سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون صدای رسانه ملی:

هنرمندانه به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌پردازیم

سه شنبه 01 آبان 1397 ساعت 16:52
معاون صدای رسانه ملی گفت: شبکه‌های رادیویی در کنار امید بخشی و با پرهیز از  سیاه‌نمایی به صورتی هنرمندانه به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌پردازند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت صدای رسانه ملی جمهوری اسلامی، در نشست مشترک معاون صدا با معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، حمید شاه‌آبادی با بیان اینکه 630 عنوان برنامه در یک سال اخیر در شبکه‌های مختلف رادیویی به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی پرداخته‌اند، پیرامون سیاست‌ها و راهبردهای شبکه‌های رادیویی صحبت کرد.

شاه آبادی با بیان این که مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری و اصول مهندسی پیام و در خصوص پرداخت هنرمندانه به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، شبکه‌های رادیویی در کنار امید بخشی، بهجت آفرینی، نشاط اجتماعی با پرهیز از سیاه‌نمایی و ایجاد ذهنیت منفی از شرایط موجود برای هموطنان، این موضوع را در دستور کار جدی قرار دادند، تصریح کرد: با طراحی ویژه برنامه‌ها، برنامه‌های شاخص، طنز و تولید برنامه‌های مستمر این موضوع را به صورت جدی رصد کرده و به آن‌ها می‌پردازند.

وی با بیان اینکه موضوع «کنترل  و کاهش آسیب‌های اجتماعی» دغدغه رسانه بوده است تصریح کرد: در شش ماه گذشته، علاوه بر مأموریت شبکه‌ها مترصد این مهم شدیم که کدام شبکه می‌تواند بهتر به این موضوع بپردازد.

شاه آبادی افزود: دست رادیو برای تهیه و ساخت برنامه‌هایی با موضوع «کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی» پر است، ادامه داد: البته بازخورد و میزان تاثیرگذاری این برنامه‌ها در بطن جامعه و سبک زندگی  باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی تصریح کرد: البته تغییر زاویه دید در برنامه سازی از دیگر اولویت‌های ما  است، که با پرهیز از سیاه‌نمایی به صورت جدی برنامه‌هایی را تولید و یا در دست تولید داریم، امید است با همکاری سازمان امور اجتماعی  با در نظر گرفتن ذائقه مخاطبان، برنامه‌هایی ویژه با اثر بخشی بیشتر را در دستور کار قرار دهیم.

توانمند کردن مردم، اولویت پیش روی سازمان

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور ضمن ارائه گزارش  جامعی از حوزه آسیب‌های اجتماعی، توانمند کردن مردم در این زمینه را از الویت‌های پیش‌رو دانست.

تقی رستم‌وندی تصریح کرد: این مسئله بغرنجی که در حال حاضر در کشور وجود دارد به خاطر غفلت به مسائل اجتماعی است.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم اگر به مقوله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و در رده‌های آخر به مسائل اجتماعی بپردازیم، می‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم ولی می‌توان این ادعا را مطرح کرد که بسیاری از مشکلات امروز ما ریشه در این دارد که افراد برداشت متناسب با اهمیت مسائل اجتماعی ندارند.

رستم‌وندی با بیان اینکه عدم توجه کافی به مسائل اجتماعی، چه لطماتی به کشور وارد، می‌سازد به طرح «نماد» که در آموزش و پرورش اجرا می‌شود، اشاره کرد و گفت: در این طرح  که با مشارکت 9 دستگاه برگزار می‌شود، به نام «نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزی» است، دانش‌آموزان سراسر کشور غربال شده، از بین دانش آموزان آنهایی که ریسک بالایی دارند، شناسایی شده و از طریق بهزیستی، کمیته امداد و ناجا و شبکه مشاوران به بچه‌ها مشاوره ارائه شود.

رشد چشمگیر برنامه‌های رادیویی در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی

در ادامه جلسه قائم مقام معاونت صدا ضمن ارائه گزارش کمی و کیفی شبکه‌های رادیویی، گفت: علاوه بر پرداختن به تاکیدات  مقام معظم رهبری در این حوزه، در بحث فضای مجازی نیز تولیداتی صورت گرفته است که پس از تاکید معاونت صدا در یکسال گذشته با دعوت از کارشناسان نخبه، متخصص و با حضور مسئولان در برنامه‌های رادیویی کیفیت و تعداد برنامه‌های مرتبط با این حوزه رشد چشمگیری داشته است. 

نورالدین جعفری افزود: ارتباط مستمر با قوه قضائیه برای در اختیار گرفتن پرونده‌ها، مطالبه از دستگاه‌های مختلف که سهم و وظیفه‌ای در این مهم دارند و استفاده از سایت شبکه‌ها به عنوان مزیت کاری از اقداماتی بوده که در این راستا انجام شده است.

ضمن اینکه نمایندگان مجلس، اعضای کمسیون‌های مختلف، قضات‌ و مسئولان دستگاه قضایی، روانشناسان، جامعه‌شناسان، مشاوران خانواده و مسئولان نیروی انتظامی به عنوان مدعو در برنامه‌های مورد نظر دعوت شده و موضوعات و مباحث کاربردی در حوزه کنترل و آسیب‌های اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام/4044

http://ana.ir/i/320316
پخش مجموعه تلويزيونی «سر به سر» از شبکه امید

پخش مجموعه تلويزيونی «سر به سر» از شبکه امید

مراسم افتتاح رسمی چهارمین سال شبکه رادیویی اربعین

مراسم افتتاح رسمی چهارمین سال شبکه رادیویی اربعین

آمار شنوندگان رادیو در ایران بالاتر از استاندارد جهانی است/ رادیو جوان و ایران پرمخاطب‌ترین شبکه‌ها

آمار شنوندگان رادیو در ایران بالاتر از استاندارد جهانی است/ رادیو جوان و ایران پرمخاطب‌ترین شبکه‌ها