دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون مطبوعاتی:

از هر مدل گفتگو با رسانه‌های منطقه و جهان استقبال می‌کنیم

شنبه 09 شهریور 1398 ساعت 16:53
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از هر مدل گفتگو با رسانه‌های منطقه و جهان استقبال می‌کنیم زیرا گفتگو را تنها راه رسیدن به نقاط مشترک می‌دانیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خُدادی در نخستین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی ایرانی- عربی عدم ارتباط رسانه‌ها با و خبرنگاران با یکدیگر را یکی از مشکلات رسانه‌های کشور عنوان کرد و گفت: وقتی گردهمایی داشته باشیم و دور هم بنشینیم ظرفیت گفتگو، درک متقابل، همکاری، یافتن نقاط مشترک و از بین بردن اختلافات افزایش پیدا می کند. یکی از مشکلاتی که در زمینه رسانه با آن مواجهیم این است که رسانه‌های ما به همه سرویس می‌دهند جز به خودشان. یعنی دیپلمات‌ها، نظامی‌ها، مدیران امور کشاورزی، گمرک و مرزبانی‌ها حول محور رسانه کنار هم می‌نشینند و با هم صحبت می‌کنند اما رسانه‌ها که پل ارتباطی همه این‌ها هستند، گردهمایی ندارند.

وی بر لزوم تبدیل ارتباط رسانه‌ای از شکل صرفاً انتقال اطلاعات به ارتباط رو در رو تاکید کرد و افزود: رسانه مأموریتی جز انسان ندارد. یعنی اگر انسان را از آن بگیرید، رسالتی دیگر برای آن باقی نمی‌ماند. انسان هم دغدغه ای غیر از اینکه بخواهد صفات انسانی‌اش را شکوفا کند، ندارد و اولین نیاز انسان، صلح و امنیت و آرامش است. پس مأموریت مهم رسانه این است که برای صلح و دوستی و تقویت بنیان همکاری بین ملت‌‌ها و بازدارندگی از تلاش‌ها، تلاش کند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اما در جبهه مقابل چیزی که مشاهده می‌کنیم تعدادی سوال بی پاسخ مانده است. مگر می‌شود زیر سندی که امضاء شده، زد؟ پس هیچ سندی از این به بعد قابل اعتماد نیست و هر کسی می‌تواند امضای خودش را زیر سوال ببرد. در مواجهه با چنین رویکردهایی، ما کارکرد رسانه را در نظر می‌گیریم و بهترین، سریع‌ترین و  اصولی‌ترین راه را گفتگو می دانیم. به همین جهت روی گفتگوی رسانه‌ها تأکید داریم و طبیعتاً خبرگزاری مهر که نیت و رفتارش مهرآمیز است، میزبان این گفتگو شده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت موجود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست‌های دولت و منویات مقام معظم رهبری، تلاش ما هم بر تقویت گفتگو است. بشر هم راهی جز گفتگو ندارد. حتی اگر هم بجنگد آخر همه منازعات هم گفتگو است. فقط هر چه زودتر جنگ تمام شود و گفتگو انجام گیرد، آسیب کمتری به مردمی که اسیر سلطه جویی قدرت طلبان هستند، وارد می‌شود.

خُدادی گفت: ما از هر مدل گفتگو با رسانه‌های منطقه و جهان استقبال می‌کنیم. گفتگو را هم تنها راه رسیدن به نقاط مشترک می دانیم. درهای کشور ما به روی همه خبرنگارانی که بخواهند کار خبری واقعی انجام دهند، باز است. ما آمادگی داریم و ظرفیتش هم فراهم است. برنامه ای هم که در آینده نزدیک داریم در ادامه برنامه سال گذشته‌مان در زمینه تبادل رسانه ای با روسیه است. ما سال گذشته میزبان یک هیئت رسانه ای از روسیه بودیم و امسال بناست هیئتی از ایران به روسیه برود.

انتهای پیام/4046/

http://ana.ir/i/413312
240 خبرنگار رسمی در استان تهران شناسایی شدند

240 خبرنگار رسمی در استان تهران شناسایی شدند

۳ هزار تن کاغذ در مسیر توزیع به مطبوعات

۳ هزار تن کاغذ در مسیر توزیع به مطبوعات

بیمه توافقی خبرنگاران اجرایی شد

بیمه توافقی خبرنگاران اجرایی شد

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در جنگ نرم به رسانه‌ها کمک کند

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در جنگ نرم به رسانه‌ها کمک کند