دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تکذیب خبر پلمپ اسنپ و تپسی/ آژانس‌های موبایلی تعطیل نمی‌شوند

چهارشنبه 13 بهمن 1395 ساعت 06:06
آژانس‌های موبایلی باز هم خبرساز شدند. دیروز تسنیم از قول مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه نوشت: «اسنپ» و «تپسی» به دلیل مغایرت فعالیت با جواز صنفی تعطیل می‌شوند و موضوع پلمپ این دو آژانس موبایلی به عهده اتاق بازرگانی گذاشته شده است. این خبرگزاری در ادامه از قول میرمهدی نوشت: اتاق بازرگانی وظیفه پلمپ این دو آژانس موبایلی را برعهده گرفته است.
به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از شهروند، اظهارنظر عجیب رئیس اتحادیه فناوران رایانه درشرایطی رخ می‌داد که اعضای اتاق بازرگانی همین چند روز پیش درنشستی که با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتند، تمام‌قد به دفاع از کسب‌وکارهای اینترنتی پرداخته بودند و حتی خطاب به وزیر اعلام کرده بودند؛ هرگونه محدودیت حتی در قالب دریافت مجوز سنگ‌اندازی جلوی کسب‌وکارهای نوپاست و دولت باید تمام موانع را برای گسترش اشتغال نوین بردارد.

محمدرضا طلایی عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی اما، از این اظهارنظر میرمهدی ابراز شگفتی کرد و گفت: بعید می‌دانم اتاق بازرگانی درخواست پلمپ آژانس‌های موبایلی را مطرح کرده باشد، زیرا تمام اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی به حمایت تمام‌قد از کسب‌وکارهای نوپا برخاسته‌اند.
او در ادامه گفت: احتمالا یا خبرنگار اتاق بازرگانی را با اتاق اصناف اشتباه گرفته یا رئیس اتحادیه فناوران رایانه مرتکب این اشتباه شده است و موضوع مجوزها به اتاق اصناف برمی‌گردد.
سیدمهدی میرمهدی کمیجانی؛ رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران هم درتماس «شهروند» از درج این خبر ابراز شگفتی کرد و گفت: اصلا موضوع تعطیلی این دو آژانس موبایلی مطرح نشده است و اتحادیه فناوران رایانه و اتاق اصناف با هرگونه تعطیلی کسب‌وکارهای اینترنتی مخالف هستند.
او در ادامه توضیح داد: براساس ماده ٢٨ قانون نظام صنفی باید این واحدها به اتاق اصناف مراجعه کرده و مجوز فعالیت خود درفضای مجازی را بگیرند و تمام موضوع دریافت مجوز فعالیت ازسوی این دو آژانس موبایلی بوده است و نه بیشتر.
او با بیان این‌که فعالیت اسنپ و تپسی کاملا قانونی بوده و تنها مجوز فروشگاه‌های مجازی را بگیرد، گفت: احتمال تعطیلی این واحدها در آینده صحت نداشته و هیچ مشکلی از بابت فعالیت آنها وجود ندارد.

این موضوع درشرایطی رخ می‌دهد که پیش از این تقی مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی به ایسنا گفته بود؛ آژانس‌های موبایلی برای فعالیت خود مجوز نگرفته‌اند و باید درساماندهی که توسط شهرداری‌ها و وزارت کشور صورت می‌گیرد، تحت عنوان شرکت‌های حمل‌ونقل بار یا مسافر مجوز بگیرند.
او درباره این‌که آیا باید مجوزی هم ازسوی پلیس راهنمایی و رانندگی برای فعالیت این شرکت‌ها صادر شود یا خیر نیز، گفت: نیازی به دریافت مجوز فعالیت ازسوی پلیس راهور وجود ندارد.
حالا بیشتر از یک‌سال است که دو نرم‌افزار تلفن همراه تحت عنوان «اسنپ» و «تپسی» برای حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری فعالیت می‌کنند. با این حال دردسر آژانس‌های موبایلی به همین جا ختم نمی‌شود و حالا رانندگان سنتی علیه آژانس‌های موبایلی صف‌کشی کرده‌اند و بارها از طریق اتحادیه صنفی‌شان رقبای تازه خود را مزاحم دانسته و گفته‌اند؛ کسب‌وکارشان توسط این آژانس‌های موبایلی کساد شده است. با این وجود محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به این اظهارنظر رانندگان سنتی اعلام کرد؛ دولت تمام حمایت خود را از کسب‌وکارهای نوپا و فناوری محور انجام می‌دهد و مشاغل سنتی باید خود را به‌روز کنند، زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند مردم را مجبور کند که مطابق با شرایط ٢٠‌سال قبل زندگی کنند.
گفتنی است؛ تسنیم دیروز به نقل مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نوشت: پوشش گسترده فعالیت آژانس‌های موبایلی درسطح تهران یک‌سالی است که موجب نارضایتی برخی آژانس‌ها و دست‌اندرکاران سیستم حمل‌ونقل شهری یا به عبارتی شیوه سنتی حمل‌ونقل شده است.

اکنون فعالیت صاحبان آژانس و درپاره‌ای موارد تاکسی‌ها با چالش مواجه شده است، هر از گاهی شاهد اعتراضات دسته‌جمعی آنها نسبت به فعالیت آژانس‌های آنلاین هستیم.
گذشته از این موارد، با توجه به این‌که زنگ اعمال محدودیت برای دو نمونه مطرح آژانس موبایلی به صدا درآمده، موضوع را از سیدمهدی میرمهدی کمیجانی؛ رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران جویا شدیم و دلیل اختلالات یکی، دو روز اخیر دریکی از این اپلیکیشن‌ها را جویا شدیم که رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران دراین‌باره به خبرنگار تسنیم گفت: براساس خواسته اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، روز گذشته موافقت خود را با بستن این دو واحد صنفی (اسنپ و تپسی) درقالب نامه‌ای به این اتاق اعلام کردیم.
این خبر درشبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های کشور بازتاب فراوانی داشت، اما این اتحادیه و اتاق بازرگانی به «شهروند» اعلام کردند؛ نه‌تنها هیچ‌گونه تصمیمی برای تعطیلی آژانس‌های موبایلی نگرفته‌اند، بلکه از ادامه حیات و رشد کسب‌وکارهای نوپا تمام‌قد دفاع می‌کنند.

http://ana.ir/i/155514