصص روان پزشکی نیز به این موضوع خواهند پرداخت.

وی در آخر یادآور شد: تغذیه نیز از مسائلی است که در این کنگره مورد بحث قرار می‌گیرد. میدانیم که تغذیه یکی از اساسی ترین ارکان زندگی سالم است و نقش مهمی در ارتقا کیفیت زندگی و حتی بالابردن امید به زندگی دارد.

بر اساس این گزارش، ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار دوم مرداد مصادف با روز جهانی خود مراقبتی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) تالار امام (ره) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/297109
۵۰ درصد مردم سواد سلامت کافی ندارند

۵۰ درصد مردم سواد سلامت کافی ندارند

خودمراقبتی بهترین راهکار برای پیشگیری از بیماری‌هاست

خودمراقبتی بهترین راهکار برای پیشگیری از بیماری‌هاست